Sistemin iyi olmasına rağmen oyunlarda FPS düşmesi

Yuzi

Kilopat
Yer
Türkiye/İstanbul/..
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
16GB 4800Mhz
Ekran kartı
NVIDIA GeForce RTX 3050 LAPTOP GPU
İşlemci
AMD Ryzen 5 6600H
Başlıkta da görebileceğiniz üzere sistemin ortalama bir laptop olmasına rağmen hatta oyunlarda yüksek performans almama rağmen oyunlarda ani framerate kayıpları yaşıyorum %1 ve %0.1'lik değerleri kontrol ettiğimde her zaman bir 30FPS'nin altını görebiliyorum sıcaklıklarım iyi ve donanımlarım bildiğim kadarıyla güncel sebebi ne olabilir?
Sistemimde SSD kullanıyorum bu arada.

Hangi oyunlarda bu sorunu yaşıyorsunuz? Bunun birçok nedeni olabilir. Başlıca aklıma gelenler ise SSD sağlığınızda kayıp yaşanmıştır. Oyunun optimizasyonunda sıkıntı olabilir, sıcaklıklarım iyi demişsiniz kaç derece tam olarak?

Hangi oyunlarda bu sorunu yaşıyorsunuz? Bunun birçok nedeni olabilir. Başlıca aklıma gelenler ise SSD sağlığınızda kayıp yaşanmıştır. Oyunun optimizasyonunda sıkıntı olabilir, sıcaklıklarım iyi demişsiniz kaç derece tam olarak?

Fallout 3 gibi çok eski bir oyundan Elden Ring gibi güncel bir oyuna kadar oluyor, SSD'nin %50'sinden fazlası boş. Sıcaklarım en zorlu anlarda en fazla 85 dereceleri görüyor. Bu arada şunu fark ettim ki laptop bir süre kapalı kaldıktan sonra tekrar açtığımda droplar gözle görülür şekilde azalıyor ya da olmuyor.

Yaklaşık 1 ay önce sıcaklık şikayetimden dolayı servise verdim fanlar ve termal macun yenilendi sıcaklık değerlerimde çok bir değişiklik görmeyince işlemcimin Turbo Boost özelliği kapattım ve sıcaklık şikayetim bitti ayrıca performans kaybım da neredeyse hiç olmadı.

Fallout 3 gibi çok eski bir oyundan Elden Ring gibi güncel bir oyuna kadar oluyor, SSD'nin %50'sinden fazlası boş. Sıcaklarım en zorlu anlarda en fazla 85 dereceleri görüyor. Bu arada şunu fark ettim ki laptop bir süre kapalı kaldıktan sonra tekrar açtığımda droplar gözle görülür şekilde azalıyor ya da olmuyor.

Yaklaşık 1 ay önce sıcaklık şikayetimden dolayı servise verdim fanlar ve termal macun yenilendi sıcaklık değerlerimde çok bir değişiklik görmeyince işlemcimin Turbo Boost özelliği kapattım ve sıcaklık şikayetim bitti ayrıca performans kaybım da neredeyse hiç olmadı.
Turbo boost yüzünden olabilir. Deneyebilir misiniz?

Turbo Boost'u kapatıp açtığımda bir değişiklik gözlemleyemiyorum drop anlamında, açıkken sadece işlemcim çok daha yüksek sıcaklıklara çıkıyor.
Sorunu servise düzelmediğini söyleyin. Sonuçta gaming bir laptop olduğu için oyunlarda sıkıntısı olmaması lazım. İnternetten modelini bulup oyun testlerine bakarsan, sadece sende mi oluyor yoksa modelin sorunu mu anlarsın. Servise yeniden belirt yenisini verebilirler, ellerinde kalmamış ise ve ya değiştirdikten sonra bile oluyorsa bir üst modelini vermeliler diye biliyorum.

Sorunu servise düzelmediğini söyleyin. Sonuçta Gaming bir laptop olduğu için oyunlarda sıkıntısı olmaması lazım. İnternetten modelini bulup oyun testlerine bakarsan, sadece sende mi oluyor yoksa modelin sorunu mu anlarsın. Servise yeniden belirt yenisini verebilirler, ellerinde kalmamış ise veya değiştirdikten sonra bile oluyorsa bir üst modelini vermeliler diye biliyorum.

Teşekkürler o zaman tekrardan servisle görüşeceğim.

Geri
Yukarı