Çözüldü Sipariş ettiğim RAM ile gelen RAM aynı değil

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Merhaba, başlıkta çok anlaşılmıyor buradan güzelce anlatacağım.
Lenovo IdeaPad Gaming3 Laptopa 8 GB RAM aldım bilgisayarda takılı olan RAM'dan Resimler "CPU Z":

Tecno2.png

Tecno1.png

Ardından laptopta takılı olan, aynı RAM'dan sipariş ettim: Samsung M471A1G44AB0-CWE 8GB DDR4 3200 MHz CL22 Ram Fiyatları ve Özellikleri
Fakat gelen RAM farklı;

1700078591011.png

Sizce bir sıkıntı olur mu? Çünkü sipariş ettiğim RAM M471A1G44AB0-CWE ama elime gelen RAM M471A1K43DB1-CWE
Belki bu çok küçük bir farktır ve hiç önemi yoktur ya da tam tersi. İşte bunu bilemediğim için işin ehli olan sizlere sormak istedim.
RAM'i iade etmeli miyim, bir sıkıntı olur mu taksam nedir yani bu ikisi arasındaki fark ne yapmam gerekiyor?
Şimdiden teşekkür eder iyi akşamlar dilerim.

@William Butcher ,
@iamshared

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Elinizdeki 2 bellek de 3200MHz ve Single Rank (1R).

Bilgisayarınızda takılı olan bellekte 16 Katmanlı 4 yonga ile 8 GB kapasiteye ulaşılıyor. Yeni aldığınızda ise 8 Katmanlı 8 yonga ile 8 GB kapasiteye ulaşılıyor. Performans ve erişim hızı anlamında o kapasitedeki bir bellekte önemli bir fark teşkil etmiyor.

Rahatlıkla iki belleği de kullanabilirsiniz.

1700079388102.png

1700079411406.png
Elinizdeki 2 bellek de 3200MHz ve Single Rank (1R).

Bilgisayarınızda takılı olan bellekte 16 Katmanlı 4 yonga ile 8 GB kapasiteye ulaşılıyor. Yeni aldığınızda ise 8 Katmanlı 8 yonga ile 8 GB kapasiteye ulaşılıyor. Performans ve erişim hızı anlamında o kapasitedeki bir bellekte önemli bir fark teşkil etmiyor.

1700079388102.png

1700079411406.png

Çözüm
Memtest86 ile RAM'leri test et hata vermemişse sıkıntı yoktur.

Bakacağım çok teşekkürler.

Elinizdeki 2 bellek de 3200MHz ve Single rank (1r).

Bilgisayarınızda takılı olan bellekte 16 katmanlı 4 yonga ile 8 GB kapasiteye ulaşılıyor. Yeni aldığınızda ise 8 katmanlı 8 yonga ile 8 GB kapasiteye ulaşılıyor. Performans ve erişim hızı anlamında o kapasitedeki bir bellekte önemli bir fark teşkil etmiyor.

Eki Görüntüle 2016812

Eki Görüntüle 2016814

Çok teşekkür ederim. İnsanın bilgili olması gerçekten bir başka oluyor. Son bir soru sormak isterim. Şimdi bu 2. RAM'ı takmadan önce "taktıktan sonra ne kadar bir performans" artışı olacağını ölçmek istiyorum. Örneğin oyunlarda FPS değerlerinde vs. hangi programları önerirsiniz. FPS ortalama değerlerini veren. Mesele oyunu açtım, 1 dakika içinde ortalama FPS değerini veren. Ya da nasıl test edebilirim daha farklı. Çünkü aynı testi 2. RAM'ı takınca tekrar yapacağım farkı görebilmek adına.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dizüstü bilgisayar kullanıcısı olduğunuz için oyun içerisinde çok fazla FPS farkı elde eder misiniz, emin değilim. Ortalama FPS farkını görebilmek için içerisinde Benchmark modülü olan bir oyunda test yapmanız yeterli.

CPU tarafında yapacağınız testlerde fark görebileceğinizi düşünüyorum. Cinebench ve CPU-Z üzerindeki tekil ve çoklu çekirdek puanlarınızda belleği taktıktan sonra artış görmeniz lazım.

Geri
Yukarı