Sigara içenler sigara içmekten ne anlıyor?

Haklısınız. Evet, farklı bir sigaraya geçince tadı, dumanı ve kokusu değişiyor. Çevremdeki çoğu kişi sigara içiyor ancak kokusunu seven, tadının çilek gibi güzel geldiğini söyleyen hiç görmemiştim. Rahmetli bir akrabam da o kadar bağımlıydı ki sigaranın küllerini yiyordu, o derece. Söylediğiniz gibi bünyeden bünyeye, bağımlılık derecesine göre değişen bir şey olabilir.

Aman diyeyim hocam uzak durmaya çalışın. Liseye geçince %90 içersiniz, lise arkadaşlarımdan en temiz, saf dediğim insanlar bile sigara içiyordu. Söylediğim gibi illaki arkadaş ortamında içersiniz ancak bağımlılık derecesine gelene kadar içmemeye özen gösterin, pişman olursunuz.
Ben zaten o kadar abartmam öyle başlayınca. haftada max 1. İradem güçlüdür.

İktidarda olsam ne bileyim x ülkede diktatör olsam yasaklayacağım ender hadiselerden biridir. 1999'dan beri içiyorum. Mesele içince aldığın tat değil, içmediğin de duyduğun içme ihtiyacı.

Yani ne saçma saçma işler yapıyorsunuz anlamında söylemiyorum. Gerçek anlamda ne anlıyorsunuz? Yani o dumanı içinize çekmek bir tat falan mı veriyor, ne oluyor? Düz duman değil mi? Boş tat değil mi? Günde 3 paket bitirten özelliği nedir? (Aşk acısı dert tasacılar gelmesin)
Hocam bu işi oyun oynamak gibi düşünün büyükler içinde oyun oynamak onlara saçma geliyor

Başlayanlar genelde havalı bulduğu için içiyorlar duyduklarıma göre çevremden vesaire genelde bu havalılık hissi gittikten sonra pişmanlık başlıyor.
Ay o havalı triplerinden nefret ediyorum. Ne alaka şimdi dumanı çekince havalı mı oldun? Ben içsem meraktan içerim anca. Ama hocalarımın uyarısını dikkate alayım. Şimdi başlamayayım. 20 yaşına kadar falan.

Yani ne saçma saçma işler yapıyorsunuz anlamında söylemiyorum. Gerçek anlamda ne anlıyorsunuz? Yani o dumanı içinize çekmek bir tat falan mı veriyor, ne oluyor? Düz duman değil mi? Boş tat değil mi? Günde 3 paket bitirten özelliği nedir? (Aşk acısı dert tasacılar gelmesin)
Ben lise döneminde aktif olarak 2-2.5 sene kullandım. Ondan önce de tek tük içiyordum lakin aktif olarak günde yarım paket - bir paket arası bitirdiğim zaman aralığı 2-2.5 sene olarak adlandırılabilir. Buna rağmen bırakma süreci biraz zorlamıştı.
Bu arada stres azaltmıyor diye biliyorum, nikotin bağımlılığından dolayı kaynaklanan stresi sigara tükettiğiniz zaman azalmış oluyorsunuz yani hem stres nedeni hem de bunun çözümü oluyor.
Bunun dışında yine alışkanlıktan dolayı birey psikolojik olarak zevk aldığını düşünüyor olabilir.
Ağzınız ve elleriniz kokar, dişleriniz sararır, yemeklerden tat alamazsınız, koşamazsınız, kanser riskiniz artar ve tüm bunlar için para ödersiniz.
Lisede bıraktığımdan beri bir daha içmedim, 6 yıl oldu sanırım. İçmeyi de düşünmüyorum.
İnsanın kendine yapabileceği iki büyük kötülük var birisi sigara içmek diğeri de fazla kilo...

Ben lise döneminde aktif olarak 2-2.5 sene kullandım. Ondan önce de tek tük içiyordum lakin aktif olarak günde yarım paket - bir paket arası bitirdiğim zaman aralığı 2-2.5 sene olarak adlandırılabilir. Buna rağmen bırakma süreci biraz zorlamıştı.
Bu arada stres azaltmıyor diye biliyorum, nikotin bağımlılığından dolayı kaynaklanan stresi sigara tükettiğiniz zaman azalmış oluyorsunuz yani hem stres nedeni hem de bunun çözümü oluyor.
Bunun dışında yine alışkanlıktan dolayı birey psikolojik olarak zevk aldığını düşünüyor olabilir.
Ağzınız ve elleriniz kokar, dişleriniz sararır, yemeklerden tat alamazsınız, koşamazsınız, kanser riskiniz artar ve tüm bunlar için para ödersiniz.
Lisede bıraktığımdan beri bir daha içmedim, 6 yıl oldu sanırım. İçmeyi de düşünmüyorum.
İnsanın kendine yapabileceği iki büyük kötülük var birisi sigara içmek diğeri de fazla kilo...
Anladım hocam. Baya kötü yani bu sigara. Çevremde bir sürü insan içiyor doğal olarak meraklanmıştım. 8.sınıfta bir kız bile içiyordu. Parliament içiyordu hiç unutmam. Tabii okulda içmiyordu. Dışarıda içiyordu.

P*rno bağımlısıysan, beynini dopamin ile doldurduğun için sürekli p*rnoyu arar durursun.
İnternet bağımlısı isen sosyal yaşantın kısıtlanır internet arar durursun.
Sosyal medya bağımlısı isen sosyal ortamlarda elinden telefonu düşürmezsin.
Alkol bağımlısı isen sürekli melankolik takılırsın.
Çünkü beynin, sen ne olmak istiyorsan onu verir sana...

Çok iyi açıklamışsınız. Gerçekten durum böyle.

Anladım hocam. Baya kötü yani bu sigara. Çevremde bir sürü insan içiyor doğal olarak meraklanmıştım. 8.sınıfta bir kız bile içiyordu. Parliament içiyordu hiç unutmam. Tabii okulda içmiyordu. Dışarıda içiyordu.
Ben de 8. sınıfta tek tük içiyordum o yaş grubunda o tarz aykırı eylemlere bulaşmak insana iyi hissettiriyordu lakin benim tavsiyem uzak durmanızdır. Sigara o yaş döneminde nadir olarak kullanıldığı için kişiye karizma katan bir araç olarak görülse de aslında tüm karizmanızı düşüren hem sağlık olarak hem görüntü olarak sizi negatif etkileyen bir ürün.
Kullanmayan kişiler çok daha öndedir, akıllıdır ve karizmatiktir benim gözümde. Ben salaklık yapmışım ama bıraktım şükür. Şimdi ki aklım olsa sigara içtiği için övünenlere özenmek yerine içmemenin verdiği sağlık, karizma ve kişisel bakım ile onlardan çok daha üstün olabileceğimi düşünür ve hiç başlamazdım.

Tadı şeker gibi diyen sallamış. Bende 10 yılı geçti içiyorum. 1 paket 2 - 3 gün gidiyordu. Sigaraya zam geldi şeffaf ambalajlı sigara tütünü olandan almaya başladım. Daha sonra kendim 100 gr camel Yellow almaya başladım sigara kağıdı ve sigara filtresi ile kendim sarmaya başladım. Aylık 100 TL yi geçmiyor sigara masrafım. İçiyorum pişman değilim sigaradan önce 2 defa sağlam depresyona girmiştim sigaraya başladıktan sonra 1 kere bile bu 10 yılı aşkın sürede depresyona girmedim. Açıkçası şu depresyon ilaçlarının insan sağlığına daha fazla zarar verdiğini düşünüyorum. Son olarak hazır bandrollu tütünlerde sigarada bulunan yüzlerce katkı maddesi yok. Sigarayı bırakamayanların benim yaptığım taktiği yapmalarını öneririm. Hiç içmeyen kişilerede önermem...

Yeni konular

Geri
Yukarı