Sistem toplamayı öğretir misiniz?

Makaleler
44
Merhaba,

Sistem toplama işine Sosyal'deki kişilerine en azından yardımım dokunsun hesabı bir şeyler yapmak istiyorum. Tek tük biliyorum ama geliştirmek amaçlı diyorum. DDR4, APU sistem, M.2 SSD gibi teknik konuları biliyorum ama tam ve fiyatına uygun olarak yapmayı bilmiyorum. Bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Peki bu yardımcı olma konusu iyi bir şey mi?

İyi Sosyaller.

Merhaba,

Sistem toplama işine Sosyal'deki kişilerine en azından yardımım dokunsun hesabı bir şeyler yapmak istiyorum. Tek tük biliyorum ama geliştirmek amaçlı diyorum. DDR4, APU sistem, M.2 SSD gibi teknik konuları biliyorum ama tam ve fiyatına uygun olarak yapmayı bilmiyorum. Bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

İyi Sosyaller.
Bütçenizi belirtin yardımcı olalım.

Merhaba,

İyi Sosyaller.
Ben 2 3 sene önce yapıyordum bu yardım etme işini, aklımda kalan tüyoları yazayım.

Her şeyden önce sistemin iskeletini kafamızda oluşturmamız gerekiyor. Bunların en başı konu sahibinin istekleri üzerine kurulmalı. Nvidia ekran kartı istiyorsa o olmalı, AMD işlemci istiyorsa o olmalı. Daha iyi bir alternatifi varsa parantez açıp önerebilirsiniz elbette.

Ardından seçtiğimiz bir ürünün fiyat/hizmet sitesini bulmamız gerekli. Benim zamanında kullandığım siteler;
Akakçe
Cimri
Epey
Google Alışveriş
Diyelim ki konu sahibine AMD Ryzen 5 5600 önereceğiz. Mesela Pazarama sitesinden 3800 liraya satılıyor ama Amazon gibi kaliteli bilinen bir siteden 3850 liraya satılıyorsa ben bilerekten ikinci seçeneği öneriyordum ki ileride bir sorun yaşarsa hakkını uzatmadan alabilsin. Ayrıca ayırt etmeden dört siteden de bakıyordum önereceğim ürünlerin fiyatına. Bazen ucuz olan siteyi göstermedikleri oluyor.

Üçüncü tüyom hazır sistemlerden korkmamanız. Bazen bayağı harika fiyatlara satılıyorlar. Düzenli olarak teknoloji sitelerini kontrol etmek gerek bu yüzden.

Aslında yazıya başlarken en az on tüyo veririm diyordum ama cidden çok paslanmışım hiç hatırlamıyorum. Aklıma gelen son bilgi Techpowerup (RX590 hakkında tüm bilgilere tek tıkla ulaştım mesela) gibi siteleri kullanmanız yönünde olacak. Biraz zamanla ustalaşırsınız merak etmeyin.

Yardımcı olma konusunda ne diyebilirim bilmiyorum. Forumda zaman geçirmekten hoşlanıyorum ama eski ruhu kesinlikle kalmadı. Çok kafa adamlar vardı F5 attığımda hepsi çoktan sistem önermiş olurdu tartışırdık RX580 saplar falan diye neyse hocam iyi forumlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı