Şifre değil parola!

"Dile en kolay gelen kelime tercih edilir." gibisinden bir sözü vardı bir hocamın. Bu örnek de ona benziyor. "Bundan sonra parola denecek!" diye kanun çıksa bile yine her şeye şifre denir. Özçekim muhabbeti gibi, dile oturmuş şeyler değişmez.

Değişebilir, neden değişmesin. Güzel bir sözcük bulunursa çok güzel değişir. Örneğin bilgisayar sözcüğü. Eski gazeteleri incelerseniz komputer şeklinde kullanımlarını görebilirsiniz. Sonradan bir kişi bilgisayar kelimesini önermiş ve kullanılmaya başlanmış.

Evet parola. Yani bunu demeniz o kasayı açarken kullandığım şeyin parola olmadığını değiştirmez. Verdiğiniz örnek çok alakasız bir örnek bence.
2020-08-31.png

Fransızcadan geliyor.

Yabancılardan bana ne?
Şifrenin eş anlamlısı da kod, parolanın eş anlamlısı da kod. Gavurun adeti yüzünden 40 yıllık bildiğimi değiştirecek değilim. Sana parolaların ile iyi günler.

Herkes TDK'yı örnek vermiş, ben de ondan bir görüntü paylaşayım. İlk görselde farklı sözlüklerin nasıl açıldığı gözüküyor. İkinci görselde parola kelimesinin karşılığı, üçüncü görselde ise şifre kelimesinin karşılığı gözüküyor.

Screenshot_20200831-131250.jpg
Screenshot_20200831-131255.jpg

Screenshot_20200831-131306.jpg

Değişebilir, neden değişmesin. Güzel bir sözcük bulunursa çok güzel değişir. Örneğin bilgisayar sözcüğü. Eski gazeteleri incelerseniz komputer şeklinde kullanımlarını görebilirsiniz. Sonradan bir kişi bilgisayar kelimesini önermiş ve kullanılmaya başlanmış.
Yine dile kolay gelen seçilmiş işte. Özçekim de dili yorduğu için kullanılmıyor. Klavyede yazarken bile yoruyor adamı, ne yapayım ben öyle çeviriyi?

Herkes TDK'yı örnek vermiş, ben de ondan bir görüntü paylaşayım. İlk görselde farklı sözlüklerin nasıl açıldığı gözüküyor. İkinci görselde parola kelimesinin karşılığı, üçüncü görselde ise şifre kelimesinin karşılığı gözüküyor.

Eki Görüntüle 653559Eki Görüntüle 653560
Eki Görüntüle 653561
Bir kelimenin birden çok anlamı olabilir.

"a spoken word or phrase required to pass" ve "a secret word or combination of letters or numbers" anlamları yüzünden parola da çıkıyor.

Peki sence şifre olduğunu idda ettiğin yerlerde hash sistemi kullanılmıyor mu? Kullanılıyor. Hatta bu yüzden şifreni unuttuğunda sana şifreni söylemezler. Çünkü adamın elinde hash var. Şifre yok. Sana yenilemeni söyler. Yenilediğinden gelen hash'i de saklar. Sonrasında şifre girdiğinde oluşan hash ile aynı olup olmadığına bakar.
Bir sistem şifrenizi unuttuğunuzda söylüyorsa hiç güvenilir değildir.

Hepsini geçelim. Türk Dil Kurumu ne derse odur. Kendin istediğini kullan. Beni ilgilendirmez. Ve benim idrak ettiğim şekilde Türk Dil Kurumu'na göre benim kullandığım şey parola değil şifre.
The Real Difference Between Hashing and Encryption hash in ne olduğunu anlamanız için ufak bir yazı. Zaman ayırıp okuyabilirseniz farkı anlarsınız diye umuyorum.
Yabancılardan bana ne?
Şifrenin eş anlamlısı da kod, parolanın eş anlamlısı da kod. Gavurun adeti yüzünden 40 yıllık bildiğimi değiştirecek değilim. Sana parolaların ile iyi günler.
Bu gavurun adeti olan bir durum değil. Onlar da yanlış kullanıyorlar. Ben burada yanlış kullanılan bir terimi düzeltmeye çalışıyorum. Agresif yorum yapmanızı gerektirecek bir durum yok ortada. Size de şifreleriniz ile iyi günler.

Dilimizi ne kadar iyi bildiğin TDK'nın şeklinde yazmandan anlaşılıyor.

Bu ülke sınırlarında Türkçe konuşulduğu için TDK'nin kararları geçerlidir. Cambrigde'in ne dediği beni ilgilendirmez.

Şifreyi resim, parolayı fotoğraf gibi düşün. İkisini de kullanabilirsin, konuştuğun kişi ne anlatmak istediğini anlar. Boşa tantana yapmana gerek yok.

Geri
Yukarı