Sistem darboğaz mı yapıyor?

batyoxide

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Dominator Platinum 2x8gb 3200mhz cl16
SSD veya HDD modeli
Adata xpg8200sx pro,kioxia 960gb sata ssd
Ekran kartı
Zotac Amp Holo Rtx 4070ti
Anakart
Asus rog strix x570e gaming
İşlemci
Ryzen 3900x
Arkadaşlar merhaba, sistem detaylarıma bakıp Full ayarlarda oynadığım Farming SIM22 oyununda oyunda arada takılmalar oluyor ve bazen FPS düşmesi yiyorum özellikle araç dışı kameradan araç içi kameraya geçerken çok yaşıyorum. Darboğaz mı yiyorum?
Oyunun bana sunduğu maksimum grafik ayarlarıyla 2K çözünürlükte oynuyorum. Monitörüm de 2K çözünürlükte.

Dosya Ekleri

• IMG_6837.jpeg
    IMG_6837.jpeg
    251,6 KB · Görüntüleme: 101
Gayet normal bir sayı. Benim bildiğim şöyle yanlışsa düzeltin. Eğer işlemci kullanımı yüzde 50'nin üzerinde ise sıkıntı. Her zaman işlemci kullanımına bakarak darboğaz anlaşılmaz. Çekirdek kullanımı da önemli. Benim işlemcim 5600, ekran kartım RX 580 ile bazı oyunlarda işlemcim yüzde 20 bazen yüzde 10. Sence durum vahim mi😅

Kanka hangi oyun olduğuna bağlı lakin çok belli darboğaz olduğu. Bu oyunda %11 normal fakat GPU kullanımı normal değil. Videolarda %99'da gezerken burada 43?

Önceki ekran kartım işlemcimden kötüydü şimdi tam tersi zamanının en iyi işlemcisini alabilmiştim ama ekran kartı krizinden en iyisini alamamıştım. Şimdi ise anakart işlemci ikilisi 40k masraf demek zor durumdayım valorant gibi grafik istemeyen oyunlarda da darboğaz yiyorum. Ama fs22de bunu beklemiyordum açıkcası😅

Hocam işlemci değiştirsem anakartı da değiştirmem lazım en az 40kya patlar bana şu an karşılayamam onu 😅

Hayır aslında o kadar patlamasına gerek yok, fazla çekirdeğe ihtiyacınız yoksa iş gibi şeyler için 7500F + AM5 anakart + 32 GB DDR5 alabilirsiniz. 10-14K civarı. O işlemci de neredeyse 5800X3D'nin performansı veriyor. O rahat besler 4070 Ti'ı 2K'da iken.

Kanka hangi oyun olduğuna bağlı lakin çok belli darboğaz olduğu. Bu oyunda %11 normal fakat GPU kullanımı normal değil. Videolarda %99'da gezerken burada 43?

Evet ekran kartı kullanımı fazla düşük darboğaz olduğu belli, ama işlemci durumu iyi gözüküyor. Aslında çekirdek kullanımı tam güçte.

Ekran kartına yeni 26 bin bayıldım yurtdışında gelirken getirdim yanımda 2-3 ay sonra almayı düşünüyorum... umarım dolar patlamaz. Şu an taksitle alamam kredi kartı kullanmıyorum. Bu ekran kartına hangi işlemciyi almalıyım sizce ?
7500F.

Yeni konular

Geri
Yukarı