Sigara saygı göstergesi midir?

Hangi anlamda sordunuz, eğer büyüklerin yanında içmeyerek saygıyı bu şekilde göstermek anlamında sorduysanız evet; nedense benim de çevremdeki birçok insan gözlemlediğim kadarıyla büyüklerinden saklar, büyükleri yanındayken içmemeye özen gösterir. İlginç bir algı.

Eğer sigara içince havalı olma, büyüme, başkalarını düşük görme anlamında soruyorsanız kesinlikle bir saygı göstergesi değil. İçen içmeyen herkese saygı duyarım ancak bu içen grubun içerisinde öyle insanlar var ki; sigara içip büyük bir iş yapıyormuş gibi duruyorlar, havalı olma, saygı, büyük insanlık gibi ayrıcalıkları var sanıyorlar maalesef. E tabi yapacak bir şey yok, herkes kendine göre bir şeyler düşünebilir bu insanlığın doğası gereğidir. Öyle yapması gerektiğini düşünüyorsa yapmalı da zaten. Öyle rahat ediyor ve doğru buluyor demek ki. Ama tek önemli husus başkalarına saygıdır. Kapalı ortamda sigara içip de içmeyen insanları pasif içiciliğe mahkum etmek büyük bir ayıptır. Tüm bunları geçtim, sağlık ve ekonomi açısından da büyük bir zarar, çok büyük.

Son düzenleme:
Hayır, kesinlikle değil. Bu sigaranın havalı olduğunu düşünen kitleyi gerçekten anlayamıyorum. Ayrıca başkalarının olduğu kapalı ortamlarda içmenin saygısızlık olduğunu düşünüyorum.

Toplumda alışkanlık haline gelmiş büyüklerin yanında sigara içmek ayıp veya saklanması gereken bir şeymiş gibi kabul ediliyor. Bence olmaması gereken bir şey, sigarayla saygı olmaz.

Sigara ve saygı çok alakasız şeyler değil mi ya? Büyüklerin yanında da içmekte saygısızlık değildir. Sigara kullanmam ama toplumda normal karşılanan bir şeyi istediğin yerde içmek saygısızlık değildir. Sigara uyuşturucu gibi bir şey de değil ki saklansın. Büyükler yanında içmene saygısızlık diyorsa ben inadına içerdim şu her şeyde biz büyüğüz bize saygı kafasından kurtulmaları lazım.

Ama çevrem öyle bakmıyor.

Benimki bakmıyor. Bakanların yaşı da büyük ihtimal -18 falandır.

Babanızın yanında sigara içebiliyor musunuz :D Yani içseniz içer miydiniz?

Şu ana kadar ağzıma değdirmedim. Ailemde içmiyor. Niye içelim ki? Bu kadar borç harç içinde bir de ona mı para vereceğiz? Tanesi olmuş 30TL.

Eğer yanındaki kişi sigara kullanmıyorsa, ister büyük ister küçük olsun sigara içmek saygısızlık. Bence, genelde büyükler sigara içmememizi istediği için onların yanında içmek saygısızca geliyor olabilir. Bence haklı bir sebep.

Benimki bakmıyor. Bakanların yaşı da büyük ihtimal -18 falandır.

Şu ana kadar ağzıma değdirmedim. Ailemde içmiyor. Niye içelim ki? Bu kadar borç harç içinde bir de ona mı para vereceğiz? Tanesi olmuş 30TL.
Hocam soru böyle o yüzden sordum ben de :) Yani sigara ile saygı olur mu? Evet olur mantıksız ama büyük akrabalarının yanında içmezsin bu da, içmen saygısızlık olacağından içmemen saygılı olman anlamına gelir. Karıştı iyice :D

Geri
Yukarı