Sınava girmeden ODTÜ ya da İTÜ gibi üniversitelere girilebilir mi?

xxKralTRxx

Picopat
15 yaşındayım. Boş vakitlerimde yazılım ile uğraşıyorum. Kendimi bu yönde geliştirmek istiyorum ve geliştirirken de hiç sıkılmıyorum. Fakat ders çalışmak öyle değil. Ama eğer TYT ve AYT ile bu üniversitelere gidecek isem çok yüksek puan almalıyım yani çok çalışmalıyım. Aklıma kendimi yazılımda çok geliştirirsem alırlar mı acaba diye bir düşünce takıldı son günlerde. Bu konu hakkında bilginiz var mı dır?

Üstün zekalı bir genç olduğun kanıtlanırsa olabilir diye biliyorum. Sanırım geçmişte bu tarz durumlar olmuştu çünkü. Üstün zeka vb. bir durum yoksa maalesef o sınavlara girilecek :/

Peki şöyle desem. ODTÜ'yü bitirmiş bir öğrenciden daha iyi yazılım bilgisine sahip olacak olsam?
Türkiye'deki üniversitelerin çoğu bölümü ortak bir sınav olan YKS'yle öğrenci alıyor. Bunun istisnası yok. Ama gidip çok iyi işler yaptığını insanlara kanıtlarsan üniversite diplomana bakmadan seninle çalışabilirler.

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu'nu bir dinle Üniversite hakkında.
Şuan izliyorum. Döneceğim.

Ya aslında benim çok fazla bir üniversite takıntım yok ama aileme anlatamıyorum. Onlar bulunduğum ildeki üniversiteyi oku ya da çok daha iyi bir üniversiteye git diyorlar biraz da maddi durumdan ötürü. Hem yeni bir ortam tanırım hem cahiliye döneminden kalmış beyinlerden biraz uzaklaşırım diye başka bir yere gitmek istiyorum. Uzun vadede amacım yurt dışında okumak bu yüzden biraz Amerika da görmek istiyorum erasmus falan olursa. İngilizce' mi geliştirip yazılım konusunda üstüne katabileceğim bir üniversite kötü olmaz. Bir de bildiğim kadarıyla ODTÜ' de yazılım diye bir bölüm yok Bilgisayar Mühendisliği var.

Son düzenleme:
Hayır. Derslerinize çalışıp iyi bir üniversiteye gidin. İkisinden birini seçmek zorunda değilsiniz. Kendinizi geliştirirken ders çalışabilirsiniz.

Geri
Yukarı