Sistemi PSU'dan Kapatmak Zarar Verir mi?

kyogura

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar genelde her bilgisayarı kapattığımda Power Supply tuşunuda kapatıyorum. Yani mesela gece yatmadan önce ilk PC'yi Windows'dan kapatıyorum bir 15 sn. sonra PSU'dan da kapatıyorum. Her kapattığımda bu işlemi yapıyorum. Bilgisayarı 2 ay önce aldım ve aldığım günden beridir yapıyorum. Bir zararı olur mu bilgisayara? Donma vesaire gibi. Kapatmamın nedenlerinden biride evin elektriğinde bir sorun çıkması ve onunda PC'ye zarar vermesi, bu nedenle hep PSU'yu da kapatıyorum.

Ben yaşlı bilgisayarıma (birlikte 7. yılımız) aldığımızdan beri yapıyorum bi sıkıntı çıkmadı umarım çıkmaz, ve sanada bi sorunu olmaz.

İşletim sistemi veya BIOS kapalıyken istersen güç kablosunu kopar bişey olmaz.

Arkadaşlar genelde her bilgisayarı kapattığımda Power Supply tuşunuda kapatıyorum. Yani mesela gece yatmadan önce ilk PC'yi Windows'dan kapatıyorum bir 15 sn. sonra PSU'dan da kapatıyorum. Her kapattığımda bu işlemi yapıyorum. Bilgisayarı 2 ay önce aldım ve aldığım günden beridir yapıyorum. Bir zararı olur mu bilgisayara? Donma vesaire gibi. Kapatmamın nedenlerinden biride evin elektriğinde bir sorun çıkması ve onunda PC'ye zarar vermesi, bu nedenle hep PSU'yu da kapatıyorum.

Çogunlukla olmaz ama şansın yoksa anakart veya diğer parçalar kısa devre yapar %95 ihtimal hard diskin eski performansını vermez.

Bilgisayar açıkken veya açılırken yapmanız cesitli sorunlar yaratabilir

Geri
Yukarı