Şınavın kaslarımın üzerindeki etkisi

Tamamen nasıl bir vücut istediğinize bağlı. Ağırlıksız gayet fit ve kaslı görünmek, bir yere kadar hipertrofi sağlamak mümkün. Tabii ki atıyorum 40 cm kol 120 cm göğüs vs yapamazsınız, ama “normal şınav artık zor gelmiyor” diyen adama da “ağırlık kullanmak zorundasın” demek komik oluyor açıkçası.

Bir göz atın bakalım insanlar ağırlık kullanmadan ne vücutlar yapıyor.
Ya hocam şakamısın sen "normal şınav artık zor gelmiyor" diyen adama git spor salonuna hayvan gibi program altına gir demedik biraz mantıklı olun şınav kesmiyorsa dumbell ile destekle dedim ben.Kafanızdan element uydurup "ağırlık kullanmak zorundasın" dediğimi iddia etmişsin. Hani nerde "Zorundasın" kelimesini kullanmışım ben birader? Ben adama dumbell ile daha verimli olur demişim sonra sana cevap olarak belli bir yerden sonra ağırlık kullanmadan ilerleyemezsin demişim bunu sende yazında kabul etmişssin zaten. Ayrıca sen gelmiş sadece şınavdan bahseden 15 yaşındaki çocuğa calisthenic öneriyorsun bu mu daha mantıklı?O attığın vücutları yapanlar ekipmansız evde yapmıyor o vücutları sokaklarda yada salonlarda calisthenics platformları olmadan yapamayacağın hareketlerle o hale geliyorlar. Calisthenic yapabilicek adam o kadar extreme hareketlere girmek yerine alır 10 kg ayarlanabilir bir dumbell ve daha "Uygulanabilir" hareketler yapar kendini zorlamadan ve bahsi geçen "fit görünüme" uçuk kaçık hareketler yapmak zorunda kalmadan çok daha kolay bir şekilde erişir. Ayrıca kimse kesinlikle ağırlık olmadan bu iş olmaz demedi ağırlıkla verimin artacağından bahsedildi.
Özellikle söyledim zaten dayanıklılık ve fit bir görünümde kalabilirsin şınav vesayre hareketlerde diye, tabiki de ağırlıksız belirli yerlere gelinebilir bunda hemfikiriz, sende aynı şeyi söylüyor hatta 40 cm kol vs istiyosan tabi yapamazsın diye benim dediğim şeyi destekliyorsun farkında değilsin.

Son düzenleme:
Ya hocam şakamısın sen "normal şınav artık zor gelmiyor" diyen adama git spor salonuna hayvan gibi program altına gir demedik biraz mantıklı olun şınav kesmiyorsa dumbell ile destekle dedim ben.Kafanızdan element uydurup "ağırlık kullanmak zorundasın" dediğimi iddia etmişsin. Hani nerde "Zorundasın" kelimesini kullanmışım ben birader? Ben adama dumbell ile daha verimli olur demişim sonra sana cevap olarak belli bir yerden sonra ağırlık kullanmadan ilerleyemezsin demişim bunu sende yazında kabul etmişssin zaten. Ayrıca sen gelmiş sadece şınavdan bahseden 15 yaşındaki çocuğa calisthenic öneriyorsun bu mu daha mantıklı?O attığın vücutları yapanlar ekipmansız evde yapmıyor o vücutları sokaklarda yada salonlarda calisthenics platformları olmadan yapamayacağın hareketlerle o hale geliyorlar. Calisthenic yapabilicek adam o kadar extreme hareketlere girmek yerine alır 10 kg ayarlanabilir bir dumbell ve daha "Uygulanabilir" hareketler yapar kendini zorlamadan ve bahsi geçen "fit görünüme" uçuk kaçık hareketler yapmak zorunda kalmadan çok daha kolay bir şekilde erişir. Ayrıca kimse kesinlikle ağırlık olmadan bu iş olmaz demedi ağırlıkla verimin artacağından bahsedildi.
Özellikle söyledim zaten dayanıklılık ve fit bir görünümde kalabilirsin şınav vesayre hareketlerde diye, tabiki de ağırlıksız belirli yerlere gelinebilir bunda hemfikiriz, sende aynı şeyi söylüyor hatta 40 cm kol vs istiyosan tabi yapamazsın diye benim dediğim şeyi destekliyorsun farkında değilsin.
Niye bu kadar üstünüze alındığınızı, savunmaya geçtiğinizi çözemedim. Kaldı ki üslubunuz da çok komik. Senli benli kardeşimli konuşmalar falan. “Ağırlık gereklidir kardeşim benim” diyen ben miydim? Zorunlu olduğunu söylemiş olmuyor musunuz?

Spor salonuna gitmedikten sonra 5-10 kiloluk dumbbella da evde vücut yapılmaz. Dumbbel alıp çalışın daha verimli olur demek çok saçma bir öneri. Eve 40-50 kiloya kadar artan dumbbell seti mi alsın çocuk? Bu mu gerçekten çok verimli öneriniz?

Tabii ki spor salonu ve ağırlıklar işleri kolaylaştırıp verimli hale getiriyor. Ancak 15 yaşında birinin herhangi bir yere gitmeden veya ekipman satın almadan da yapabileceği birçok hareket var, ben de gayet normal bir şekilde bilgilendirdim kendisini, “ağırlık zorunlu değil, bunları da yapabilirsiniz” diye. Saldırıya geçen sizsiniz. Benim ilk mesajıma ve o mesaja verdiğiniz cevaba bir daha göz gezdirin isterseniz.

Son düzenleme:
Niye bu kadar üstünüze alındığınızı, savunmaya geçtiğinizi çözemedim. Kaldı ki üslubunuz da çok komik. Senli benli kardeşimli konuşmalar falan.

Spor salonuna gitmedikten sonra 5-10 kiloluk dumbbella da evde vücut yapılmaz. Dumbbel alıp çalışın daha verimli olur demek çok saçma bir öneri. Eve 40-50 kiloya kadar artan dumbbell seti mi alsın çocuk?
Bak hocam sen yazdıklarımı oku tekrar oku önce kendinle çeliştiğin yerleri farket iyice kavra kim ne demek istiyorsa onu o şekil anlamaya çalış kendi görmek istediğin gibi değil.
En basitinden kimse "zorunda" kelimesini kullanmamasına rağmen sen neye dayanarak hangi söze dayanarak insanlar bu kelimeyi kullanmış gibi komik bir tavır alıyorsun onu açıkla,
Yetmezse de 5 10 kg lık dumbella evde vucut yapılmaz demişsinya evde nasıl calisthenics yapacak barlar vesayre olmadan onuda açıkla.
Sonra yine yetmezse 15 yaşındaki şınav çekmekle işe başlayan bir çocuğa şınav yetmiyor artık dediğinde dumbell ile verimini arttır önerisinin neresinde bir saçmalık olduğunu mantığa dayandırarak bi açıkla bana.
Not=
Konu sahibi kardeşim seninde kafan karışmasın sakın, evde arkadaşın dediği gibi bir çok hareketle dumbell sız gelişebilirsin ama unutma ki bir yerden sonra yerinde sayarsın ve arkadaşın önerdiği gibi calisthenics gibi extreme şeyler yapman gerekir.
Küçük bir dumbell ile extreme hareketlere girmene getek kalmaz ve alacapın zevke de bağlı olarak ağırlıktan keyif alırsan salona yazılırsın. Extreme şeyler hoşuna gider belki o zaman da sokakta bir tayfa oluşturup parklarda calisthenics yapıp keyfine bakarsın.
Keyif almaya bak sporla kal 😊

Son düzenleme:
Gerçekten yordunuz beni.

En basitinden kimse "zorunda" kelimesini kullanmamasına rağmen sen neye dayanarak hangi söze dayanarak insanlar bu kelimeyi kullanmış gibi komik bir tavır alıyorsun onu açıkla,

Ağırlık yada spor salonu gereklidir kardeşim benim.

İnatla "Gereklidir" diye ısrar etmek, "Şınav seni artık kesmez" demek, "zorunda" demekle aynı anlama gelmiyor mu? İlla o kelimeyi kullanmanıza gerek yok, söylemek istediğiniz şey o.

Yetmezse de 5 10 kg lık dumbella evde vucut yapılmaz demişsinya evde nasıl calisthenics yapacak barlar vesayre olmadan onuda açıkla.
Barfiks barı 200-300 TL bir şey, 2 tane 10 Kg'lık Dumbbell anca alırsınız sanırım o paraya. Birçok ilde parklarda vs barfiks barları vb vücut ağırlığıyla kullanılabilecek ekipman var. Kaldı ki olay calisthenics değil. Şınav zorluyorsa, önce daha zor şınav alternatiflerini denemek çok daha kolay ve ücretsizdir. Kesmiyorsa o zaman ağırlık denersiniz.
Sonra yine yetmezse 15 yaşındaki şınav çekmekle işe başlayan bir çocuğa şınav yetmiyor artık dediğinde dumbell ile verimini arttır önerisinin neresinde bir saçmalık olduğunu mantığa dayandırarak bi açıkla bana.
Sıradan bir şınav, vücut ağırlığının %65'ini kaldırtır. Arkadaş 60 kiloymuş, 36-40 kiloya denk gelir bu. Minimum 15 kg Dumbbell ile başlayıp 15-20-30-40-50 eve set mi dizsin çocuk? Çünkü dumbbell ile düz şınavdan daha çok verimlilik almak istiyorsanız kullanmanız gereken minimum ağırlıklar bunlar. Veya tek kol şınav vs daha zor varyantlar kullanarak çok daha kolayca yapabilirsiniz aynısını.

Hayır Dumbbell önereceğinize spor salonu önerseniz asıl o mantıklı olacak.

Anlamsız bir tartışmayı uzatıp duruyorsunuz.

Son düzenleme:
Gerçekten yordunuz beni.

İnatla "Gereklidir" diye ısrar etmek, "Şınav seni artık kesmez" demek, "zorunda" demekle aynı anlama gelmiyor mu? İlla o kelimeyi kullanmanıza gerek yok, söylemek istediğiniz şey o.

Barfiks barı 200-300 TL bir şey, 2 tane 10 Kg'lık Dumbbell anca alırsınız sanırım o paraya. Birçok ilde parklarda vs barfiks barları vb vücut ağırlığıyla kullanılabilecek ekipman var. Kaldı ki olay calisthenics değil. Şınav zorluyorsa, önce daha zor şınav alternatiflerini denemek çok daha kolay ve ücretsizdir. Kesmiyorsa o zaman ağırlık denersiniz.

Sıradan bir şınav, vücut ağırlığının %65'ini kaldırtır. Arkadaş 60 kiloymuş, 36-40 kiloya denk gelir bu. Minimum 15 kg Dumbbell ile başlayıp 15-20-30-40-50 eve set mi dizsin çocuk? Çünkü dumbbell ile düz şınavdan daha çok verimlilik almak istiyorsanız kullanmanız gereken minimum ağırlıklar bunlar. Veya tek kol şınav vs daha zor varyantlar kullanarak çok daha kolayca yapabilirsiniz aynısını.

Hayır Dumbbell önereceğinize spor salonu önerseniz asıl o mantıklı olacak.

Anlamsız bir tartışmayı uzatıp duruyorsunuz.
Arkadaşın dediği "Gerekli" kelimesi "Sana uygun olan bu" demek ama senin anladığın "Bunu yapmak zorundasın".

Hocam son olarak sizin anladığınızın aksine "zorundasın" anlamında değilde ağırlığın belirli bir seviyeden sonra gerekli olduğu görüşüyle yazdım o cümleyi orda ıktan bir yanlış anlaşılmışım sanırım.
Sizin söylediğinize ben yanlıştır demedim ayrıca. Konu sahibi 15 yaşında bir çocuk şınav vesayre belli seviyeye getirmiş zaten ilk etapta direk spor salonuda önerebilirdim haklısınız ama önce bir dumbell ile başlayıp ağırlık vesayre hareketlerine alışması için ilk etapta direk spor salonu değil dumbell önerdim.
Kaldı ki ben sizin görüşünüze asla hakaret edip saçma gibi kelimeler kullanmadım ama siz dumbel işine direk saçma etiketini yapıştırmışsınız.
Ve evet bu tartışma gerçekten gereksiz oldu bir takım yanlış anlaşılmalar sebebi ile ama bir takım bilgileri daha verimli aktarabilmemize olanak sağladı bence.
Amacım size saldırmak değil yanlış anlaşıldığım yeri farketmenizi sağlamaktı.

Son düzenleme:
Güçlenmişsin. Bundan sonra ağırlık kaldırmaya ihtiyacın olabilir. Spor salonuna başla bence, bende evde geliştirmeyi denedim ama gerçekten bir süre sonra (home gym kurmadiğin sürece) yetersiz kalıyor.

Sizin söylediğinize ben yanlıştır demedim ayrıca ama siz dumbel işine direk saçma etiketini yapıştırmışsınız konu orda.
Belki ben de daha düzgün bir şekilde ifade edebilirdim haklısınız, evde Dumbbell işini yukarıda anlattığım sebeplerle gereksiz buluyorum diyelim. Set halinde Dumbbell almak oldukça pahalı, çok fazla yer tutuyorlar ve evde uygun benchler olmadan kullanmak pratik değil, hatta güvenli de değil, bu sebeple evde Dumbbell ile çalışmayı anlamsız buluyorum şahsen, eğer doğrudan minik bir spor salonu kurma planınız yoksa.

Geri
Yukarı