Şirket kurmak için nasıl bir yol izlenmeli?

Şirket kurmak kolay da önemli olan şirketin aktifini ve pasifini arttıracak olan işi bulmak. Çünkü bu işin vergisi çok fazla. Hiçbir şey kazanmadığınız zaman bile vergi ödemek durumunda kaldığınız zaman sermaye eksilmeye başlıyor. Bir muhasebeci tut ilk önce. Ardından şirket türüne karar ver. Eğer mal varlığınla şahsen sorumlu olmayı göze alıyorsan adi ortaklık yeterli olacaktır (kanunen bir ortağın olmalı). Ayrıca bir tüzel kişilik olsun, sermaye benden ayrılsın diyorsan limited yeterli ancak uğraştırıcı. Şirket esas sözleşmesi hazırlaman gerekiyor. İmza sirküleri ve noter işleri de cabası. Yönetim kurulunu belirlemelisin ve temsile birini yetkili kılmalısın. Tabi bu saydığım her şeyi Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlamalısın. Bunun için Ticaret Bakanlığı ve bağlı bulunduğun ticaret odasına kaydını yaptırmalısın. Bu süreçte kesin bir avukat ve mali müşavire ihtiyacın olacak.

Ayrıca bağlı bulunduğun vergi dairesine başvurup vergi mükellefiyetini açtırmalısın. Her işi yaparken fatura kesmen yararlı olacaktır. %18 KDV ve %20 stopaj hesaplayıp öyle yansıtman gerekecek. 5 kuruş kazansan dahi defter tutmalısın.
Herşeyin riskini alarak bu kararı aldım zaten yaklaşık 2 - 3 aydır üzerine de düşünüyordum. Normalde çalıştığım yerden kazancım gayet yeterli fakat hep birisinin altında çalışmak istemiyorum. Ayrıca anlattıkların için çok teşekkür ederim. İnternet üzerinden muhasebeci bulup girişeceğim.

Herşeyin riskini alarak bu kararı aldım zaten yaklaşık 2 - 3 aydır üzerine de düşünüyordum. Normalde çalıştığım yerden kazancım gayet yeterli fakat hep birisinin altında çalışmak istemiyorum. Ayrıca anlattıkların için çok teşekkür ederim. İnternet üzerinden muhasebeci bulup girişeceğim.
Bence çok güzel bir tercih , birinin altında çalışmak yerine kendi firmanı kurman hem ilerisi için istihdam sağlar hemde daha güzel paralar kazanmanı sağlar. Şimdiden bol kazançlar.

Mükellef gibi bir site var. Bu siteden kurmam dahilinde ekstradan bir şey yapmam gerekiyor mu bilginiz var mı acaba?
Şöyleki , ben şahsen babamdan edindiğim tecrübe ile daha çok bireysel muhasebecilerden almanızı tavsiye ediyorum. Burda bahsetmem doğru olmaz fakat büyük paralar kazandırabiliyorlar kazandığınız miktara bağlı olarak. Onun dışında büyük firmalar kendilerine aldıkları ücret dışında yapılan işlemlerden alıcakları ücrete sürekli bir komisyon bağlarlar. Fakat şahıs şirketi açarım daha sonradan kendime bireysel bir muhasebeci bulur sürekli çalışırım diyorsan oda mantıklı.

Mükellef gibi bir site var. Bu siteden kurmam dahilinde ekstradan bir şey yapmam gerekiyor mu bilginiz var mı acaba?
İnternetten şirket kurulmaz. Dediğim gibi esas sözleşme hazırlayacaksınız, notere onaylattıracaksınız, banka hesabı açıp sermayenizi yatıracaksınız. Sonra ticaret sicil gazetesinde yayınlayıp açılışı yapacaksınız. Sonra vergi dairenize gidip levha başvurusu yapacaksınız. İnternet üzerinden iki tıkla kurulan bir şey değil şirket.

Yeni konular

Geri
Yukarı