Sistemin aşırı ısınması ve yeterli verim alınmaması

enisberberr

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar,
Sistemimi parça parça olarak Trendyol üzerinden aldım. Haliyle montajını kendim yaptım sitem parçalarımı aşağıya bırakırım.
İlk olarak Fortnite yükledim ve elimdeki sistemin aynısının oyun test videolarını izledim en düşük ayarlarda 140-250 arası gidip geliyordu bende oyunu ilk açtığımda yaklaşık olarak o değerlerde FPS aldım ama bir baktım ki ekran kartı 78 dereceye kadar çıkmış. MSI Afterburner üzerinden ekran kartımın fanını yükselttim ve anca öyle düşürebildim. Lakin 2. gün oyun içi FPS'im Max 170'i zor görüyor ve oyunu ilk açtığımda lobide monitörüm göz kırpıyordu. Ayrıca aynı sistemle yapılan oyun testlerini izlediğimde GPU kullanımı %80-90 CPU kullanımı %20-30 iken benim sistemimdeki değerler GPU kullanımı %40 CPU kullanımı %40 neredeyse hep kafa kafaya oluyorlar ve CPU sıcaklığım oyundayken 50-60 dereceyi görüyor. Ve Fortnite'ta mmaça girdiğimde otobüsün ilk geçtiği yere atlayayım derken hep beni oyundan atıyor ve ağ bağlantısı hatası veriyor ama mapin ortalarında atladığımda oyundan atmıyor. Oyunu doğruladım Direct X'i 11'e aldım hala aynı problem var. Arkadaşıma sorduğumda ekran kartında ya bir arıza ya da bir hata olduğunu söyledi. Az önce CoD Warzone oynadım. Training kısmında grafik ayarlarını ayarlarken yüksek/en yüksek ayarlarda idi ve RTX özelliğini açtım 90-120FPS alıyordum GPU sıcaklığına baktığımda ise 89 dereceyi gördüm hemen ayarları en aşağıya düşürüp ekran kartı fan hızını 50'ye ayarladım. Demem o ki sistemim aşırı ısınıyor sebebi nedir ve nasıl halledebilirim? Lütfen yardım edin!
((Not!)) Sistem parçaları;
İşlemci: Ryzen 5 1600 12nm.
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
Bellek: Corsair Vengeance 8x2 16 GB.
Ekran kartı: MSI GTX 1660 Super Gaming.
Kasa: Corsair Spec Delta RGB 550W 80+
SSD: Kingston A400 240GB.
HDD: Seagate 1TB 7200RPM.
Ayrıca MSI Afterburner üzerinden ekran kartını overclock yaptım oda sorun teşkil eder mi? İzlediğim videoda güvenilir olduğu söyleniyor.
İzlediğim video ise budur:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam o ayar zaten öyle :/ başka yapabileceğim neler var?
Yani zaten 1600 AF tek çekirdekte pek başarılı değil. 1660ti'da biraz fazla iyi 1660 Super'dan ama FPS testlerine inanmaman gerektiğini altını çize çize söylemek isterim. Zamanında 9100F+Vega 56 sistemimi toplamadan önce testlere bakmıştım, mükemmel akıcılık ve yüksek FPS vardı videolarda. GTA V'te falan 90 FPS vaat ediyodu ama reealiteye gelince anca 64 FPS alabildim. Darboğaz'da cabası. Bu tür testler genellikle firmaların para ödediği sayfalarda olur. Değerler doğru değildir ya da takılı kart daha iyi bir karttır. Oyunlar çalıştığı sürecee ve akıcı olduğu sürece sorun etme böyle şeyleri sistemin iyi.

Yani zaten 1600 AF tek çekirdekte pek başarılı değil. 1660ti'da biraz fazla iyi 1660 Super'dan ama FPS testlerine inanmaman gerektiğini altını çize çize söylemek isterim. Zamanında 9100F+Vega 56 sistemimi toplamadan önce testlere bakmıştım, mükemmel akıcılık ve yüksek FPS vardı videolarda. GTA V'te falan 90 FPS vaat ediyodu ama reealiteye gelince anca 64 FPS alabildim. Darboğaz'da cabası. Bu tür testler genellikle firmaların para ödediği sayfalarda olur. Değerler doğru değildir ya da takılı kart daha iyi bir karttır. Oyunlar çalıştığı sürecee ve akıcı olduğu sürece sorun etme böyle şeyleri sistemin iyi.
Hocam birkaç saat sonra oyundaki değerlerimi atacağım normal mi değil mi yazarsanız çok iyi olur :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı