Sigarayı nasıl bıraktınız?

Şu illete nasıl bağımlı olabiliyorsunuz...

3-4 kez içmeyi denedim hiçbir şekilde kendine çekemedi, tadı desen yok/vasat. İnanılmaz garip geliyor. Kendine hakim olmakta geçiyor bence bu.

0 tolerans göstereceksen elektronik sigara olabilir. 1 haftadır vozol kullanıyorum. Sadece yemekten sonra ve sabah sigara içecektim sözde. Ama disiplini kaybettim. Yine günde 8, 9 dala çıkardım.

Daha önce nikotin bandıyla (1 haftalık kullanım) 1 sene içmedim. Tamamen dumandan uzak değildim nargile destekli bırakmıştım. Ama sigara için köprü kullanılmayacağını öğrendim artık. Arkadaşın dediği gibi neden sorusunu bulup kafada silmek en kesin yol. Deneme 500 de olsa bırakacağım..
Ben de deniyorum

Sigaraya lise 1.sınıfta başlayıp üniversite 2.sınıfta bir anda bıraktım. Nasıl oldu diye sorarsanız yılbaşı arifesiydi, kaldığım yer dağ başıydı ve yakındaki market yılbaşı olduğu için o an kapalıydı ve ertesi gün kapalı kalacaktı. Ben de kendi kendime ben 36 saat sigara içmemeye dayanabilirsem bir daha hiç içmem dedim. O gün bugündür 1 tane bile sigara içmedim. Ilk 2 3 gün canım sıkıldığı için zorladı beni ama daha sonra kafamı başka yere verince aklıma bile gelmediğini fark ettim. Bırakmak istiyor musun kesin kararına ver ve kendine yeni "basit" bir hobi edin. Kalem çevirmede ustalaşmak, kart sihirbazlığı gibi basit şeylerle zevk alıyorsan kendini saatlerce oyalarsan aklına bile gelmez. Kısacası bağımlılıktan değil sıkıntıdan rutinden içiyor çoğu insan.

Şu illete nasıl bağımlı olabiliyorsunuz...

3-4 kez içmeyi denedim hiçbir şekilde kendine çekemedi, tadı desen yok/vasat. İnanılmaz garip geliyor. Kendine hakim olmakta geçiyor bence bu.
Hocam bu yaşlara kadar (18-35) içmeyip deneyenler hep aynı şeyleri söylüyor örn abim (30) her denemede iğrenç diyor. Benim gibi ergenlik yaşlarında başlayanlar için durum çok farklı. Zaman geçtikçe de onun kölesi oluyoruz. Vazgeçilmesi de zorlaşıyor.

5 seneden daha uzun bir süre kullandım. Her sabah ağzımda iğrenç bir tat olurdu. Yediğimden, içtiğimden düzgün tat alamazdım ama iştahıma olumsuz etkisi olmadı hiçbir zaman. Bir sabah kalktım ve gün boyunca sigara içmemek için direndim. Ertesi sabah daha da içesim gelmedi. 1 seneyi geçmiştir muhtemelen. Sigara kokusu artık rahatsız ediyor beni.

Hiç içmedim ve umarım da asla içmem. Babam 2020'de bıraktı. Zamların da etkisini kullanıp kendine bu konuda baskı yaptı, ben de o sırada açık açık konuşarak bu konuda baskı yaptım ve şu an 3 yıldır içmiyor.
Kendinize zararlarını sıklıkla belirtip bunun üzerine kendinize baskı yapmanız lazım, en azından para konusunda ne kadar anlamsız olduğunu sıklıkla düşünün. Para verip kendinize zarar veriyorsunuz, kendinizi umursamasanız bile çevrenize de zarar veriyorsunuz.
Fiziksel olarak alışmak için de şeker gibi şeyler vs. tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bazıları elektronik sigara önermiş ama hiçbir zaman sigarayı bırakmak koonusunda başarılı olduğunu duymadım. Çevremde her elektronik sigaraya başlayan sonra geri sigaraya döndü. Ve elektronik sigaranın size verdiği zarar konusunda sigaradan pek farklı olmadığını belirteyim. Sadece çevrenize zarar verme olayı ortadan kalkar.

Geri
Yukarı