Sıvı soğutma pompası çalışmıyor

Hakan Özderya

Hectopat
Daha fazla  
Vatan'dan Xigmatek Scylla 240 mm'lik sıvı sogutma aldım.
Anakartım MSI B350 M PRO-VD PLUS.
Fanlari CPU Fan'a bağladım fakat anakartta pompa için giriş yok. Yani "w_pump" tarzı giriş yok. Biz de egzos fan için olan "system fan" yuvasına taktık, sanırım pompa çalışmıyor. Cinebench testine sokuyoruz hemen 80-90 derecelere çıkıyor. Pompa çalışmıyor nereye takmalıyız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Pompayı CPU fana takıp deneyiniz , sorun devam eder ise PSU ya direk olarak bağlayın , pompa tam güçte çalışacaktır. Sorun pompada mı değil mi öğrenmiş olursunuz.

Pompayı CPU fana takıp deneyiniz , sorun devam eder ise PSU ya direk olarak bağlayın , pompa tam güçte çalışacaktır. Sorun pompada mı değil mi öğrenmiş olursunuz.
İki türlüde denedik sonuç aynı, sanırım pompa bozuk. Birde şunu sorayım :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
videoda 4:12 yi açıp bakarmısınız, o arkaya taktığı plaketi, biz amd kullandığımız için ters taktık. Yani plaketin çıkıntılı olan kısmı anakarta doğru oldu. Doğrumu yaptık ?.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
videoda 4:12 yi açıp bakarmısınız, o arkaya taktığı plaketi, biz amd kullandığımız için ters taktık. Yani plaketin çıkıntılı olan kısmı anakarta doğru oldu. Doğrumu yaptık ?.

evet doğru , çıkıntı ile anakart arasına izolasyon kağıdını yapıştırdınız mı?
Bir de 4 küçük siyah plastik dişli yüzük var , onları da arkadan takılan vidalara takıyoruz.
Hem spacer görevi görüyor , hem de uzun vidaları tutuyor. Biraz kuvvetle tam oturuyor.

Kağıdını bulayım da tam yerini söyliyeyim.
366616

backplate gasket yazan parçalar. kağıt dediğim de yapışkanlı insulating sheet. ortadaki kare parçasını çıkarıyoruz. bu resimli kağıt 10x10 cm gibi, paketten çıkması lazım. büyük kağıttaki doğru göstermiyor.
Vatan'dan Xigmatek Scylla 240 mm'lik sıvı sogutma aldım.
Anakartım MSI B350 M PRO-VD PLUS.
Fanlari CPU Fan'a bağladım fakat anakartta pompa için giriş yok. Yani "w_pump" tarzı giriş yok. Biz de egzos fan için olan "system fan" yuvasına taktık, sanırım pompa çalışmıyor. Cinebench testine sokuyoruz hemen 80-90 derecelere çıkıyor. Pompa çalışmıyor nereye takmalıyız?

Pompanın bozuk olması çook küçük ihtimal , üretim sonrası muhakkak kalite kontrol den geçiyordur.
anakartta "cpu fan" a takın , bios ayarında smart ve pwm kapalı dc açık olsun. max. da dönmeli sürekli.
cm ml120 lite , cm ml240r ve bunu kullandım , cm lerden aşağı kalmıyor. çok memnunum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı