Sistem satılmalı mı yükseltilmeli mi?

Bütçe
3000-80000

Arengan

Femtopat
Daha fazla  
Meslek
Oyun Tasarımcısı
Herkese merhaba,
Sistemimi bundan yaklaşık 2 yıl önce 7K ya toplamıştım. Görseldeki parçaların dışında 1 adet 2TB HDD, 1 adet 1TB HDD ve işlemci soğutucu bulunuyor. Sistem bileşenlerinin 0'dan fiyatlarına baktığımda 22.899TL'ye ulaştığını gördüm. Sistemi yükseltmek istiyorum ve bunun için alırken en düşüğünden tuttuğum işlemci ve anakartı yenilemek mantıklı geldi. Zaten bildiğim kadarıyla birbiriyle soket uyumluluğu olması gereken 2 parça da bunlar. Güzel parçalarla değiştirmek istediğimde nereden baksan 10k ya yakın tutuyor ikisi. Ne yapanın daha mantıklı olduğuna karar veremedim. Sistemde herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. 2. el bir fiyata satıp daha üst bir sistem toplanabilir mi? Toplanamazsa önerebileceğiniz bir anakart ve işlemci kombinasyonu var mıdır?

Sistemim:
Ekran kartı: Gigabyte GeForce RTX 2060 Super Gaming OC 8 GB GDDR6 Ekran Kartı link
İşlemci: Intel Core i5 9500F 4.4GHz İşlemci Özellikleri İşlemci linki
İşlemci soğutucu: Dark Freezer X128 İşlemci Soğutucu link
Anakart: Gigabyte Z390 D Ana Kart link
SSD: Toshiba 480GB SDD link
HDD: Seagate Barracuda 2TB 7200RPM HDD link
RAM: Kingston 16 GB (2x8) DDR4 Ram link
Güç kaynağı: Sharkoon 650W Güç Kaynağı link
Kasa: Xigmatek lamiya Kasa link

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-12-12 at 10.12.17.jpeg
    WhatsApp Image 2022-12-12 at 10.12.17.jpeg
    105,6 KB · Görüntüleme: 41
Herkese merhaba,
Sistemimi bundan yaklaşık 2 yıl önce 7K ya toplamıştım. Görseldeki parçaların dışında 1 adet 2TB HDD, 1 adet 1TB HDD ve işlemci soğutucu bulunuyor. Sistem bileşenlerinin 0'dan fiyatlarına baktığımda 22.899TL'ye ulaştığını gördüm. Sistemi yükseltmek istiyorum ve bunun için alırken en düşüğünden tuttuğum işlemci ve anakartı yenilemek mantıklı geldi. Zaten bildiğim kadarıyla birbiriyle soket uyumluluğu olması gereken 2 parça da bunlar. Güzel parçalarla değiştirmek istediğimde nereden baksan 10k ya yakın tutuyor ikisi. Ne yapanın daha mantıklı olduğuna karar veremedim. Sistemde herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. 2. el bir fiyata satıp daha üst bir sistem toplanabilir mi? Toplanamazsa önerebileceğiniz bir anakart ve işlemci kombinasyonu var mıdır?

Sistemim:
Ekran kartı: Gigabyte GeForce RTX 2060 Super Gaming OC 8 GB GDDR6 Ekran Kartı link
İşlemci: Intel Core i5 9500F 4.4GHz İşlemci Özellikleri İşlemci linki
İşlemci soğutucu: Dark Freezer X128 İşlemci Soğutucu link
Anakart: Gigabyte Z390 D Ana Kart link
SSD: Toshiba 480GB SDD link
HDD: Seagate Barracuda 2TB 7200RPM HDD link
RAM: Kingston 16 GB (2x8) DDR4 Ram link
Güç kaynağı: Sharkoon 650W Güç Kaynağı link
Kasa: Xigmatek lamiya Kasa link
İşlemci upgrade işini görecektir .

Araştırdıkça upgrade etmek daha mantıklı geliyor ancak ana kartların farkı konusunda bir bilgiye sahip değilim yalnızca soketlerin işlemciyle uyumlu olması gerektiğini biliyorum. Intel Core i5 13600KF ya da Intel Core i3 12100 için 1700p tipinde bir sokete sahip ana kart almalıyım. Bu sokete sahip pek çok ana kart var. Farkı konusunda bir bilgim yok açıkcası.

Kasam mid Tower olarak geçiyor yani ATX bir anakart alabilirim mATX e ihtiyacım yok?

Ana kartımın soket tipi "Soket 1151-V.2" olarak geçiyor bu sebeple onu da yenilemem gerekiyor gibi anladım ama.
İşlemciyi bir nesil ileri götür yeter.

Son araştırmalarımdan sonra Gigabyte B660 Anakart ve i5 13600KF işlemci mantıklı gibi göründü. Daha sonra araştırdığımda bazı kişiler bu kombinasyonu önerirken bazı sistemler için gereksiz olduğu söylenmişti. 10.5k ediyorlar şu an, benim sistemime uyabilecek daha uygun bir şey avr mıdır?

Son düzenleme:
Sistemi 10k ya satarsanız ve elinizde 8k olduğunu varsayarsak bütçe biraz arttırılarak 6800 sistem veya arttırılamayacaksa 6700XT sistem alınabilir.

sistem kötü değil yükseltmendeki amaç nedir? önemli olan bu dersen 2-4k god of war tarzı oyunlar oynayacağım komple satıp hazır sistem veya tek tek parça toplaman lazım.

Sistem kötü değil yükseltmendeki amaç nedir? Önemli olan bu dersen 2-4K God of War tarzı oyunlar oynayacağım komple satıp hazır sistem veya tek tek parça toplaman lazım.

Evet bende öyle düşünüyorum ama saçma bir şekilde New World ve Cyberpunk 2077 gibi oyunlarda 40'lı FPS'lerde görüyorum kendimi. Kasa temizliği ısı için macun değişimi vs yaptım. Geçen bir yayın açtığımda Valorant ve New World'de inanılmaz FPS düşüşleri yaşadım. Ekran kartımın kaldıramayacağı bir yük veriyor olamazlar diye düşünüyorum. Yayında değilken de dediğim gibi düşüşler yaşıyorum yani internetimin bunun sebebi olmadığını da biliyorum keza Cyberpunk 2077'de mid ayarlara bile yaşıyorum bunu. Üstelik Oyun sektöründe çalışıyorum yani 3D model renderları ve oyun motorlarıyla çalıştığım için işlemcimde suç buldum artık çünkü mantıklı başka bir açıklamam kalmadı artık.

Ekran kartı yükseltsen işlemci yükseltmen gerekecek, işlemci yükselteyim desen anakart yükseltmen gerekecek. Sen bu sistemi komple sat. Üstüne para koyup yeni bir sistem al. Yalnız 0 olarak baktığın fiyat piyasada satabileceğin fiyatı yansıtmıyor, o fiyatın yarısına vs. satabilirsin bence bu sistemi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı