Sigara içmek kilo verdiriyor mu?

Sigara tüketimi iştah kapatıcı olduğu için yemek yeme istek ve miktarının azalmasına sebep olur. Uzun vade de dışkılama/barsak sistemi uyarıcı olduğu için barsaklarda emilim bozukluklarına sebep olur. Bu yüzden sigara kilo verilmesine sebep olurken bırakıldıktan sonra daha fazla problemle uğraştırır.

Genetik olarak çoğu insan nikotine bağımlılık geliştirir. Nadir insanlarda nikotin bağımlılığı gelişmez.
Bunun dışında psikolojik olarak dudak hareketi ve meditatif olarak nefes hareketlerini taklit ettirir sigara.

Yani biri nörokimyasal, ikisi psikolojik bağımlılık yapacak şekilde üç koldan sarar.
İçmek daha tehlikeliymiş. En iyisi 3 Ay süre boyunca spora gidiyim yararı olur mu hocam?

Bir aralar duymuştum bir süre içince veriyormuşuz falan. Çok inanmamıştım. Benden 1 yaş büyük arkadaşım elektronik sigara içiyor oda kilolu. Küçük yaşta çok tehlikeli değil mi içmek. Öyle bir şey var mı kilo falan verdirirse bir süre ben de içmek istiyorum çünkü çok kilo var bende de.
Spor yapmak kilo verdiriyor. Hem ücretsiz, hem de sağlıklı.

İçmek daha tehlikeliymiş. En iyisi 3 Ay süre boyunca spora gidiyim yararı olur mu hocam?
Elbette olur. Spor ve beslenme düzenini değiştirirsen kilonda çok rahat değişiklik yapabilirsin. Çok kiloluysan ilk ayda kilonun ortalama %10'unu (fazla ödem ve basit yağları) atarsın, sonra yağ/kas dönüşümüyle devam eder.

Kilo vermek için yemek yemiceksin bu kadar, spor vs pek etkisi yok. Sadece motivasyona yarar. Sigara ise bir cacığa yaramaz.

Amacınız kilo vermek ise zararlı alışkanlıklar ile olumlu sonuçlar beklemek mantıksızdır. Bu sefer de yarın öbürsü gün sigarayı bırakırsam öksürüğüm geçer mi? gibisinden konu açarsınız.

Teşekkürler hocam pazartesi günü spora başlayacağım.
Başlangıçta ön ve yan fotoğrafını çek aynadan, her ay yaparak değişimini görebilirsin.
Güzel motivasyon olur.

Not: Çıplak çekme, bizimle paylaşacağın zaman grafik forumunda "pixel yapan arkadaş" diye konu açman gerekir. 🥳

Yeni konular

Geri
Yukarı