Sınav sistemi değişir mi?

Ciddi ciddi temel matematik dediğin şeyin üniversiteye gidiş için bir zorunluluk olduğun mu düşünüyorsun? Alanı sanat alanı olarak değiştirip sana şunu soracağım: Müzik öğretmenliği gibi bir bölüm okuyan birisi neden "temel matematik" adı altında geometri bilgisine ihtiyaç duyar? Veya sıradan bir vatandaş, insanlardan uzak yaşayan birisi ne diye kültür öğrenmek zorunda?
O zaman aynı şekilde yüksek puan yapmasına rağmen gittiği bölüme ayak uyduramayan insanların da okumaması gerekiyor, ne de olsa okudukları bölümle alakaları yok.
Ciddi ciddi bu sınavı savunan birisinin hayatında ders dışında başka bir başarısının olduğunu düşünmüyorum, beni yanıltmanı isterim.
Ekleme: Bakın dil bilgisi kurallarını bilen, temel matematik yeteneğine fazlasıyla sahip olan, kendi yaşadığı ülkenin din ve kültürünü bilen ve temel fen bilgisine fazlasıyla sahip olan birkaç kişiyi size gururla sunuyorum!

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Şu düşünceyi savunan kişiler net bir şekilde söyleyebiliyorum ki hep sorumluluklarından kaçan kişiler. Yahu arkadaş sen müzik öğretmenliği okuyacaksın da kendi dalından başka hiçbir şey bilmeyen bir cahil olacaksın. Böyle nitelikli insan mı olur? Sadece müzik yapmayı bilen bir insana kim nitelikli kişilik der ki? Olay sana öğretilenler ve sorumlu tutuldukların değil, olay tek bir derse bakılarak kişinin hayatına şekil verilmesi. Şunu bir öğrenemediniz. Neyse sen git müzik öğretmeni ol ama ne matematik ne fizik ne biyoloji hiçbir şey bilme cahil kal dostum. Nede olsa kendi dalını biliyorsun ya.

Şu düşünceyi savunan kişiler net bir şekilde söyleyebiliyorum ki hep sorumluluklarından kaçan kişiler. Yahu arkadaş sen müzik öğretmenliği okuyacaksın da kendi dalından başka hiçbir şey bilmeyen bir cahil olacaksın. Böyle nitelikli insan mı olur? Sadece müzik yapmayı bilen bir insana kim nitelikli kişilik der ki? Olay sana öğretilenler ve sorumlu tutuldukların değil, olay tek bir derse bakılarak kişinin hayatına şekil verilmesi. Şunu bir öğrenemediniz. Neyse sen git müzik öğretmeni ol ama ne matematik ne fizik ne biyoloji hiçbir şey bilme cahil kal dostum. Nede olsa kendi dalını biliyorsun ya.
Dostum sen de konuyu anlamayan ve ortaya direk atlayan bir adamsın. Benim eleştirdiğim şey o saydığım dersleri öğrenmek değil bunlardan sınavda sorumlu olmak. Alan örneğin müzik de olur tarih de olur. Ne fark eder? Alan dışı olan bir şeyden neden sınavda sorumlu oluyorum, saçma değil mi bu?
Tekrar söylüyorum, yukarıda sayılan dersleri öğrenmek fazlasıyla güzel bir şey fakat bunlardan sınavda sorumlu olmak bir o kadar da saçma bir şey. Tekrar yazayım mı?
Ekleme: Ben de bu ve buna benzer sınavları savunan kişilerin hayatları boyunca ders çalışmak dışında hiçbir şey yapamadığını düşünüyorum.
Ayrıca yazdıklarım hakaret değil, tamamen eleştiri. Yanlış anlamayın.

Son düzenleme:
Pandemiden dolayı pek el atılacağını sanmıyorum. Ama yakın gelecekte değişim olacaktır, çünkü branş elemanları 4 senelik konuların toplamda 20 kadar soruda (Türkçe & Matematik hariç ve TYT+AYT'den bahsediyorum) sorulmasına karşılar ve itiraz ediyorlar. Belki YGS-LYS benzeri bir sınava dönme olabilir ya da şaşırtıp yepyeni bir sistem de oluşturabilirler. Neticede Türkiye'deyiz.

Yeni gelecek olan sınavın şu an olduğu gibi sadece bilgiyi ölçmemesi gerekiyor. Önüme geleni ezberleleyim oh ne güzel başarı.

Sınav sistemi bir kez değişti, iki bölümlü yaptılar, o da rezalet oldu. Tek sınavken daha iyiydi. Geriye kalan hepsinde değişen ismi oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı