Çözüldü Sistemin sürekli siyah ekran vermesi RAM kaynaklı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MuRaTZZZ

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Belirli aralıklarla ve herhangi bir spesifik durumda olmadan yük altında ya da boşta iken PC bir anda siyah ekran verip reset atıyor.

- Windows'u yeniden kurdum, M.2 SSD'ye ve HDD'ye kurdum. Disklerde sorun yok.
- Daha önce R5 3600X vardı onda da oldu, R5 5600X aldım aynı sorun devam etti.
- Ekran kartında sorun yok, test ettim farklı sistemde. RTX 3060.
- Anakart MSI B550 Gaming Plus, 3600 MHz RAM destekliyor, hatta sitesindeki uyumlu RAM modellerinde benim RAM'ler de var.
- RAM'ler Kingston HyperX Fury RGB DDR4 16 GB(2x8GB) 3600MHz. Dual paket, aralarında uyumsuzluk yok. Tek tek takıp denedim mi hatırlamıyorum, yazarken aklıma geldi şimdi.
- MHz uyumsuzluğu olabilir düşüncesi ile RAM'leri OC etmeyip 2400 MHz de de denedim yine aynı.
- Mavi ekran vermiyor, o yüzden DMP dosyası yok.
- BIOS güncel stabil versiyon. Hatta son güncel BIOS sorunlu olabilir diye belli bir süre yeni BIOS çıkmasını bekleyip onu yükledim, sorun devam etti.
- Kasa soğutmasında sorun yok, Noctua kule tipi soğutucu kullanıyorum.
- İşlemci termal macunu yeni işlemci ile değiştim, Arctic MX-4
- Güç kaynağı yeterli, Corsair RM750.

Bu arada herhangi bir donanım değişikliği yapmadan bir anda durduk yere oldu bu sorun, işlemci değişimi ile devam etti. Aklıma RAM'ler geliyor ama onlara RamTest yaptım sorun çıkmadı. (Tek tek ve Dual olarak yaptım).

Gördüğünüz üzere aklıma gelen bütün senaryoları düşünerek testlerimi yaptım ama sonuç maalesef hüsran. Şu an bu mesajı yazarken bile resetler endişesiyle yazıyorum.

Fikirlerinizi ve yardımınızı rica ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Aslında bu anlattığımız birebir PCI slot sorunu, hareket ettirdiğinizde sorun çıkarması lazım.

Siz yine de kasayı yan yatırıp test eder misiniz? Slotta sorun varsa reset atmayacaktır.

Dediğin gibi ekran kartını uzunca bir süre hareket ettirdim hocam bir şey olmadı. Yarın bir kasayı yan yatırıp deneyeceğim bakalım.

Merhaba dostlar, sanırım problemin kaynağını buldum. Uzunca süre test etmek istedim ve sorunun kaynağının RAM olduğuna kanaat getirdim.

Her ne kadar RAM testlerinde sorun çıkmasa da reset atmaya devam ediyordu. RAM'leri ilk aldığımda da benzer durum olmuştu ama o zaman ne yaptığımı hatırlamadığım birkaç ayarlama ile çözmüştüm. Şimdi de yeni işlemci alıp, takıp RAM ayarları sıfırlanınca yeniden bu problem baş gösterdi.

Sorunu RAM'lerin XMP ayarını açıp 3600 MHz'e yükselttikten sonra elle 3400 MHz'e düşürerek çözebildim. Maalesef RAM'leri tam performans kullanamıyorum ama bu bana en azından stabil bir kullanım sağlıyor.

Hem ileride sorun yaşarsam nasıl çözdüğümü hatırlamak, hem de benzer sorun yaşayan varsa çözüme kavuşturmak adına yazıyorum. Bu arada RamTest ve diğer test araçlarından sorunsuz geçmesi beni şaşarıttı, bu konuda fikri olan varsa bilmek isterim.

Dediğin gibi ekran kartını uzunca bir süre hareket ettirdim hocam bir şey olmadı. Yarın bir kasayı yan yatırıp deneyeceğim bakalım.

Merhaba dostlar, sanırım problemin kaynağını buldum. Uzunca süre test etmek istedim ve sorunun kaynağının RAM olduğuna kanaat getirdim.

Her ne kadar RAM testlerinde sorun çıkmasa da reset atmaya devam ediyordu. RAM'leri ilk aldığımda da benzer durum olmuştu ama o zaman ne yaptığımı hatırlamadığım birkaç ayarlama ile çözmüştüm. Şimdi de yeni işlemci alıp, takıp RAM ayarları sıfırlanınca yeniden bu problem baş gösterdi.

Sorunu RAM'lerin XMP ayarını açıp 3600 MHz'e yükselttikten sonra elle 3400 MHz'e düşürerek çözebildim. Maalesef RAM'leri tam performans kullanamıyorum ama bu bana en azından stabil bir kullanım sağlıyor.

Hem ileride sorun yaşarsam nasıl çözdüğümü hatırlamak, hem de benzer sorun yaşayan varsa çözüme kavuşturmak adına yazıyorum. Bu arada RamTest ve diğer test araçlarından sorunsuz geçmesi beni şaşarıttı, bu konuda fikri olan varsa bilmek isterim.
Bir önceki mesajımı çözümün değiştiğini belirtmek için yazıyorum.

Kapanmalar tekrar başladı, ben de artık son çare deyip RAM'leri 16 GB' lık Single RAM ile değiştirdim. Şuan sorun yok, inşallah sorun olmazsa bir 16 lık daha alıp sistemi iyice rahatlatacağım.
Aslında bu anlattığımız birebir PCI slot sorunu, hareket ettirdiğinizde sorun çıkarması lazım.

Siz yine de kasayı yan yatırıp test eder misiniz? Slotta sorun varsa reset atmayacaktır.

Bir önceki mesajımı çözümün değiştiğini belirtmek için yazıyorum.

Kapanmalar tekrar başladı, ben de artık son çare deyip RAM'leri 16 GB' lık Single RAM ile değiştirdim. Şuan sorun yok, inşallah sorun olmazsa bir 16 lık daha alıp sistemi iyice rahatlatacağım.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı