Sisteme kurulacak en mantıklı Windows 10 sürümü nedir?

558memoli

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bol Diplomalı Çok Bilmiş İşsizin Biri
RAM
16gb 2x8 dual
SSD veya HDD modeli
a2000 250gb m2
Ekran kartı
rx6400
Anakart
a320m
İşlemci
2200g
Sistemimde Windows 11 kullanıyorum fakat performansını beğenmiyorum. Az RAM tüketen en mantıklı Windows 10 sürümü nedir?

Sıfırlayıp Windows 10'a geçeceğim. Önerilerinizi bekliyorum.

Windows 10'dan az RAM tüketmesini beklemek gerçekten zor. Home sürümü bir tık daha az kullanır ama günün sonunda programlar arttıkça artar. Misal bende 10 Home var ve 8 GB RAM'im var. Sanal bellek atadım ekstra olarak. PC boşta 12 ile 15GB arası RAM tüketiyor. 4 GB RAM'li bilgisayarımda ise 3 GB civarı. Windows 10 RAM kullanımı fazla olacağı için bunu göze almanız lazım. Windows 8.1 açık ara az RAM tüketen sürümdür.

Sistem çok düşük, 2010'ların başından kalma olsa 2016 LTSB diyeceğim ama değil. Windows 10 Home ya da son enterprise sürümlerine bakabilirsiniz. Enterprise sürümlerinde Store gibi veya widget gibi fazlalık yapan uygulamalar olmuyor, genel olarak hizmetleri az oluyor. Dolayısıyla az RAM tüketiyorlar. Enterprise tarafında 2021 LTSC ya da 22H2 kullanılabilir. Yine de 16 GB RAM var bu kadar kısmanızı doğru bulmuyorum.

Windows 10'dan az RAM tüketmesini beklemek gerçekten zor. Home sürümü bir tık daha az kullanır ama günün sonunda programlar arttıkça artar. Misal bende 10 Home var ve 8 GB RAM'im var. Sanal bellek atadım ekstra olarak. PC boşta 12 ile 15GB arası RAM tüketiyor. 4 GB RAM'li bilgisayarımda ise 3 GB civarı. Windows 10 RAM kullanımı fazla olacağı için bunu göze almanız lazım. Windows 8.1 açık ara az RAM tüketen sürümdür.
4 GB RAM bulunan sisteme zaten 2016 LTSB kurulmalı. Boşta hiçbir uygulama açık değilken 800 MB-1 GB tüketir.

Yeni konular

Geri
Yukarı