Sinerji Bilgisayar Açtığı Davayı Kaybetti

Ek bilgi: Ve ticaret ahlakın da her malın saglam olacak, her sattıgın maldan kar ediceksin diye bir şey yok. Ama bilgisayarcılar çok fazla iş ahlakından yoksun oldukları için bu işin bu raconunu bile bilmiyorlar. Örnek veriyorum balıkçılık işi yapanlar çok iyi bilir. Balıkları kasa ile alırsın her kasa en az 20 kilodur. 20 kiloluk kasadan 3-4 kilo bayat balık kötü balık belki çıkar. Bazen 1-2 kilo çıkar. Balıkçı bunu bilerek her zaman ortalama bir fiyat koyar. 1-2 kiloluk balıgın parasını çıkarmak için normal de 13-14 lira olacak kilo balıgın ücretini 15 lira yapar.
Bu frimalar biraz ahlaklı olsa. 1000 tane ekran kartı sipariş ediyorlar. Tanesi 1000 TL geliyor diyelim. 1500 TL satıyor. Hatta onlar bu verdigim balık kasası örnegini de hesaplıyorlar. İçinden mutlaka bozuk ya da sorunlu kart çıkacagını biliyorlar. Ondan normal fiyat 1000 aldım 1500 tl satayımsa bu tarz şeylere önlem almak için 1600 TL'sına satıyorlar. Bak yani önlem de alıyorlar aslında ama sorun yaşayan birisi oldugu vakit yenisiyle degiştirmiyorlar. Bu kadar bu işin raconuna uymayan ve bu kadar iş ahlakına sahip olmayan kişiler bunlar. Bunlara daha agır cezalar verilmeli sadece para iadesi ile olmaz.
Keşke hocam. Fakat biz sadece burada bunu tartışabiliyoruz. Yetkili çoğu kişinin umrunda bile değil. Eğer bana yapılsa çok ağır ceza yerler çünkü çok fazla tanıdığım var. (Hakim, savcı, avukat, ağır ceza görevlisi vb.) Fakat herkes bu şansa sahip değil.

@hukuktimsali hocam ücret iadesini aldım. Bilgisayarı Tüketici Mahkemesin'den bizim mi teslim alıp göndermemiz gerekmekte? Adana'nın merkezden uzak olan bir ilçsesinde yaşıyorum 120 km civarı gidiş geliş aracım olsa gidip alacağım arabamız yok illa biz almak zorundaysak cihazı annem adına alınmıştı mahkeme vs.'de annem adına gerçekleşti yerine gidip alabilirmiyim (Yaşından kaynaklı olarak virüs döneminde otobüsle gidip gelmesinden çekiniyorum.)

6 ay civarı süren THH sonucu (Ben kazandım.) + 1 yıl 3 aylık mahkeme süreci.
(Yine ben kazanmış bulunmaktayım.) Mahkeme, THH kararının uygulanmasını hükmetmiş. Para iademi artık sonunda alabileceğim. Zamanında 3876 TL'ye aldığım hazır sistem yerine (Ryzen 1500X ve RX 570'li) artık tek 1 adet RX 570 alabilirim çünkü RX 570, 4000 lira civarı oldu. :) Beni süründürdükleri için Sinerji Bilgisayar'a buradan teşekkürlerimi sunarım (!) En azından adalet yerini buldu, buna seviniyorum. Konumu takip eden ve destekleyen arkadaşlarımın bilgisine sunarım.
Hocam neden yasal faiziyle alamadınız?

Bence yeterli olmamış ama. Piyasa değerine bakarak karar vermeleri daha doğru olurdu.
Piyasa değerleri esas alınsa en azından bende yeni bilgisayar alabilirdim ama yasalar böyle. %9'luk bir yasal faiz uygulanıyor yıllık ilk başta yasal faiz konusunu kabul etmediler kendi avukatları ile görüştükten sonra ödeme sağladılar. Bende avukata icra dosyası hazırlatmıştım THH'yi kazandığım 2019 yılında tekrardan icra dosyası hazırlatma yükünden kurtuldum en azından:)

@hukuktimsali hocam ücret iadesini aldım. Bilgisayarı Tüketici Mahkemesin'den bizim mi teslim alıp göndermemiz gerekmekte? Adana'nın merkezden uzak olan bir ilçsesinde yaşıyorum 120 km civarı gidiş geliş aracım olsa gidip alacağım arabamız yok illa biz almak zorundaysak cihazı annem adına alınmıştı mahkeme vs.'de annem adına gerçekleşti yerine gidip alabilirmiyim (Yaşından kaynaklı olarak virüs döneminde otobüsle gidip gelmesinden çekiniyorum.)
Şimdi ürün sende değil. Ücret iadesini de aldın ürünü alma hakkın yok. Kargoya vermek güzelce iade etmek olayları bitti mahkemelik oldunuz işi bu safhaya getirdiler. Mahkemeden ürünü senin gidip alman zaten mümkün değil vereceklerini sanmıyorum, ödemesini aldığın ürünü sana vermezler verseler dahi ürünü tekrar teslim alma. Ürünü senin alıp göndermen halinde üründe başka sorunlar çıkarsa bu sorumluluğu almış olursun ayrıca ürün sende iken zarar görürse ne olacak. Ayrıca ürün artık senin değil. Bunu firma yetkilisi gidip mahkeme emanetinden teslim alabilir bu durumda mahkeme kararını ibraz edecekler ve ödeme yaptıklarına dair belgeyi sunacaklar. Sen anneni de asla bu pandemi durumlarında riske atma Sen yarın yine de bir mahkeme kalemini ara ulaşabilirsen.
Tekrar tebrik ederim. Yasal faizi ile alman en büyük hakkındı.

Şimdi ürün sende değil. Ücret iadesini de aldın ürünü alma hakkın yok. Kargoya vermek güzelce iade etmek olayları bitti mahkemelik oldunuz işi bu safhaya getirdiler. Mahkemeden ürünü senin gidip alman zaten mümkün değil vereceklerini sanmıyorum, ödemesini aldığın ürünü sana vermezler verseler dahi ürünü tekrar teslim alma. Ürünü senin alıp göndermen halinde üründe başka sorunlar çıkarsa bu sorumluluğu almış olursun ayrıca ürün sende iken zarar görürse ne olacak. Ayrıca ürün artık senin değil. Bunu firma yetkilisi gidip mahkeme emanetinden teslim alabilir bu durumda mahkeme kararını ibraz edecekler ve ödeme yaptıklarına dair belgeyi sunacaklar. Sen anneni de asla bu pandemi durumlarında riske atma Sen yarın yine de bir mahkeme kalemini ara ulaşabilirsen.
Tekrar tebrik ederim. Yasal faizi ile alman en büyük hakkındı.
Yine zaman ayırıp yanıtladığınız için teşekkür ederim. Firma telefonla iletişime geçip para iadesinden sonra ürünü bizim yollamamız gerektiğini ısrarla belirtince kuralın bu olduğunu düşünmüştüm. İşin tuhaf yanı firma avukatı adliyeyi arayıp bizim teslim alacağımızı belirtmiş adliyeyi aradığımızda bize teslim edeceklerini bizim firmaya yollayacağımızı belirttiler yarın tekrardan firma ve adliye ile iletişime geçip teslim almayacağımı söyleyeceğim.

Son düzenleme:
Yine zaman ayırıp yanıtladığınız için teşekkür ederim. Firma telefonla iletişime geçip para iadesinden sonra ürünü bizim yollamamız gerektiğini ısrarla belirtince kuralın bu olduğunu düşünmüştüm. İşin tuhaf yanı firma avukatı adliyeyi arayıp bizim teslim alacağımızı belirtmiş adliyeyi aradığımızda bize teslim edeceklerini bizim firmaya yollayacağımızı belirttiler yarın tekrardan firma ve adliye ile iletişime geçip teslim almayacağımı söyleyeceğim.
Böyle bır kanun maddesi yok varsa söylesinler bakalım .

Onlar gelip almak için uğraşmak istememiş bu işi bile size vermek istemişler. Mahkemeye teslim edilen ürünün parasını almadınız mı? Davanın tarafı onlar. Mahkeme ürünün iadesine karar vermedi mi daha neyi gidip alacaksınız yok öyle bir şey. Eğer mahkeme kararın da böyle bir husus varsa onu bilemem. Senin yapacağın iş, ücretin iadesini aldığını mahkemeye bildirmek teşekkür etmek. Adamların ürününü gidip sen nasıl alacaksın hala anlamadım. Mahkeme yazı işlerine bu durumunu bir anlat kardeşim bakalım ne diyecekler. Bundan sonrası hukuki bir mevzu değil aslında ondan kesin çizgileri yok. Ama dediğim gibi ürün artık onların. Mahkeme kararı ve dekontu sunup ürünlerini alacaklar.
Bu arada teşekkür etmene gerek yok 😊 bu hesabı da açma sebebim
tüm mesajlarımı da yazma sebebim tüketicilere az da yardımcı olabilmek. Hatalı uygulamaları düzeltebilmek. Mevzuatı uygulamayı tüketicilerin bilmesini sağlamak kötü niyetli satıcılara karşı mücadele etmek.

Son düzenleme:
Onlar gelip almak için uğraşmak istememiş bu işi bile size vermek istemişler. Mahkemeye teslim edilen ürünün parasını almadınız mı? Davanın tarafı onlar. Mahkeme ürünün iadesine karar vermedi mi daha neyi gidip alacaksınız yok öyle bir şey. Eğer mahkeme kararın da böyle bir husus varsa onu bilemem. Senin yapacağın iş, ücretin iadesinin aldığını mahkeme bildirmek teşekkür etmek. Adamların ürününü gidip sen nasıl alacaksın hala anlamadım. Mahkeme yazı işlerine bu durumunu bir anlat kardeşim bakalım ne diyecekler. Bundan sonrası hukuki bir mevzu değil aslında ondan kesin çizgileri yok. Ama dediğim gibi ürün artık onların. Mahkeme kararı ve dekontu sunup ürünlerini alacaklar.
Firma İstanbul'da bilgisayar Adana'da elden alma durumları haliyle imkansız bildiğim kadarıyla mahkeme'de bu tarz ürün gönderme kısımıyla ilgilenmiyor. Firma'da bizim teslim alacağımızı söyleyince adliye'de haliyle bize teslim edeceklerini belirtiyor. Yarın teslim almayacağımı belirtirsem problem kalmaz diye umuyorum.

Geri
Yukarı