Sınava hiç çalışmayanlar nasıl bu kadar rahat?

Ortaokulda sınavlar yüzünden aşırı stres yapardım ve sürekli çalışırdım. Evet belki notlarım iyi geliyordu fakat girdiğim strese girmeme değmezdi. Lise 1 deyken de bir bakıma öyleydim fakat sonra hep bir gün önceden çalışmaya başladım. Belki bu dediğimi yapmasaydım notlarım biraz daha yüksek gelebilirdi ama gireceğim strese hiç değmezdi. Ve şu an halimden gayet memnunum. 12.sınıf bitiyor ve herhangi bir dersten kaldığım vs. yok. Şimdi diyorum ki keşke ortaokul zamanlarında da böyle yapsaydım. Çünkü biraz kendimize vakit ayırmak lazım ve girdiğim strese 100 alsam bile hiçbir şekilde değmiyordu.

rahat ve takmamanın sebebi arkanda sınav ile ilgili bir güvencenin olması. Ben de o kişilerdenim. İşin sırrı dersi dersteyken dinleyip ders esnasında hocanın dediği hiçbir şeyi kaçırmamakta. Çoğu öğretmen "bakın bunu sınavda sorarım, bu önemli bir konu." vesaire şeklinde bilgi veriyor. Eğer dersteyken hocayı iyi dinleyip bunları kaçırmayıp not alırsan sınav konusunda hiçbir sıkıntın olmaz. Sınavdan önce açar, not ettiğin yerleri 1 saat boyunca okur, çalışırsın ve minimum 70 ile geçersin. Geçen ağustos üniversiteyi bitirdim ve 4.00'lık not sisteminden 3.60 ile mezun oldum. Sadece bu dediğim şekilde, sınavdan 1 gün önce çalışıp sınava girerek, hiç alttan ders bırakmadan geçtim.

Aldığım notları her zaman MS Word üzerinde kısa, öz ve anlaşılır şekilde yazar, arşivlerim. Bilgisayara yazarken daha çok akılda kalıyor bana göre ve aynı zamanda çalışmışta oluyorsun. :D

Eki Görüntüle 1404267

Hatta sırf bunun için kocaman bir not arşivi klasörüm var. :D

Eki Görüntüle 1404274
Ben de sizin gibiyim hocam. Notion üzerinden not alıp çalışıyorum. Kalemle yazmaya üşeniyorum.

Bazen görüyorum, çocuk hiç sınav stresi yapmıyor, sınava son 1 ders kala çalışıyor. Yine az-çok not alıyor ama yine de iyi notlar değil tabii. Ben de normalde sınavları pek önemsemem ama ders çalışmasam da vicdanım sızlar, bi' rahat edemem, huzursuz olurum falan, başlarım ders çalışmaya. Tabii çok detaylı çalışmıyorum. İnternetten özet notları vs. bulup onları da özetleyip, çıkardığım özete çalışıyorum.

Merak ediyorum, sınavlara hiç çalışmayan veya son ders çalışan var mı? Nasıl bu kadar rahat ve takmaz oluyorsunuz? Ben de olmak istiyorum ama olamıyorum.

Yarın İngilizce sınavım var, ingilizcem iyi olduğu için çalışmadan 40 50 alıp dersi geçebilirim ama sizin dediğiniz gibide benim de vicdanım sızlıyor.
O yüzden birazdan çalışmaya başlayacağım.
Geçen haftanın pazartesi matematik sınavım vardı gerçekten az da olsa iyi çalışmıştım ama sorularda zorlandığımı görüp çalışmayı bırakıp umudumu kestim ve sınavdan kalacağım yine de kafam rahat bir zamandan sonra (arkadaş çevreminde etkisi oldu) hiçbir şeyi umursamamaya başladım. Bu dönemde düz geçebilirim karne günü yaşıyacağım tüm problemleri biliyorum eve gidip aileme bir şekilde açıklamam gerek ve benim ailemin benden büyük beklentileri var matematikten gibi zor derslerden 80 90 almayı bana yakıştırırlar (o günleri göreceğimi pek düşünmüyorum) karne günü ne yapacağımı bilmiyorum ama bir şekilde geçecek bu zamanlar.
Çalışmamanın nedenlerinden biriside oyun hesaplarını al/sat yaparak kazandığım paraları düşününce "Neden kendimi böyle derslerler yoruyorum?" diye kendime soruyorum. YouTube'daki bilmem ne kanalları yüzündende oldu böyle (aslında şu an fark ediyorum ki saçmalıklara suçlayarak kendimi tatmin ediyorum ve hiçbir yere varamıyorum).
Biraz içimi döktüm biraz da soruna cevap verdim buraya kadar okuduysan teşekkür ederim, umarım zamanını çalmamışımdır.

Umursanacak şeyler olduğunu düşünmüyoruz. Böyle gibilerin amacı zaten sınıfı geçmektir yüksek not almak değil.
Bunlarda benim notlar, hiçbir sınava çalışmam genelde kopyaya girişirim. Sınıfı geçmeme yetiyor o bana yeterli.

Eki Görüntüle 1404283

Hocam ingilizceyi kopya çekmeden yaptıysanız bence vakit kaybetmeyin dil seçin.

Yarın İngilizce sınavım var, ingilizcem iyi olduğu için çalışmadan 40 50 alıp dersi geçebilirim ama sizin dediğiniz gibide benim de vicdanım sızlıyor.
O yüzden birazdan çalışmaya başlayacağım.
Geçen haftanın pazartesi matematik sınavım vardı gerçekten az da olsa iyi çalışmıştım ama sorularda zorlandığımı görüp çalışmayı bırakıp umudumu kestim ve sınavdan kalacağım yine de kafam rahat bir zamandan sonra (arkadaş çevreminde etkisi oldu) hiçbir şeyi umursamamaya başladım. Bu dönemde düz geçebilirim karne günü yaşıyacağım tüm problemleri biliyorum eve gidip aileme bir şekilde açıklamam gerek ve benim ailemin benden büyük beklentileri var matematikten gibi zor derslerden 80 90 almayı bana yakıştırırlar (o günleri göreceğimi pek düşünmüyorum) karne günü ne yapacağımı bilmiyorum ama bir şekilde geçecek bu zamanlar.
Çalışmamanın nedenlerinden biriside oyun hesaplarını al/sat yaparak kazandığım paraları düşününce "neden kendimi böyle derslerler yoruyorum?" diye kendime soruyorum. YouTube'daki bilmem ne kanalları yüzündende oldu böyle (aslında şu an fark ediyorum ki saçmalıklara suçlayarak kendimi tatmin ediyorum ve hiçbir yere varamıyorum).
Biraz içimi döktüm biraz da soruna cevap verdim buraya kadar okuduysan teşekkür ederim, umarım zamanını çalmamışımdır.

Oyun hesabı al sattan ne kadar kazanıyorsunuz?

Oyun hesabı al sattan ne kadar kazanıyorsunuz?

**Sorunun cevabı** 2 haftadır sınav olduğum için kesin bir rakam veremiyeceğim ama bu güne kadar en az kazandığım para 100 TL oldu.
Hesapların değerlerine bağlı ve mesela CS ve PUBG olan bir Steam hesabını 100 TL'ye satın aldın(bu fiyatlara olmaz örnek veriyorum).
Bu hesaba ne katabilirsin önemli olan bu CS varsa rank kasıp değeri arttırılabilir.
CS de FACEIT oynamak için 40 saat lazım 100 saat kasıp +15 TL daha değer katabilirsin.
Bu 100 saati bedavaya kasabileceğin birçok site var.
Ucuz yollarlar ile Steam levelini yükseltebilirsin.
Kısacası birçok yöntem var hepsini burada söyleyemem :D (ekmeğini yiyorum sonuçta).

Daha fazla açıklamak isterdim ama sınava çalışıp azcık da olsa ortalamamı yükseltmem lazım.

Arkadaşlar ben, kendi sorunumu anladım.

Benim sorunum ne biliyor musunuz? Derslerde dersi dinlememek. Ben liseye geçtiğimden beri -2 senedir- hiç derste ders dinlemiyorum. Hep sınava 1 gün kala, internetten not indirip ezberlemeye çalışıyorum. Benim olayım bu sanırım. Derste hiç ders dinlemedim ve konuyu anlamadım. Son gün anlamaya çalıştım. Bu yüzden bana zor geldi.

Liseye geçtiğimden beri ortalamam 70 altına düşmedi. Ben yine son gün, hiç bilmediğim konulara çalışarak iyi ortalamaya yapmışım.

Geri
Yukarı