Sigara İçmek Yasaklansın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kapalı alanlarda, Araçlarda içilmesi zaten yasak. Açık havada yasaklanması da zaten saçma olur satışı serbest ama içmesi yasak :D? Mantıklı mı sence? Ben şahsen içen biri olarak söylüyorum gidip insanların dibinde yakmam sigaramı ama sokakta yürürken de yakmaktan çekinmem. İçiyoruz yapacak bir şey yok.

Sigaradan alınan vergi benzinde bile yok böyle bir gelir yasaklanırsa zararı nasıl karşılasınlar? Mümkün olmayan bir durum.

Benim kadar sigaradan nefret eden yoktur diye düşünüyorum. Fakat yasaklanmasına tamamen karşıyım. İsteyen istediğini yapsın beni ilgilendirmez.

Fakat şöyle bir durum var. Sigara, yanında duran kişiye de çok fazla zarar veren bir şey. Bu yüzden toplumun çok fazla olduğu yerlerde içilmesi yasaklanması en doğrusu. Otobüs durakları, parklar, açık alan olsa da çay bahçeleri veya lokantanın açık alanı gibi yerlerde yasaklanması çok iyi olur. Otobüs durağına gidiyorum, sigarayı sanki ben içiyorum. Adamdan çok sigara dumanına ben maruz kalıyorum. Kesinlikle yasaklanması lazım. Park gibi yerlerde de aynı şekilde. Ufacık çocukları zehirliyorlar.

Şu an kış diye gidin çoğu lokanta içeride sigara içmelerine izin veriyor. Hep dışarıdan görüyorum. İçerisi duman olmuş artık. Adamlar kapalı alanda bile çok rahat içmelerine izin verirken açık alan kısmı yasaklansa bile hiçbir işletmenin uyacağını düşünmüyorum. Sigaradan rahatsız olan biri iseniz yaz günü lokantanın bahçesinde oturamazsınız. Herkesin elinde sigara ve direkt sana geliyor o duman. Bunlara çare bulmaları lazım.

Bana zarar vermedikleri sürece isterlerse günde 20 paket sigara içsin umurumda olmaz. Fakat onlar yüzünden sigara içmeyen kesim etkileniyor.

Sigarayı herkese rahatsızlık verecek şekilde içenlerden tabii hesap sorulsun. Ama sigara satışını yasaklamak kendi ayağınıza sıkmak olur. Örnek; ben 3 günde 1 paket sigarayı bitiren biriyim. Devlet sigara satışını yasakladı. Ben devlet yasakladı diye sigarayımı bırakacam. Yoo! Aksine kaçak sigara içicem. Devlet değil, kaçakcılar kazanacak o zaman.

Ülkedeki durum şu. Bazı arkadaşlar otobüs durağında bekler iken rahatsız olduğunu dile getirmiş. Bu rahatsızlığını sigara içen kişiye belirtmiş mi? Belirttiyse nasıl bir tepki aldı?
Asıl sorunun cevabı burada. Ülkede sorun bu. Sorduğunda buradaki bir çok kişi biliyor nasıl tepki alacağını.

Sigara içen biri olarak, biri bana böyle rahatsızlığını dile getirse ya ben biraz uzaklaşırım ya da söndürürüm. %99 ihtimal ile biraz uzaklaşırım açık söylemek gerekirse. Fakat bu durumda toplumdaki sigara içenler birisi ne yapar?

Yasaklansın demek kolay. Sigarayı bırakamayan birisi ya da bir topluluk herkes sigara içsin diye bir kanun çıkarsa o zaman ne olacak?
Basit bir örnek oldu ama empati kurulmalı. Sigara içen ve içmeyen arasında. Bu durumu yasaklar ile düzeltemezsiniz. Bu sadece eğitim ile düzelir.Sevgi saygı ile düzelir. Bu ülkede de bu çok zor.

Not: 27 yaşıma kadar sigara içmeyen ve nefret eden biriydim. 12 senedir içiyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı