Sıvı soğutucum işlemciyi soğutmuyor

Dostum söylediğin hatayı yapmış olma ihtimalim var gibi hissetsemde izlediğim bütün videolarda benim taktığım gibi takılmışEki Görüntüle 451328
Hayır yanlış takmışsınız. Bu şekilde takarsanız fanlar dışarıya doğru üfler. Kasanın önü kapalı ise de hava çıkışı olmaz. Siz benim dediğimi yapın düzelme göreceksiniz. Videoları falan boşverin.
Hayır yanlış takmışsınız. Bu şekilde takarsanız fanlar dışarıya doğru üfler. Kasanın önü kapalı ise de hava çıkışı olmaz. Siz benim dediğimi yapın düzelme göreceksiniz. Videoları falan boşverin.
Sadece dediğimi dinleseniz iş hallolucak ama anladığım kadarıyla ısrarcısınız...

Sadece dediğimi dinleseniz iş hallolucak ama anladığım kadarıyla ısrarcısınız...
Kontrollerimi sağladım ön hava çıkışında sıkıntı yok. Fan yönleri ince bir jelatin yardımıyla kasa içine mi yoksa radyatörün içine doğru mu üflediğine baktım ve radyatörün içine doğru üflüyordu yani fanlar doğru takılmış. Şu an geriye birkaç ihtimal kaldı. Onlarıda yarın gerekli ekipmanlar elime ulaştığında kontrollerimi sağlıcam teşekkürler.

Benim kasamın arka tarafına radyatör 240 lık olduğu için takılamıyor. Üst tarafa söylediğiniz gibi bende pek takma taraftarı değilim. O yüzden mecbur ön tarafa takmam gerekiyor. Radyatöre extra 2 fan takma imkanım yok çünkü 1080ti baya büyük bir kart bu yüzdende radyatörle arasında az bir mesafe var takılabilicek bir alan yok. Kasaya temiz hava girmediği için bu sıkıntının olabiliceğini düşündünüz sanırım ama şuan yan tarafı açık kullanıyorum en azından soğutma problemi çözülene kadar o yüzdende henüz böyle bir durum söz konusu değil. Ama önerileriniz için çok teşekkür ederim kesinlikle dikkate alıcam. Konu dışına çıkılsın istemem hem kendim için hemde ilerde aynı sıkıntıyı yaşayanların bu konudan yararlanabilmesi adına. O yüzden şuan ki sıkıntımdan yana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.
Siz benim dediğimi anlamamışsınız. Kasanın kapağını açık bırakmak ısınmayı tetikleyebilir bilginiz olsun. Anlatmak istediğim şeyi son kez yazıyorum. Radyatör fanlarını radyatörün diğer tarafına takın diye öneride bulundum. Havayı önden içeri alsın fanlar. Mevcut durumunuzda içerideki havayı dışarı üflüyorlar, yanlış bu. Sıcak hava ile işlemciyi soğutmaya çalışıyorsunuz. İçeriye temiz hava girmiyor. Özetle radyatör fanlarını içeriye üfleyecek şekilde kasanın önüne takın. Fanlar temiz havayı radyatöre basacak oradan çıkan havayı arkadaki ve üstteki fanlar dışarı atacak. Ekran kartı da boğuluyordur bu şekilde. Doğru olanı yazıyorum inanmıyorsunuz sanırım, anlamadım bende. Siz ısrar ediyorsunuz ben doğru taktım doğru yaptım diye. Yanlış olduğunu söylüyorum bende. Kasadaki 4 fanda dışarı hava üflüyor, içeriye giriş yok. Ekran kartı beni kurtarın diye bağırıyor. Anlaşamayacağız sanırım iyi geceler. :)

Fotoğraftaki gibi olacak.
images.jpg

Son düzenleme:
Kontrollerimi sağladım ön hava çıkışında sıkıntı yok. Fan yönleri ince bir jelatin yardımıyla kasa içine mi yoksa radyatörün içine doğru mu üflediğine baktım ve radyatörün içine doğru üflüyordu yani fanlar doğru takılmış. Şu an geriye birkaç ihtimal kaldı. Onlarıda yarın gerekli ekipmanlar elime ulaştığında kontrollerimi sağlıcam teşekkürler.
Efendim radyatörün içine üflüyor bu doğru! Senin ana sıkıntın ön fanların kasanı dışına üflüyor! Paintten anlatayım en iyisi.
hava akışı.png

Hava akışı yeşil ile çizilen okların yönünde olmalı !!!
Siz benim dediğimi anlamamışsınız. Kasanın kapağını açık bırakmak ısınmayı tetikleyebilir bilginiz olsun. Anlatmak istediğim şeyi son kez yazıyorum. Radyatör fanlarını radyatörün diğer tarafına takın diye öneride bulundum. Havayı önden içeri alsın fanlar. Mevcut durumunuzda içerideki havayı dışarı üflüyorlar, yanlış bu. Sıcak hava ile işlemciyi soğutmaya çalışıyorsunuz. İçeriye temiz hava girmiyor. Özetle radyatör fanlarını içeriye üfleyecek şekilde kasanın önüne takın. Fanlar temiz havayı radyatöre basacak oradan çıkan havayı arkadaki ve üstteki fanlar dışarı atacak. Ekran kartı da boğuluyordur bu şekilde. Doğru olanı yazıyorum inanmıyorsunuz sanırım, anlamadım bende. Siz ısrar ediyorsunuz ben doğru taktım doğru yaptım diye. Yanlış olduğunu söylüyorum bende. Kasadaki 4 fanda dışarı hava üflüyor, içeriye giriş yok. Ekran kartı beni kurtarın diye bağırıyor. Anlaşamayacağız sanırım iyi geceler. :)
Anlatamıyorum!!!!!!! :D

Yeterli mesafe varsa anakartla radyatör arasında (yukarıya takıldığı vakit için bahsediyorum) neden üst tarafa takmıyorsunuz? Videodaki gibi montaj yaparsanız yukarı takılırsa eğer doğru oluyor havayı radyatöre basıp içerdeki havayı da dışarı tahliye etmiş oluyor. Ön tarafa 2 tane kasanın orjinal fanı varsa onları takarsınız. Yada yukarıda arkadaşın koyduğu resim gibi yapmalısınız yani ön taraftaki fanlar havayı içeri çekme görevini yerine getirmeli aynı zamanda da radyatöre üfleyip sıvıyı soğutacak böyle olmalı yani. Sizin yaptığınızda radyatöre yine hava üfleniyor fakat önden kasa hava çekemiyor ben öyle yapmazdım şahsen.

Efendim radyatörün içine üflüyor bu doğru! Senin ana sıkıntın ön fanların kasanı dışına üflüyor! Paintten anlatayım en iyisi.Eki Görüntüle 451377

Bu şekilde radyatör ısınan havayı içeri basar daha kötü ekran kartı ve bileşenlere sıcak hava gider. On tarafa taktıysa şuan yaptığı daha mantıklı sadece arka ve üst fanlı içeri üfleyecek şekilde çevirmesi yeter.

Eki Görüntüle 451378

Eki Görüntüle 451378

Bakın ben demek istediğinizi anlıyorum. Dışarıdan aldığı soğuk ve temiz havayı alsın radyatörün içine üflesin daha etkin soğutma olur diyorsunuz. Tamam sizin söylediğiniz gibi düşünelim aldı temiz havayı radyatörün içine üfledi radyatörün içinden gelen sıcak hava tüm kasaya aktif olarak sürekli sıcak hava pompalayacak. Ve kasanın içine tek hava çeken radyatör fanları olduğu için kasanın içine soğuk hava taşıyan başka ekipman olmadığından kasanın arka tarafındaki fanların görevide sadece içeride olan sıcak havayı dışarı atmak olucak. Yani kasanın içine gelen soğuk temiz bir hava yok asıl bu durumda ekran kartı beni kurtar diye bas bas bağırıcak. Bakın sizin yaptığınızı yapan bir azınlıkta var. Benim şuan arka taraftataki fanlarımın radyatör fanlarıyla beraber dışarıya hava atması evet aşırı saçma ben bunu savunmuyorum düzeltmesinide zaten yapıcam. Sadece kasayı toplarken biran önce toplayayımda bir sistemi kurayım bakalım çalışıcak mı mantelitesiyle hızlıca kurdum. Ayrıca kasanın kapağını açık bırakmanın ısınmayı tetiklemesiyle alakalalı söylediğinin hiçbir mantıklı açıklaması yok. Bunu tartışmaya en ufak gerek duymuyorum. Ama şu konuda anlaşalım söylediğiniz yanlış mı tabiki değil. Ben işlemcimi tertemiz soğutayımda kasanın içine sıcak hava girsede olur zaten ekran kartı kendini sıcak havayla soğutmaya çalışsada olur mantığı bu biraz. Siz ben tamamen haklıyım olması gereken bu düşüncesiyle bakıyorsunuz ama kesinlikle değil. Gelelim asıl konuya bakın dostlar ben diyorum ki sıvı soğutucu işlemciyi soğutmuyor. Yani kasanın yan tarafı açık olduğu için ne bir hava girmiyor derdi var nede içeride sıcak hava sirkülasyonundan kaynaklı bir sorun var. Amaaa yinede soğutmuyor. Fareyi hızlıca hareket ettirdiğimde bile sıcaklık 3-4 derece artıp azalıyor. Şuan tek ama tek derdim bunun çözülmesi. Yoksa kasanın hava akımı derdi her türlü ufak değişiklikle çözülecek bir olay.

Hocam siz bu konuyu kapatın. Çözüm yolu öneriyorum, takmıyorsunuz bile hala kendi dediğinizi savunuyorsunuz. O zaman neden şikayetçisiniz sıcaklıklardan.

Kolay gelsin...

Efendim radyatörün içine üflüyor bu doğru! Senin ana sıkıntın ön fanların kasanı dışına üflüyor! Paintten anlatayım en iyisi.Eki Görüntüle 451377

Ya dostum ya ben anlatamıyorum ya anlamak istemeyen bazı arkadaşlar var. Benim sorunum kasanın havalanmaması değil. kasanın yan tarafı açık deli gibi hava alıyo zaten. Yok arka taraftaki fanlarda dışarı hava üflüyormuş vs. diyorum ki bu zaten yanlış düzelticem ama kasanın yanı açık olduğu için bu şuan bir sorun değil desemde yok ön taraftan havayı alsın yok arkadan versin vs. Arkadaşlar şuan ki sıkıntımın teknik sıkıntısı bundan kaynaklı değil bana başka türlü önerebiliceğiniz birşey var mı diye sorsamda ısrarla herkes bu konuyu tartışmakta ısrarcı. Dostlar ayırdığınız zaman benim için çok kıymetli yardım çabanız için minnettarım. Ama işlemcim soğumuyor diyorum genel olarak başka bir sıkıntı var.
Eleman size soğutmadığı için satmış olabilir mi?
hayır test edip aldım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı