Sigara içmek erken yaşlandırır mı?

90 yaşında, günde rahat 30 dal tütün içen, 13 yaşında tütüne başlamış amcalarımı gördükçe buna inanasım gelmiyor.
Böyle saçma sapan bir mantık yok. Binlerce, yüzbinlerce kişi üzerinde farklı şekilde ve farklı firmalar tarafından bağımsız bir şekilde yapılmış bir çok analiz ve verinin hepsi ömrü azalttığını, düpedüz kanser, ağır böbrek hastalıkları vb. çok ağır hastalıklara yol açtığını kanıtlıyor. 90 yaşında günde 30 dal içen tek amca bir anlam ifade etmiyor. (Ki o amcanın da deli gibi kan kusma, ağır hastalıklar geçirdiğine eminim.)

90 yaşında olması bir anlam ifade etmiyor aksine sigara içemese 100-110 yaşına gidebilecek biri demekki.

1662270919384.png

Sigaranın insan derisine zarar verdiğini ve yaşlı gösterdiğini açıklayan site.

1662270980891.png

Sigaranın saç kaybı sorununa yol açabildiğini karşılaşmalı kanıtlamış bir bilgi. Does Smoking Cause Hair Loss? Its Impacts on Hair Health.

1662271037369.png

Sigara her türlü kansere vücudun her noktasında yol açıyor. What Are the Risk Factors for Lung Cancer? | CDC.

1662271092484.png

Sigara dengesiz kalp ritmi ve yüksek kan basıncına sebep oluyor. https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/01.hyp.37.2.187#:~:text=Smoking causes an acute increase,be associated with malignant hypertension.

Bunların dışında oluşturduğu diğer bazı sorunların bir kısmı;

1662271990501.png

O yaşlarda 5-6 sigarayla hiçbir şey olmaz.
Ben daha küçük yaştan beri ortalama yarım paket içiyorum. İyi bir örnek değilim ama durumu da yazıyorum.
Farenjit dışında bir rahatsızlığım yok. Ki onun da sebebi daha çok öğrenciyken kaldığım bodrum katı. Bu daire kalorifer kazanına yakındı. Çok fazla kurum yedik. Farenjit de korkulacak bir şey değil zaten. Hem diğer solunum yolu hastalıklarının çoğunu engelliyor.
Çevremdeki herkesten az hastaneye gidiyorum. Eczacı arkadaşım var ama kendim onun için hiç iyi bir müşteri değilim.
5-6 sigara bir şey değil ama abur cubur, kola gazoz türü şeyler daha sağlıksız bir hayatı garanti eder.
Sigara bahsettiğiniz abur cuburlardan çok daha tehlikeli. Bilip bilmeden yazmayın şöyle şeyleri. Bir gün checkup için hastaneye gidin ciğerlerinizin, boğazınızın, beyninizin, kalbinizin vb. durumunu görün derim. Ultrason kısmında doktorunuz "Hmm" diye başlayıp kötü haberleri vermeye başlayacaktır. Ben gittiğim de "Sigara içmiyorsunuz sanırım?" diye soru soruluyor.

Bahsettiğiniz şeyler de insan sağlığına zararlı fakat hiçbiri 16 farklı kanser tipine sebep olmuyor.

Kısacası; 60 yaşında siz koltuktan kalkamayıp, mutfağa gidene kadar nefes nefese de kalabilirsiniz hatta belki de kanserden hastanede yatıp ölebilirsiniz de, o yaşta çocuğunuzla tenis de oynayabilirsiniz.

@enesxq

Son düzenleme:
Böyle saçma sapan bir mantık yok. Binlerce, yüzbinlerce kişi üzerinde farklı şekilde ve farklı firmalar tarafından bağımsız bir şekilde yapılmış bir çok analiz ve verinin hepsi ömrü azalttığını, düpedüz kanser, ağır böbrek hastalıkları vb. çok ağır hastalıklara yol açtığını kanıtlıyor. 90 yaşında günde 30 dal içen tek amca bir anlam ifade etmiyor. (Ki o amcanın da deli gibi kan kusma, ağır hastalıklar geçirdiğine eminim.)

90 yaşında olması bir anlam ifade etmiyor aksine sigara içemese 100-110 yaşına gidebilecek biri demekki.

Eki Görüntüle 1506595

Sigaranın insan derisine zarar verdiğini ve yaşlı gösterdiğini açıklayan site.

Eki Görüntüle 1506596

Sigaranın saç kaybı sorununa yol açabildiğini karşılaşmalı kanıtlamış bir bilgi. Does Smoking Cause Hair Loss? Its Impacts on Hair Health.

Eki Görüntüle 1506599

Sigara her türlü kansere vücudun her noktasında yol açıyor. What Are the Risk Factors for Lung Cancer? | CDC.

Eki Görüntüle 1506600

Sigara dengesiz kalp ritmi ve yüksek kan basıncına sebep oluyor. https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/01.hyp.37.2.187#:~:text=Smoking causes an acute increase,be associated with malignant hypertension.

Bunların dışında oluşturduğu diğer bazı sorunların bir kısmı;

Eki Görüntüle 1506604

Sigara bahsettiğiniz abur cuburlardan çok daha tehlikeli. Bilip bilmeden yazmayın şöyle şeyleri. Bir gün checkup için hastaneye gidin ciğerlerinizin, boğazınızın, beyninizin, kalbinizin vb. durumunu görün derim. Ultrason kısmında doktorunuz "Hmm" diye başlayıp kötü haberleri vermeye başlayacaktır. Ben gittiğim de "Sigara içmiyorsunuz sanırım?" diye soru soruluyor.

Bahsettiğiniz şeyler de insan sağlığına zararlı fakat hiçbiri 16 farklı kanser tipine sebep olmuyor.

Kısacası; 60 yaşında siz koltuktan kalkamayıp, mutfağa gidene kadar nefes nefese de kalabilirsiniz hatta belki de kanserden hastanede yatıp ölebilirsiniz de, o yaşta çocuğunuzla tenis de oynayabilirsiniz.

@enesxq
Sigara masum bir şey demedik elbette. Ama onu keyifli kullananla pis içen arasında da dağlar kadar fark var. İnsanı öldüren kendi pis içiciligidir. Paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. Meslek icabı bu bilgileri hemen her yıl alıp biz de paylaşıyoruz.
Sizdeki bu kadar kaygı günde 5-6 sigaradan daha çok kansere sebep olur. Benden uyarması.
Bu arada markalı sigaralarda çok daha fazla sentetik madde var. İçenlere de en azından doğal veya doğala yakın tutun tercih etmelerini öneririm.
Yemekten sonra yarım saat sigara içmeyin.
Bırakmak isteyenler, sigarayı filtre ile içip filtrede biriken katranı görürlerse karar vermelerinde yardımcı olabilir.

Ben de 2017 yazından itibaren 3 yıl elimi sürmeden bıraktım. 2020 yazında yeniden başladım malesef. Günde yarım paket ortalama ile içiyorum. Özenilecek bir şey değil elbette.
Ben sadece sınırlı sayıda içenlerin en azından keyif almasını isterim. Burada dile getirilen kaygılar, insanda oluşan suçluluk hissi sizi içten içe yer bitirir.
İçiyorsanız kontrolü kaybetmeden rahat için. İçiniz dışınız kaygı ve suçluluk hissi ile doluyorsa bırakın.

Diğer yazdıklarımı okumayıp bu mesajımı tuğla gibi yazı yazmak için aracı kullanmanız ayrı bir ilginç tabii. Beni niye alıntılıyorsun, ne yazacaksan yaz abi.

Kent White'dan ilerisini içtiklerini sanmıyorum.
Kaçak tütün.

Yeni konular

Geri
Yukarı