Sigaraya içmeye neden başlanılır?

Ytweny

Hectopat
Soru başlıkta da belirttiğim üzere “Sigaraya Neden Başlanılır?”. Mümkünse cevap olarak merak, özenti, dertler vs. yazmak yerine sigaraya başlama ve bağımlı olma sürecinizi ayrıntılı olarak yazınız.

Merak bir kez denendikten sonra giderilen bir şey ve tek seferde bağımlı olmanın çok zor olduğunu düşünüyorum.

Özenti kısmına anlam veremiyorum. Gandalf içiyor diyerek puroya başlayan var mı? Sokaktaki rasgele insanlara mı özenilip sigaraya başlanıyor?

Sigaraya başlamak dertlerinizi çözdü mü? Psikolojik destek almak yerine neden sigarayı tercih ettiniz?

Özenti kısmı daha ayrıntılı. 5 kişi oturuyorsundur. 4'ü yakar. Paketleri atarlar masaya. Yaksana oğlum sen de bir tane derler, sonra çok önemli bir şeymiş gibi hepsi içmen doğrultusunda baskı yapar. İradesine yenik düşen alır, içer. Kendini bilen kullanmıyorum, eyvallah der.

Yaşlar küçükse bu zorlama daha fazla olabilir.

Zararlarını sayayım ben size:
  • Para kaybı.
  • İleri vadeli ciddi sağlık kaybı, hızlı nefes tükenmesi, damar tıkanıklıkları, kalp ağrısı vs.
  • Ağzınızın 7/24 kül tablası gibi kokması.
  • Müşteriyle, patronla, insanlarla çok fazla iletişime geçiyorsan ve işte de içiyorsan o leş koku insanlara da yayılacaktır, içmeyenler daha fazla hissedip size farklı bir yüzle bakacaktır büyük ihtimalle.
  • İçmeyenlere verdiğin rahatsızlık ile çevrendekileri de etkiliyorsun. Doğayı da zehirliyorsun.
  • Sigara içiyor diye sevgilisinden ayrılan kız da gördüm.
  • Ve ayrıca izmariti attığında bütün dertlerin puf olmuyor.

Bir tane olumlu yanı yok ama milyonlarca kişi içiyor.

Not: Sigara kullanmayan, o parayı boğazına kullanan biri :)

Son düzenleme:
Lise 2'de havalı olduğunu düşünüp başlamıştım. 6 ay kadar içip bomboş bir şey olduğunu anlayınca bıraktım. Bana hiçbir şey katmadı, aksine tamamen zarar. Hiçbir şekilde psikolojinizi düzeltmiyor, siz öyle sanıyorsunuz. Spor yapın onun yerine.

Sigara içmek çaresizliktir.

Lise 2'de havalı olduğunu düşünüp başlamıştım. 6 ay kadar içip bomboş bir şey olduğunu anlayınca bıraktım. Bana hiçbir şey katmadı, aksine tamamen zarar. Hiçbir şekilde psikolojinizi düzeltmiyor, siz öyle sanıyorsunuz. Spor yapın onun yerine.

Merak ettiğim nokta neden sigaranın havalı olduğunu düşündüğünüz?

Neden başlanır: Akılsızlıktan :) Ben içmiyorum. Bile bile zehir içene ne derler bilir herkes.
Havaya giden para, fiziksel olarak da havaya gidiyor :D Çevre kirliliği cabası, kendine zarar veriyorsun bir de doğaya zarar veriyorsun başlıca felaket.

Meslek lisesinde 12.sınıfa geçtim, çok maruz kaldım. 6-7 defa denedim bir türlü ısınamadım bu sigaraya. Hiçbir şekilde sevmedim.

Sigaranın hiçbir yararı yoktur.

Öğrenciler arasında arkadaş baskısı var. Sigara içmeyi çok havalı zannediyorlar. Vay efendim kimse içmiyor ben içiyorum da bilmem ne.

Derdi olanlar ise, sigara içince bütün dertleri çözülecek zannediyor. Çıkan o dumanla bütün dertler de püf olmuyor. İçince bu sefer de sağlık derdi geliyor.

Hiçbir şeyi çözmüyor ve hiçbir şeye yaramiyor. Sadece zararli bir alışkanlık. Kendi kendini kandırmak gibi bir sey. Niye içmeye devam ediyorum ben de bilmiyorum.

Neden içtiğinizi bilmiyorsanız artık refleksiniz haline gelmiş diyebilir miyiz? Özellikle günün belli saatleri veya bir aktiviteden sonra mı kullanıyorsunuz.

Kullanmaya nasıl başladınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı