Sınavları aşırı derecede kafaya takmak

Devolve

Hectopat
Selam, uzun zamandır sınavları aşırı derecede kafaya takıyorum. 100 yerine 95 alsam bile çok kafaya takıyorum. Bugün Türkçe sınavımız vardı ve ben sınavdaki soruların birebir aynısını çözmüştüm ve kontrol ederken sınavda bir soruyu yanlış yaptığımı fark ettim. Gerçekten şu an aklımdan çıkmıyor neden 100 alamadım diye. Denemelerde de dikkatsizlikten yanlış çıkınca aşırı derecede sinirleniyorum. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Selam, uzun zamandır sınavları aşırı derecede kafaya takıyorum. 100 yerine 95 alsam bile çok kafaya takıyorum. Bugün Türkçe sınavımız vardı ve ben sınavdaki soruların birebir aynısını çözmüştüm ve kontrol ederken sınavda bir soruyu yanlış yaptığımı fark ettim. Gerçekten şu an aklımdan çıkmıyor neden 100 alamadım diye. Denemelerde de dikkatsizlikten yanlış çıkınca aşırı derecede sinirleniyorum. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Liseye geçince 50'ye şükredeceksin o yüzden pek de kasma.

Hocam bu stresiniz geçici bir stres, bunu avantajınıza kullanmaya çalışın. Rakiplerinizin bunu kafaya takmamasını lehinize çevirin çünkü hayat anlardan ibaret ve bu anı iyi değerlendirmek sizin elinizde :) Sınavda şimdiden başarılar dilerim.

Hocam bu stresiniz geçici bir stres, bunu avantajınıza kullanmaya çalışın. Rakiplerinizin bunu kafaya takmamasını lehinize çevirin çünkü hayat anlardan ibaret ve bu anı iyi değerlendirmek sizin elinizde :) Sınavda şimdiden başarılar dilerim.
İlk öncelikle teşekkür ederim hocam. Bu kafaya takma sorunu benim sınav notlarımı kötü etkiliyor. Kafaya takınca stres yapıyorum, stresten bildiklerimi karıştırıyorum ve dikkatsizlikte olunca birkaç soru sadece bu sebeplerden gidiyor. Bir de aceleyle çözmeye çalışırsam gerçekten çok kötü oluyor.

Almanca'dan 20 zor alacağım hocam. Sor bakalım umrumda mı?

Sınavlara bu kadar anlam yüklemenize gerek yok. Bu demek değil ki sınavları önemsemeyin. Önemseyeceksiniz elbet. Ama siz gerekeni yaptığınızda sonuç ne olursa olsun en sonunda "Ben elimden geleni yaptım." diyebileceksiniz ve içiniz rahat olacak.

Siz elinizden geleni yapın. Olmazsa kafaya takmayın. Özeti bu şekilde.

Acele etmene gerek yok, ben LGS'ye girdiğimde heyecan yapmamıştım karakterimden dolayı. Vakitten dolayı stres yapmana gerek yok, kafanı karıştıran soruyu geç. Beyin öyle bir yapıda ki sen o soruyu geçip geri döndüğünde sanki kolay bir soruymuşçasına algılıyor ve çözüyorsun. Kazanamama veya yetiştirememe korkun olmasın, bence emeğinin karşılığını alacaksın.

Almanca'dan 20 zor alacağım hocam. Sor bakalım umrumda mı?

Sınavlara bu kadar anlam yüklemenize gerek yok. Bu demek değil ki sınavları önemsemeyin. Önemseyeceksiniz elbet. Ama siz gerekeni yaptığınızda sonuç ne olursa olsun en sonunda "Ben elimden geleni yaptım." diyebileceksiniz ve içiniz rahat olacak.

Siz elinizden geleni yapın. Olmazsa kafaya takmayın. Özeti bu şekilde.
Hocam ama bildiğim soruyu yanlış yapmak aşırı zoruma gidiyor. Bir de çoğu soruyu sonra yaparım deyip atlıyorum ve sonra geri dönmeyi unutuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı