Sisteme soğutucu takmadan BIOS ekranını görebilir miyiz?

Drachen R50

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Tüm parçalar yarin geliyor ama soğutucu biraz daha ertelendi. Sadece sistemin sorunsuz çalışıp çalışmadığını anlamak için 14700k ve Z790-S Wi-Fi sistemi soğutucu takmadan çalıştırabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba böyle bir riske hiç gerek yok az daha bekleyin anakart ya da işlemci ye bir şey olur oğraşır durursunuz ben 1 hafta beklemiştim ayni işlemciyi kullanıyorum.

Soğutucu olarak ne aldınız ben 22 gün MSI MEG CoreLiquid S360mm kulandıktan sonra iade ettim dün itibari ile.

Noctua NH-U12a chromax. Black hava soğutma ya geçtim ve çok memnunum %100 stress testinde işlemci AiO ile 101° görürken hava soğutma ile Max 87° de kaldı.​

Nejad hocan kıytırık bir işlemci ile yapıyor bu testi arkadaşın elindeki işlemci 15.000 TL 20.000 TL civarında.

Gereksiz ve saçma bir video olmuş benim elimde yüzlerce işlemci var test yapacağım zaman bende üzerine ağır metal parçası koyup 10 saniyelik tutup kapatıyorum sistemi.

Yapılmaz değil yapılır ama elindeki sıfır parçalara neden riske girsinki arkadaşımız.
Soğutucu olarak P360 almiştim, iade ettim. Kronik sorunluymuş. İade onaylaninca Arctic Freezer ii 420 alacağım hocam.

Bu arafa BIOS ayarlarinizi da paylaşirsaniz sevinirim.
Bende MSI Pro Z790-S WiFi DDR5 var. Henüz montajlayamadım, soğutucuyu bekliyorum.

Bu arada hava soğutma eğer 420 mm'den daha iyi olacaksa ona da varım, en iyi performansı hangisi verecekse onu alalım.

Son düzenleme:
Tüm parçalar yarin geliyor ama soğutucu biraz daha ertelendi. Sadece sistemin sorunsuz çalışıp çalışmadığını anlamak için 14700k ve Z790-S Wi-Fi sistemi soğutucu takmadan çalıştırabilir miyim?
soğutmanın psu baglantısını yapıp işlemciye takmadan bakabilirsin

soğutmanın psu baglantısını yapıp işlemciye takmadan bakabilirsin
ama çok ısınır yani sen bilursin risk almak istiyosan yap ama bence o parçalarla riske girme

Ben de senin gibi durumdaydım,İ5 2400 işlemcim vardı, soğutucuyu tam takamamışım yerine.biosa girdim kurcalıyım dedim biraz oraları.30 saniye sürmemiştir bile hemen 95 dereceye çıkmıştı haberin olsun.
2. nesil i5'ten bahsediyoruz. Enerji tüketimi gerekenden fazla ve çabuk ısınmaya meyilli. Yaşı var sonuçta eski.

Hayır yanmaz veya 100 derece olsa bile sistem kapanmaz Intel'in son nesilleri yüksek derecelerde throttle uygulayarak ısıyı dengede tutmaya çalışıyor.

Zaten BIOS modunda yüksek ısıyı anında görmeyeceğiniz için hiç sorun olmaz.

i5 13600K kullanıyorum düz blok soğutuculu fan taktığımdan dolayı Turbo açık iken 5 GHz de defalarca 95 98 100 derece de sabit oyun dahi oynadım ne sistem kapandı ne de başka bir şey ancak işlemcinin ömründen kısaltabilir bu uzun süre olursa ben Turbo'yu kapatarak çözüm bulmuştum sıvı soğutmaya geçene kadar.

Soğutucu olarak P360 almiştim, iade ettim. Kronik sorunluymuş. İade onaylaninca Arctic Freezer II 420 alacağım hocam.

Bu arafa BIOS ayarlarinizi da paylaşirsaniz sevinirim.
Bende MSI Pro Z790-S Wi-Fi DDR5 var. Henüz montajlayamadım, soğutucuyu bekliyorum.

Bu arada hava soğutma eğer 420 Mm'den daha iyi olacaksa ona da varım, en iyi performansı hangisi verecekse onu alalım.

BIOS ayarlarım default sayılır sadece XMP profile enabled o kadar başkada hiçbir ayar yapmadım undervolt filan yok yani anakartım MSI Z790 Carbon Wi-Fi

Yeni konular

Geri
Yukarı