Simülasyonun sahiplerinin bazı seçilmiş kişileri gerçek dünyaya alabileceğini düşünüyor musunuz?

Keşke her "belki" dediğimiz şey gerçek olsaydı. :) Ama gerçekler acıdır ve acımaz.

Bu konuyu geçersek, ikileme hâlen bir cevap vermediniz.
Belki dediğim şey 100 sene önce mevcuttu yüksek ihtimalle. Kaç kişi 2 tane elma vs. için elinin kesilmesini göze alabilir? Üstelik şimdi kamera diye bir şey çıktı, kaç kişi cesaret edebilir buna?

Allah'ın varlığını ve birliğini kabul ettiktiysen ve
Birşeyin Allah tarafından emredildiğine eminsen bunla vakit kaybetmeye ihtiyacın yok. İnsan olarak herşeydeki hikmeti bilmemize de imkân yok. Gerisi gereksiz detaylarda boğulmaktan başka birşey değildir.

"Allah’ın işleri sınırsızdır; bunların hepsine örnek vermek muhaldir.

Bununla beraber, Allah’ın, güneşi ışık vermesi, ayı geceyi aydınlatması, gözü görmesi, kulağı işitmesi için yarattığı bedihi bir gerçektir. Bulutun yağmur için, yağmurun bitkilerin bitmesi ve su ihtiyacının giderilmesi hikmeti açıktır.

Keza, evlilikten nesiller yaratılması hikmeti vardır.

- Hikmetlerin bir kısmı insan aklının kolayca kavradığı şeyler olmakla beraber, bir kısmı da öyle kolay anlaşılmayan hususlardır.

Allah’ın sonsuz ilmiyle amaçladığı bir veya birkaç hikmetin herkes tarafından bilinmesi elbet düşünülemez. Hatta bazı hikmetleri hiç kimse tarafından bilinmeyebilir.

- Biz Allah’ın bir isminin “Hakim” olduğunu düşünerek her şeyi hikmetle yaptığına inanıyoruz. Hatta “makul’u-mana” (akılla anlaşılmayan) teklif/ibadetler kısmının dahi bir hikmeti vardır. En azından “bilinmeme/gizli kalma” hikmeti vardır.

İnsanlara gayesini gösterdiği işlerin, “gösterme” hikmeti olduğu gibi, hikmeti anlaşılmayan işlerin de “gösterilmeme” hikmeti vardır. Vesselam!..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet"

Belki dediğim şey 100 sene önce mevcuttu yüksek ihtimalle. Kaç kişi 2 tane elma vs. için elinin kesilmesini göze alabilir? Üstelik şimdi kamera diye bir şey çıktı, kaç kişi cesaret edebilir buna?
Böyle bir şeyin olmayacağı oldukça açık. "El keselim! Sopa vuralım! Taşlayalım!" diye tutturmanın anlamı yok. Şu Arap kafasından çıkın artık. Taş devrinde kalmışsınız.
Birşeyin Allah tarafından emredildiğine eminsen bunla vakit kaybetmeye ihtiyacın yok.
Tam bir toplum yönetme ve koyun gütme yöntemi. Listeme bir tanesini daha ekledim.
Keza, evlilikten nesiller yaratılması hikmeti vardır.
İlk insanlar (!) nasıl çiftleşmiş de aile olmuşlar açıklayın bakalım. :)
bir kısmı da öyle kolay anlaşılmayan hususlardır.
Yine bir koyun gütme yöntemi. İnsanların anlam veremediği şeylere "Aklın almıyordur." diyerek onları sustur. Siz gerçekten bunları benim gibi göremeyecek kadar köreldiniz mi yahu?

İnanılmaz.
Sorularla İslamiyet"
Gene mi bu site? :(

Sonsuz sayıdaki simülasyondan birinde var olduğumuza inanıyorum. Var ki bu simülasyon, sadece bir tarih projesi olsun, veya bir oyun olsun. Hatta bir simülasyonun beta sürümü bile olabilir. Bir programın compile edilip çalıştırılması sadece birkaç saniye sürerken, programın içinde var olan bizler için binlerce sene olarak algılanması bu ihtimali mantıklı kılıyor.

İçinde var olduğumuz evrenin hangi amaçla yapıldığını bilmemiz mümkün olmayabilir fakat başlıkta belirttiğim gibi, seçilmiş veya seçilecek kişileri belirlemek için bu simülasyonda yaşıyor olabileceğimizi düşünüyor musunuz?

Binlerce paralel simulasyonu kurgulayabilecek bir yapinin, bu yapiyi sirf icindeki ufak ogeleri "elemek" ya da "secmek" icin kullanmasi mantiksiz.

Futbol simulasyonunu, futbol macinin sonuclarini genis skalada gormek icin dizayn edersin. En iyi futbolcunun kim oldugu zaten simulasyondan once bellidir.

Ayrica simulasyonda var olan, fakat henuz bizim bilmedigimiz gezegenlerin, galaksilerin birilerinin secilmis kisi olup olmamasi uzerindeki etkisi nedir? Bence yok. Eger sistem komple insan secmek icin dizayn edilmisse feci sekilde verimsiz tasarlanmis olmali ki bu da bunu tasarlayacak seviyede birinin yapmamasi gereken bir sey. UY Scuti yildizinin secilmis insan Hz bilmemne uzerinde nasil bir etkisi var?

( Yazdiklarimin tamami "belki bizim akil edemedigimiz bir sebeptendir" argumani ile gozardi edilebilir, diger tum yaratilis teorilerinde oldugu gibi. )

Ayrica simulasyonda var olan, fakat henuz bizim bilmedigimiz gezegenlerin, galaksilerin birilerinin secilmis kisi olup olmamasi uzerindeki etkisi nedir? Bence yok. Eger sistem komple insan secmek icin dizayn edilmisse feci sekilde verimsiz tasarlanmis olmali ki bu da bunu tasarlayacak seviyede birinin yapmamasi gereken bir sey. UY Scuti yildizinin secilmis insan Hz bilmemne uzerinde nasil bir etkisi var?
Dünya, Ay, Güneş bir de Elon Musk'ın çıldırmaması için Mars yeterdi. :)

Etiketler hoşmuş. Konu tarihi de korkutuyor biraz :şipşak:

Buna karşın, objektif olarak; hayır, düşünmüyorum. Ayrıca simülasyon da mantıklı gelmemekte. Ama insan ortalama 80 sene sonrasında varılacak hiçlik olgusunu kabullenemiyor. Kötü bir durum, en kötüsü de bütün düşüncelerin avutmak amaçlı bir şeyler uydurmak ile sonlanması sanırım.

Etiketler hoşmuş. Konu tarihi de korkutuyor biraz :şipşak:

Buna karşın, objektif olarak; hayır, düşünmüyorum. Ayrıca simülasyon da mantıklı gelmemekte. Ama insan ortalama 80 sene sonrasında varılacak hiçlik olgusunu kabullenemiyor. Kötü bir durum, en kötüsü de bütün düşüncelerin avutmak amaçlı bir şeyler uydurmak ile sonlanması sanırım.
Simulasyon neden mantikli gelmiyor?

Sonsuz sayıdaki simülasyondan birinde var olduğumuza inanıyorum. Var ki bu simülasyon, sadece bir tarih projesi olsun, veya bir oyun olsun. Hatta bir simülasyonun beta sürümü bile olabilir. Bir programın compile edilip çalıştırılması sadece birkaç saniye sürerken, programın içinde var olan bizler için binlerce sene olarak algılanması bu ihtimali mantıklı kılıyor.

İçinde var olduğumuz evrenin hangi amaçla yapıldığını bilmemiz mümkün olmayabilir fakat başlıkta belirttiğim gibi, seçilmiş veya seçilecek kişileri belirlemek için bu simülasyonda yaşıyor olabileceğimizi düşünüyor musunuz?
Deney olması daha mantıklı değil mi? Şu ana kadar Allah/yaratıcı/her şeyin sahibi temsilciler/peygamberler seçmiştir ve son peygamberi gönderip son emirlerini bildirmiştir. Düşünmek bizi kurtarmaz kıyamete kadar verilen görevleri yerine getirmeliyiz diye düşünüyorum. İstediğin kadar ülke kur istediğin kadar oyun oyna ya da ev araba al eninde sonunda ölüyorsun. Bilemiyorum bazı şeyler vardır ama somut değildir ama vardır mesela zihin akıl hayal gücü duygular gibi bunlar kalıcı etki yapar diye düşünüyorum. Fiziksel şeyler ise geçicidir. Ve yaratıcımız bir olduğunu bildiriyor açıkçası mantıksız da değil. Konsey gibi olsa illa ki anlaşmazlıklar çıkardı yani bir tane yaratıcı olmalı.

Deney olması daha mantıklı değil mi? Şu ana kadar Allah/yaratıcı/her şeyin sahibi temsilciler/peygamberler seçmiştir ve son peygamberi gönderip son emirlerini bildirmiştir. Düşünmek bizi kurtarmaz kıyamete kadar verilen görevleri yerine getirmeliyiz diye düşünüyorum. İstediğin kadar ülke kur istediğin kadar oyun oyna ya da ev araba al eninde sonunda ölüyorsun. Bilemiyorum bazı şeyler vardır ama somut değildir ama vardır mesela zihin akıl hayal gücü duygular gibi bunlar kalıcı etki yapar diye düşünüyorum. Fiziksel şeyler ise geçicidir. Ve yaratıcımız bir olduğunu bildiriyor açıkçası mantıksız da değil. Konsey gibi olsa illa ki anlaşmazlıklar çıkardı yani bir tane yaratıcı olmalı.
Tanrının varoulduğunu ve bunun Allah olduğuna nereden emin oldun da şu olmalı bu olmalı şeklinde diretiyorsun anlamadım. Eğer sen inanmak istiyorsan inan ama herhangi birinin körü körüne hayatını ibadet ederek geçirmesini ve düşünmemesini bekleme. Gün gelicek ölüceksin ama öldükten sonra ne olduğunu gördün mü? Öğrenmen için ölmen gerekiyor demek ki. Birileri daha öldükten sonra ne olduğunu bilmeden hayatının sonunda quarklarına ayrılmadan önce daha ne olduğunu bilmediği bir şey için kısacık ömrünü adar mı mesela?
Ek olarak birden fazla Tanrı arasında neden anlaşmazlık çıksın anlamadım? Bu Tanrılar yunan mitolojisindeki Zeus ve Hades mi? Eğer hepsi sonsuz güçlü, sonsuz bilgili/akıllı ve sonsuz iyiyse neden anlaşamasınlar?

Tanrının varoulduğunu ve bunun Allah olduğuna nereden emin oldun da şu olmalı bu olmalı şeklinde diretiyorsun anlamadım. Eğer sen inanmak istiyorsan inan ama herhangi birinin körü körüne hayatını ibadet ederek geçirmesini ve düşünmemesini bekleme. Gün gelicek ölüceksin ama öldükten sonra ne olduğunu gördün mü? Öğrenmen için ölmen gerekiyor demek ki. Birileri daha öldükten sonra ne olduğunu bilmeden hayatının sonunda quarklarına ayrılmadan önce daha ne olduğunu bilmediği bir şey için kısacık ömrünü adar mı mesela?
Ek olarak birden fazla Tanrı arasında neden anlaşmazlık çıksın anlamadım? Bu Tanrılar yunan mitolojisindeki Zeus ve Hades mi? Eğer hepsi sonsuz güçlü, sonsuz bilgili/akıllı ve sonsuz iyiyse neden anlaşamasınlar?
Bir devleti iki başkan yönetebilir mi?

Geri
Yukarı