Sinirime hakim olamıyorum

Öfke kötü bir şeydir her zaman sakin olun ne işiniz ne de normal hayatınız düzgün gider yoksa sevdiğiniz insanlar sizden soğur.

Duygularımız bizim kontrolümüzde değildir. Her insan sinirlenebilir. Bu bazen bildiğiniz bir sebepten bazen sebepsiz gibi gözükebilir.(Aslında sebebi vardır lakin farkındalık düzeyinde anlayamayız bilinçaltımızda bir anı,düşünce,kişi,olay yaşanıyor olabilir.)

Yani hepimizin yaptığı ana hatayı buradaki önerilerle pekiştirerek yapmanız çok olası. "Yatıştırmaya çalışmak."
Yatıştırmaya çalışmak beynimize verdiğimiz öfke çok kötü bişeydir onu kontrol etmemiz lazım (çoğunlukla edemezsin.) hatta yaşanmaması lazım yaşandıysa bile derhal yokedilmesi lazım mesajı vererek öfkelendiğimizde öfkelendiğimiz için daha çok sinirlenmemize sebep olur. (Psikiyatrinin yaptığı en büyük hata duygulara hastalık demektir. Beynimizi duygularımıza karşı düşman pozisyonuna sokar ve asla kazanamayacağımız bir savaşın içine çeker.)

Her duygu sebep olduğu sonuçtan beslenir. Mesela haz duygusu çikolata yemek sonucundan beslenmekte diyelim. Canınız istediğinde çikolata yedirmek için organizma sizde farklı duygular uyandırır ve o çikolatayı yedirtir. Yedirtince o duygular susar bir süre. (Aslında daha da derinleşir o duygu çünkü duygu sizde istediği yönde bir sonuç doğurmuştur ve şimdi karnı doyunca daha fazlasını almak için tekrar gelecektir.) Öfke de aynı şekilde beslenir. Hani diyorsunuz ya sinirlendiğimde bir yerlere vuruyorum vesaire. İşte öfke duygusu kendini derinleştirmek pekiştirmek için sizde fiziksel birtakım sonuçlar doğuruyor siz de bunları yaparak o öfke duygusunu daha çok besliyorsunuz.

Davranışlarımızı duygularımız oluştursa da bilinçli farkındalık düzeyinde hangi duygu yaşanırsa yaşansın davranışlarımızın kontrolü bizdedir sanılanın aksine. Yani bir kişi düşünün demir gibi iradesi var diyet yapıyor o çikolata yemeyi çok istemesine rağmen asla yemez çünkü onun amacı başkadır.

Öfke duygusunun sizde bedensel davranışlar doğurmasına izin vermez iseniz ve duygunuzla boğuşmayı bırakırsanız. Gelirse gelsin istediği kadar ruhumda kalsın ben stabil davranacağım derseniz bir süre sizde durduktan sizi sıktıktan sonra sizde sonuç doğuramadığı için sönmeye başlar. Sönme eğilimine girince de tamamen yok olur.

Anlattıklarım psikiyatrinin ilaç kullanımı ve hatalı terapi yaklaşımlarının tam tersidir ve anlattıklarımı anlatmamam için cebini dolduran psikologlar bana para bile teklif edebilirler. Çünkü bir şeyleri farkedince insanları sömürmek çok zor oluyor senin duygun bozuk hasta al ilaç iç uyuş vesaire diyerek. Sağlıcakla

10 saniye tekniğini uygula. Birisi seni sinirlendiğinde içinden 10 saniyeye kadar say sakinleşeceksin kulağa saçma ve çok basit olarak gözüküyor fakat cidden işe yarıyor. tavsiye ederim.
Olmadı maalesef.
Duvarları yumruklayın boşaltın sinirinizi rahat olun. Relax.
Hocam öyle yapınca dahada sinirleniyorum neden öyle yapmadın diye daha seri atmaya başlıyorum en sonunda sinirimin farkına varıp duruyorum.

Son düzenleme:
Duvarları yumruklayın boşaltın sinirinizi rahat olun. Relax.

Doğukan Adal'ın kapısı gibi olmasın duvarın sonu?

Konu sahibi hocam şunu demek istiyorum, insanları fazla takarsanız geçinemezsiniz ve sinirlere hakim olmanız için beyine bir yerde dur demelisiniz. Hocalarımın dediği gibi meditasyon yapın boksa falan başlayın. Sinirinizi atın yani. Bende küfürü bırakmaya çalışıyorum mesela soğukkanlılığımı korumaya çalışıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı