Sıvı soğutma radyatöre 4 fan takmak

Verdiğin örnek tamamen alakasız. Çünkü fan burada tonlarca ağırlığa sahip bir şey itmiyor. Eğer içeriye yeterli hava girişi sağlanırsa (sadece radyatöre bakmaz) hava bolluğundan bunu atması zorlaşacak ve ne kadar yüksek devirde veya ne kadar fazla fan daha fazla işe yarayacak. İstediğin kadar dene. İki tane aynı fan olsun aynı devirde döndür üst üste koy verdiği hava fazla olur. Neden bazı hava soğutuculardan iki tane fan çıkıyor sanıyorsun? Bir de burada CFM mutlak bir değer değil. Yani havanın hızı azalacaktır diğer arkadaki iki fan bu havanın hızını azaltmadan atacaktır orada hava boğulmayacak ya da sıcak havada CFM değerine tekabül eden havanın hızı düşmeyecek bu sayede az fark da olsa (kesinlikle fiyata göre farkı değmeyecek) sıcaklık düşecektir. Ama burada iki fanı üst üste koyduğun zaman havanın akım hızı aynı kalır dersen orada durdururum. Çünkü belli bir akışta giden havayı başka bir fan yapraklarıyla hızlıca onu devam ettirerek iter. Yüksek devirde dönen fanı burada ele alıyoruz. Kocaman 3 kanatlı pervaneden bahsetmiyoruz orada güncellik sağlanamadığı için (tam tur atması zaman aldığı için) o havayı itmez hatta kısmen engelleyebilir. Ama burada bahsettiğimiz fan 1500+ devirde dönen ve tam tur atması saniyelerin altında olan fanı burada ele alıyoruz. Yani güncellik maksimum seviyede ve farklı farklı yaprak tasarımlarıyla farklı mimariye sahip fan bile geliştiriliyor bunlar performans kaybı olmasın diye çok değişik yaprak tasarımı oluyor. Ki bunlar duran havanın performansından bile feragat etmek istemiyorlar belli bir akışta giden havayı bu fan çekse performans kaybını daha da düşürecektir. CFM ile hava akışını karıştırma bunlar birbirine bağlı şeylerdir ancak hava akışı CFM'ye bağlı değildir CFM hava akışına bağlıdır yani buna göre CFM değeri artar bir de ittiği havanın genişliğine göre. İttiği hava bir yere kadar ilerliyor hava akışı anında yavaşlar ekstradan takacağı iki fan gelen havanın akışı engelleyecek olan havayı ileri itiyor engel kalmıyor.

Hocam burda bol yere atışıp birbiriniz kırmayın sonuç olarak 2 fan daha alarak boşa para vermesini sağlayacak bir fark yok. 2-3 derece için boşa para harcamasın. Denemiş birisi olarak yorum yapıyorum.

@Fırat Yapıcı
Birbirimizi kırmıyoruz ki. :) Parasına göre vereceği performansın değmeyeceğini ben de biliyorum ki bunu söyledim. Ancak ekstra fanın hava akımını değiştirmeyeceğini söylüyor. Yani 1 metre/saniye giden havayı iki fan ile 1 metre/saniyede kalacağını söylüyor. Ben buna açıklık getirdim. Alacağı iki fanı kasanın başka yerlerine takması daha iyi sonuç verecektir.

Haklısınız mesela önde yeriniz var ise iki adet 14 cm fan ile 12 cm göre daha iyi hava alır ve daha serin olur ben hocama karılıyorum. Ksanın içine takliye için başka fan takma. Sadece hava almak için takın. Bütün hava radyatörden geçerek atılırsa daha iyi hava sirkilasyon olur.

Şöyle yapsam nasıl olur o zaman sizin yorumlarınızı göze alarak planladım.
Önde 2 tane 14cm fan, kapakta 2 tane 12 cam fan bu fanlar içeri hava alıyor.
Üstte 2 tane radyatör fanı, arkada 1 tane 14cm fan bu fanlarda dışarı atıyor.
Ne dersiniz sizce böyle yapsam nasıl olur.

Kasa müsaitse takabilirsin. Kasa içindeki sıcak havayı radyatörden bu şekilde daha etkili tahliye edersin. Üst düzey sistemlerde bileşenleri serin tutmak için hava sirkülasyonu şarttır. Eğer yan kapak açık kalmayacaksa kasa içindeki bileşenlerden kaynaklı sıcak havanın mümkün olduğunca çabuk tahliye edilmesi önemlidir. Eğer kasanın sirkülasyonu yeterince iyi olmasın istediğin kadar iyi soğutucu kullan içerde dolaşan sıcak havanın etkisiyle bileşenler yine sıcak kalacaktır.

Son düzenleme:
Konuyu hortlatmak gibi olacak ama bu kadar yanlış bilgi verilmesine gönlüm razı olmadı :D öncelikle çift fan üstüne 4 fan takarsan'da karşısına emecek fan takarsanda soğutmaya yardımcı olur örnek vermek gerekirse resimde noctua soğutucu var iki fanlı birisi üfleme diğeride çekme görevi yapıyor ve çokta güzel soğutuyor bunlardan birisini çıkartırsanız örneğin soğutma bu kadar iyi olmuyor sen sıvı soğutucunun radyatörüne içli dışlı ister üfleme ister diğerini hava çekme şeklinde koy çokta iyi soğutur hatta radyatörü ortaya koyup iki taraftanda hava üflet dahada soğur

Dosya Ekleri

• Noctua-NH-D15-12.jpg
    Noctua-NH-D15-12.jpg
    168,8 KB · Görüntüleme: 139
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı