Sözel Sıkıcı kelimesinde kaç tane yapım eki var?

Türkçede kelimenin ekleri ve anlamları cümlenin yapısına göre değişebiliyor hocam, bir şeyi sıkmak belirli nesnede eylem bir şeyin sıkı olması belirli nesnedeki sıfattır. Türkçenin zenginliği ve geçirdiği evrimlerden dolayı böyle bu.

Sıkıcı belgeseldi dersin mesela sık kök alıyoruz tamam canımı sıktı anlamında sıkı olmuyor direkt sıkıcı oluyor anladım da sıkı kelimesi de ayrıyeten yapım eki alan bir sözcük olduğu için kafa karıştırdı bayağı.

Sıkıcı belgeseldi dersin mesela sık kök alıyoruz tamam canımı sıktı anlamında sıkı olmuyor direkt sıkıcı oluyor anladım da sıkı kelimesi de ayrıyeten yapım eki alan bir sözcük olduğu için kafa karıştırdı bayağı.

Olur hocam öyle, çok takmayın kafaya. Sık-ıcı olduğunu bilin yeterli o. :D

"Sık-ı" fiilden isim yapan yapım eki almıştır. "sık-ıcı" da fiilden isim yapan yapım eki almıştır. Kafa karıştıran ise "sık-ı-cı" olursa önce fiilden isim, sonra isimden isim yapan almış olabileceği. Çıkmaz yola giriyoruz.

Anladım şimdi olayı.
Onun görevi fabrikada sıkıcı olmaktı derken sıkıcı bir iş sıfatı olursa yani arabacı vs gibi o zaman 2 yapım eki almış olur ki sıkıcı diye bir iş de olmayacağı için sıkıcı direkt tek yapım eki almıştır deyip geçeriz.

Anladım şimdi olayı.
Onun görevi fabrikada sıkıcı olmaktı derken sıkıcı bir iş sıfatı olursa yani arabacı vs gibi o zaman 2 yapım eki almış olur ki sıkıcı diye bir iş de olmayacağı için sıkıcı direkt tek yapım eki almıştır deyip geçeriz.

Ya niye düşündürücü atıyorsunuz sıkıcı derken mesela adam portakal sıkıcısıydı dersin sık-ı-cı olmuyor mu yine mi yanlış hahahahahha.

Anladım şimdi olayı.

Ya niye düşündürücü atıyorsunu sıkıcı derken mesela adam portakal sıkıcısıydı dersin sık-ı-cı olmuyor mu yine mi yanlış hahahahahha.

Aynen yine sık-ıcı olarak alacağız galiba normalde tüm yapım eki sorularına tek atarım gece gece kafam durdu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıkı ile sıkıcı arasında bir anlam bağı yok, bu yüzden sık-ı-cı şeklinde bölemiyoruz. Ama sık ile sıkıcı arasında bağ var. Bu yüzden köke gelen ek -ıcı.

Ya sıkı mesela bir şeyin sıkışık olduğu anlamına gelir ya kapalı sıkı basık yani sıkılmakta da insanı basan böyle kapalı bir hava vardır belki diye bağlantılı olduğunu düşündüm de aşırıya kaçmışım biraz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı