Su Soğutma Radyatöre 40 Fan Bağlamak

Videoyu izlediniz mi acaba? :D Adam 40 tane Fanla -20 dereceye nasıl düşmüş yahu ? Beynim yandı :D
Epeyce önceden izlediğim bir video bu. Burada görünce cevap yazmak istedim. Misal oda sıcaklığı 25 derece. 40 değil, 400 tane de fan bağlasanız fanların içinden geçen hava 25 derece iken nasıl -20 oluyor? Fizik kuralı denen şeyler var ya da bu fizik bizi kandırıyor. :(

Videonun sonunu izlememişsiniz anlaşılan. Bunu eğlencesine yaptığını ve değerlerin gerçek olmadığını açıklıyor. :)
Ben yazarken siz cevabı benden önce yazmışsınız. Sonradan gördüm iyi ki eğlenceymiş. :)

Videoyu izlediniz mi acaba? :D Adam 40 tane Fanla -20 dereceye nasıl düşmüş yahu ? Beynim yandı :D
-20 dereceye gerçekten ulaşması ısı pompası olmadan imkansız. Videoyu izlemedim. İzleyen arkadaşlar için teknik bilgi vereyim ona göre düşünün siz mantığını.

Fan ya da pervane bulunduğu ortamda ısıyı düşürmez sadece moleküler hareketliliği sağladığı için sıcaklık düşer. Yani kapalı ortamda bir süre bir pervane çalıştığında ortamın sıcaklığı hareketlilik arttığı sürece düşer. Bir süre sonra pervaneyi durdurursanız ortam sıcaklığı ilk sıcaklıktan daha yüksek olacaktır. Bilgisayarlarda ısınmış havayı kasanın dışına atarak soğutma yaparsınız. -20 dereceyi sadece fan ile görmesi için çok ama çok yüksek bir hava debisi gerekir.

Isı pompası olmadan -lerde bir sıcaklık görmek çok çok zordur. Isı pompası kullanıldığını düşünsek dahi 40 tane fan yine gereksiz çünkü ısı pompasında önemli olan yine dış ünitenin üzerindeki hava akışı, debisidir. Gerekli debiyi yine 1-2 fanla sağlamak mümkündür.

Isı pompası nedir? Su soğutma diye bildiğiniz o soğutma sistemleri var ya o boruların içinde buzdolabındaki gibi soğutucu akışkan vardır ve sistemdeki dönüşümü sirkülasyon pompasıyla değil kompresörle olur. Bu da hal değişimi sağlayarak yoğun miktarda ısı transferini mümkün kılar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı