Sınıfın sessiz çocuğu olmak

Bir konuda çok bilgiliyseniz kim ne derse desin ne diyeceğinizi bilemeyecek hale gelmezsiniz. Kendinizi geliştirin, kitap okuyun, dizi/film izleyin, teknolojiyle ilgilenin, genel kültürünüzü geliştirin, insanların bilmediği ya da yanlış bildiği şeyleri bilin ve bunlar hakkında konuşun. Herkes durup sana bakıyorsa dinledikleri için bakıyorlardır buna sevinmen gerekiyor. Konuşmaya devam et. Üzerine gitmediğin sürece değişemezsin.
Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Dediklerinizi yapmaya çalışacağım.

Kardeşim tanımadığın veya yeni tanıştığın birileriyle konuşurken sanki g kuvvetine maruz kalmış gibi (kızarma, el ayak kafa titremesi, taşikardi, kafa ağırlaşması, boynunu çevirirken duvar saatindeki saniye çubuğu gibi titremeli dönmesi) oluyor mu?
Bir de konuşurken göz temasın nasıl karşıdaki kişinin gözlerine rahatça bakabiliyor musun?

Ben asosyal birisiyim. Fakat okulda derslere en çok ben katılıyorum. Okulda konuşkan biriyim genel olarak. Ama kendi ortamımda rahat konuşamıyorum ve kolay sıkılıyorum. Bundan dolayı asosyalim. Bazenleri işime yarıyor bazenleride dezavantajını bayağı bayağı hissediyorum. Ne çok konuş ne de hiç konuşamamazlık etme. Akraba konusuna gelince akrabalarınla aran nasıldır bilmemde benim birkaç akrabam dışında önemsediğim akrabam yok. Genel olarak akrabalar desteklemek yerine köstek oluyorlar bana göre. Ondan pek muhabbet etmemeyi tercih ediyorum akrabalarımla. Sana önerim bildiğin konuda konuş çekinme hiç akışına bırak. Biliyorum dendiği kadar kolay değil fakat yapılabilecek pek bir şey yok. Vücuduna yatırım yap bu seni hem öz güvenini yükseltir hem de karşındakine güzel bir imaj yansıtırsın. Kitap oku bol bol kelime haznen hem gelişir hem de kelimeleri bir zaman sonra daha kolsy bağladığını görürsün.

Bende öyleyim.
Ve şöyle bir diyalog yaşadım.
Birisi yanıma gelir.
O: Sen niye hiç konuşmuyorsun?
Ben: Ne konuşalım?
O: Ne konuşalım?
...
Konuşma bu, şaka amaçlı abartmıyorum, cidden bu.

Neyse olay bence şu, konuşacak bir şey yoksa, konuşmamak en iyisidir.
Ama o zamanda, konuşma becerileri gelişmiyor işte insanın.
Ve insanlarda doğal olarak 17 yaşına gelmiş bir insanın iyi konuşabileceğini bekliyor.
Tutorial videosu falan da yok ki sonradan öğrenelim iyi konuşmayı.

Kardeşim tanımadığın veya yeni tanıştığın birileriyle konuşurken sanki g kuvvetine maruz kalmış gibi (kızarma, el ayak kafa titremesi, taşikardi, kafa ağırlaşması, boynunu çevirirken duvar saatindeki saniye çubuğu gibi titremeli dönmesi) oluyor mu?
Bir de konuşurken göz temasın nasıl karşıdaki kişinin gözlerine rahatça bakabiliyor musun?
Dediklerinden bazıları oluyor. Neden sordunuz?
Bende öyleyim.
Ve şöyle bir diyalog yaşadım.
Birisi yanıma gelir.
O: Sen niye hiç konuşmuyorsun?
...
Konuşma bu, şaka amaçlı abartmıyorum, cidden bu.

Neyse olay bence şu, konuşacak bir şey yoksa, konuşmamak en iyisidir.
Ama o zamanda, konuşma becerileri gelişmiyor işte insanın.
Ve insanlarda doğal olarak 17 yaşına gelmiş bir insanın iyi konuşabileceğini bekliyor.
Tutorial videosu falan da yok ki sonradan öğrenelim iyi konuşmayı.
O kadar haklısın ki...

.

Dosya Ekleri

• download.jpg
    download.jpg
    11 KB · Görüntüleme: 841

Geri
Yukarı