Sıvı soğutma radyatöre 4 fan takmak

KaanYldrm

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Bilgisayarıma Silverstone Tundra td02-e sıvı soğutma alacağım mağlum bu sağotma ile 2 fan geliyor acaba ben radyatörün diğer tarafına 2 fan daha taksam sorun olur mu? ve bu bana daha iyi soğutma sağlar mı?
Şimdiden teşekkürler

Fanların dönüş devirleri birbirleri ile tam uymayacağı için fanlar verimsiz çalışabilir,üfledikleri ve emdikleri hava birbirlerini etkileyebilir.Ama denemekten zarar gelmez ve işin ucunda birde gürültü etkeni var.Bence dene ısı değerlerini bi kenara yaz değerlendir,internette bazı sıvı soğutma modellerinde 120 cm olanların 2 fanlı olanları var,ama 2 fan bence eğer çok extreme bi oc yapmıyorsan işlemcini soğutma için yeterli olacaktır.

Hadi ya, peki sizce bilgisayarın kapağına ekran kartına doğru üfleyecek şekilde yapsam etkisi olur mu?
Benim bilgisayarın bulunduğu ortamdan dolayı biraz fazla ısınıyor da.

Önemli olan fan sayısı değil, fanların oluşturduğu hava akışının debisidir. Fazladan 2 adet fan kullanmak diğer iki fanla paralel çalışacağı için debiyi değiştirmez. Sonuç sadece soğutma için gereksiz ve fazladan güç tüketimi demek olur. Eğer kasanızda arka ya da ön kısımda fan yoksa sadece öne ya da sadece arkaya 1 adet(mümkün olduğunca çapı büyük) fan yerleştirmeniz kasa içerisindeki sıcak havanın tahliyesi için son derece faydalı olur. Normalde tek fan yeterli olur ama eğer kasanızın içerisindeki aerodinamik yapının iyi olmadığını düşünüyorsanız 1 adet ön tarafa hava girişi için 1 adet arka tarafa hava tahliyesi için fan yerleştirirseniz bu doğrultuda bir akış sağlarsınız. Isınan hava hızlı tahliye edilir, bu da tüm bileşenler için daha serin bir çalışma ortamı sağlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Fark yaratır ama fazla değil. Kasanın kapağına ekran kartına hava verecek şekilde takman daha iyi olur. Birisinin ekran kartı çok ısınıyordu kaliteli CFM'si yüksek bir fan aldı 7-8 derece fark etti ekran kartında.
AKASA
120 mm yuvaya uygun 140 mm fan. Hava akımı kullandığın fanın hava akımından yüksek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Fark yaratır ama fazla değil. Kasanın kapağına ekran kartına hava verecek şekilde takman daha iyi olur. Birisinin ekran kartı çok ısınıyordu kaliteli CFM'si yüksek bir fan aldı 7-8 derece fark etti ekran kartında.
AKASA
120 mm yuvaya uygun 140 mm fan. Hava akımı kullandığın fanın hava akımından yüksek.
Su Soğutma Radyatöre 40 Fan Bağlamak

İlgili konuda bu video üzerinden konuşmuştuk daha önce bu konuyu. İncelenebilir.

>|> Bu şekilde yapması hava akımını arttıracaktır. Radyatörden geçen hava artacak. Çünkü CFM değişken bir şey. Yani üflenen bir havayı üflemesi daha hızlı üflemesini sağlar. Bir fan alın ve ona saç kurutma makinesi tutun ve verdiği havanın arttığını göreceksin. Buradaki şeyin eğlence ve yalan olduğunu belirtmiş ancak 4 tane fan elbet fark edecektir.

Buradaki şeyin eğlence ve yalan olduğunu belirtmiş ancak 4 tane fan elbet fark edecektir.
O konuda detaylı açıklama yapmıştım. Basit bir şekilde anlatacak olursak havayı hareket etmekte olan bir araba gibi düşün. İlk fan arabanın motoru olsun. Tam gaz verdiğinde 28km/h hıza ulaştığını varsayalım. Ben de farzı misal ikinci fan olayım. Ben de 28km/h hızla koşabiliyorum diyelim. Bu arabayı iterek hız kazandırabilmem mümkün değildir. Diyeceksin ki ''daha yüksek debi sağlayacak bir fan takarsa?'' O zaman da daha yüksek debiyi veren fanlar en yüksek hava debisini belirleyecektir. Diğer fanlar sisteme faydalı olmaktan ziyade yük olacaktır. Çünkü havanın ilk fana düşük hızda girip diğerinden daha yüksek hızda çıkması için arada kalan radyatör kısmında havanın yırtılması (hava boşluğu oluşması) lazım. Bu da imkansız olduğu için hava debisi iki fanın elde edebilecekleri maksimum debilerin arasında bir değer olur. Yani ben maksimum 32km/h hızla koşabilseydim. Maksimum hızı 28km/h olan bir arabayı en fazla 29-30'a falan çekebilirim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı