Sıfırdan Unity-C# öğrenmek

Mırnav

Hectopat
Kısaca serüvenimi anlayım (Son paragraf başı ana derdimi anlatmaya başlayacağım): 2. sınıfayım, internette yeni okuma yazma öğrenmiş halimle dolaşıyorum. (1. sınıfın yaz tatilinde alfabeyi unuttuğum için 2 hafta boyunca tekrar ezber çalıştım) YouTube'da "Hareket eden kol" yapan bir adam vardı. İzledim ama ne sarmış beni. Meraktan kudurdum. Nasıl öğrenirim filan düşünüyorum ki YT'deki "açıklamalar" kısmını keşfettim. Orada Arduino ile yapıldığı yazıyordu. Biraz videoları öğrenince aklıma "Robot yapaya yarıyor" diye kaldı. Birkaç gün daha inceleyince iyice sardı ve "Ben de yaparım." moduna girdim. Babama söyleyince anında okey dedi. Zamanında 90 TL'ye aldığım o ilk Arduino setimi aldım. (İnternetten bulamadığımız için teknoloji mağazasına gitmiştik.) O günden itibaren kısaca babama 3 yıl boyunca bir servet harcatarak (o zaman 3K TL idi) sonunda artık sıkmaya başladı. Arduino Software'ı kısıtlayıcı ve yapılabilecekler belli aparatlara kısıtlı idi. O zaman mekanikten soğudum. Daha 5. sınıftayım haa? 9. sınıfa gelene kadar PHP, Python, HTML, C# (Unity) gibi yerlere bir gün bakıyorum yarın bırakıyorum kafasında oldum.
Ve şimdi... Artık adamakıllı bir şeye başlama kararı verdim. Şu zamana kadar sürüsüyle oyun bitirdim, LGS bitti ve ülke yüzünden maddi sıkıntılar yüz göstermeye başladı. Daha iyi motivasyon olamaz herhalde. Amacım 3D oyun yapayım satayım ardından: "bum" aksın paralar hayalleri değil tabii ki. 2D oyunlar daha doğrusu C#'ı (Unity) köküne kadar öğrenmek sadece amacım. Düşüncemi tam aktaramadım, zaten yazarakta nereye kadar...
Kısaca C dilinde uzmanlaşmak istiyorum. Bilgim sıfır, sadece geçmişte Arduino software bilgim var. O da zaten bir halt etmez. Eğitim olarak Udemy'den düşünüyorum. Mantıklı olacak tek yer burası sanırım. BTK Akademi de var ama kalitesi hakkında bir bilgim yok. Bütçe kısıtlamam yok. Sadece harbi ayrıntılı ve anlaşılır anlatması yeter. Eski eğitimler olmasa iyi olur. (AAE 2019-2021 çok fark ediyor mesela.) Türkçe altyazıya bir şey demem fakat anlaşılır olsun. Anlarım ama YT'nin oto alt yazısı gibi "yes = hayır" diyecek kadar abartı olmasın. Bir de kaynaklar ve yardım için Unity forumları veya kaynak için siteler veya kanallar hakkında bilgi almakta isterim. İlerleme nasıl olmalı da cabası. Şimdiden yardım edene eyvallah.

Argolu konuşmayınca kendimi samimiyetsiz hissediyorum. Kötü bir duygu.

Udemy'de güzel Türkçe kurslar var fakat köküne kadar oradan öğrenmeniz zor tabii. Oradaki kurslar size oyun motoruna, dile ve genel manada oyun yapımının mantığına girişi iyi anlatır. Gerisi sizin araştırmanıza ve sürekli yeni şeyler denemenize kalmış. Udemy'de bazı çok öğrencili dolandırıcı kurslar da var şimdi isim yazmak istemiyorum sonra davalık olmayalım ama iade garantisi olduğu için alsanız bile aide edersiniz. Onun dışında bütçe yüksek ise bu konuda daha kapsamlı eğitim veren kurumlar var. İlerleme önce "oyun yapımının" basit mantığını kavramakla başlamalı bence. Oyunu oyun yapan bileşenlerin ve bunların nasıl bir araya geldiğinin anlaşılması önemli. İkinci aşama Unity motorunun kavranması ve ilk sıradaki oyun bileşenlerinin Unity üzerinde nasıl yer aldığı ve nasıl kullanıldığı olmalı. Son aşamada bu bilgileri C# ile Unity üzerinde basit projelerle birleştirmelisiniz. Sonrası malum bolca proje ve pratik yaparak ilerlemek. Bu konuda yapılan en büyük hata bence, önden deli gibi C# öğrenmeye çalışıp sonra oyun motorunu açınca neyi nerede kullanacağını bilemeden her şeye yeniden başlar gibi uğraşıp durmak.

Şöyle bir rehber buldum. Belki yardımcı olabilir.

Udemy'de güzel Türkçe kurslar var fakat köküne kadar oradan öğrenmeniz zor tabii. Oradaki kurslar size oyun motoruna, dile ve genel manada oyun yapımının mantığına girişi iyi anlatır. Gerisi sizin araştırmanıza ve sürekli yeni şeyler denemenize kalmış. Udemy'de bazı çok öğrencili dolandırıcı kurslar da var şimdi isim yazmak istemiyorum sonra davalık olmayalım ama iade garantisi olduğu için alsanız bile aide edersiniz. Onun dışında bütçe yüksek ise bu konuda daha kapsamlı eğitim veren kurumlar var. İlerleme önce "oyun yapımının" basit mantığını kavramakla başlamalı bence. Oyunu oyun yapan bileşenlerin ve bunların nasıl bir araya geldiğinin anlaşılması önemli. İkinci aşama Unity motorunun kavranması ve ilk sıradaki oyun bileşenlerinin Unity üzerinde nasıl yer aldığı ve nasıl kullanıldığı olmalı. Son aşamada bu bilgileri C# ile Unity üzerinde basit projelerle birleştirmelisiniz. Sonrası malum bolca proje ve pratik yaparak ilerlemek. Bu konuda yapılan en büyük hata bence, önden deli gibi C# öğrenmeye çalışıp sonra oyun motorunu açınca neyi nerede kullanacağını bilemeden her şeye yeniden başlar gibi uğraşıp durmak.
Kurs olarak kimi önerirsiniz?

Şöyle bir rehber buldum. Belki yardımcı olabilir.
Çok çok çok yüzeysel anlatmış.

Sanki ekmek elde etmek için "Para bul sonra markete gidip satın al" der gibi.

Geri
Yukarı