Sivrisineklerin çıkışı ile (COVID-19) salgını artar mı?

Bilimsel araştırma yapmak herkesin lüksü ya da istediği gibi bir şey olmadığı gibi, bilim insanları tarafından açıklanmış diye inanma zorunluluğu gibi bir lüksümün de olduğunu düşünmüyorum.
O zaman yapılan araştırmalara ve çıkan sonuçlara göre hareket edeceksin. %100 doğru olduğunu kimse söyleyemez sana ama bir yanda senin hiçbir uzmanlık alanın ve bilimsel çalışman yokken söylediğin ''fikrin'' diğer yandan yıllardır bu işin içinde olan insanların bilimsel çalışmaları. Hangisine inanıp kıstas alalım? :D

Sinek virüs taşıyan birisinden kan emsin, ertesi sabah ben yatarken gelsin benden kan emsin. Ne yapıyor yani ağzını izole edip mi yeniden emiyor?
Her virüs bütün canlılardaki farklı protein tiplerine tutunacak yapıda değil, tutunsa da her virüs bütün temaslarda bulaşmaz. Virüs tiplerine göre hedef alabileceği, kuluçkaya yatabileceği farklı sistemler vardır. Mesela sivrisineklerin Ebola ve HIV gibi virüsleri de yayamadığı biliniyor, demek ki ya bu virüsler kan emilirken aşırı düşük miktarlarda sivrisineğin bünyesine alınıyor ve sonraki enjeksiyonlarda etki etmiyor ya da her canlının olduğu gibi sivrisineklerdeki kendi türünü korumak için var olan bağışıklık sisteminde bu virüsler barınamıyor.

Ayrıca enfekte olmak da kolay bir şey değil, sen HIV pozitif olan birisinde kullanılmış bir iğneyi direkt kendinde kullansan bile enfekte olma riskin %2-3 civarında. İlişkilerdeki bulaşma oranları bundan da düşük, yani bir virüsle her temasta o virüs tarafından enfekte olmuyorsun.

O zaman yapılan araştırmalara ve çıkan sonuçlara göre hareket edeceksin. %100 doğru olduğunu kimse söyleyemez sana ama bir yanda senin hiçbir uzmanlık alanın ve bilimsel çalışman yokken söylediğin "fikrin" diğer yandan yıllardır bu işin içinde olan insanların bilimsel çalışmaları. Hangisine inanıp kıstas alalım? :D.

Dediğiniz gibi, bu tamamen zaten kişisel fikrimdi. Buna inanmanızı gerektiren bir durum yok. :)
İlk mesajda da başladığım gibi "inanamıyorum" dedim. Aksini veya aksi bir durumu gerektirecek iddia da bulunmadım.
Her virüs bütün canlılardaki farklı protein tiplerine tutunacak yapıda değil, tutunsa da her virüs bütün temaslarda bulaşmaz. Virüs tiplerine göre hedef alabileceği, kuluçkaya yatabileceği farklı sistemler vardır. Mesela sivrisineklerin ebola ve hıv gibi virüsleri de yayamadığı biliniyor, demek ki ya bu virüsler kan emilirken aşırı düşük miktarlarda sivrisineğin bünyesine alınıyor ve sonraki enjeksiyonlarda etki etmiyor ya da her canlının olduğu gibi sivrisineklerdeki kendi türünü korumak için var olan bağışıklık sisteminde bu virüsler barınamıyor.

Teşekkür ederim, şimdi çok daha açıklayıcı oldu. :)

Arkadaslar sivrisinekten corona bulasmaz diye bir kanit yok. Sonuc olarak baskasinin kanini emip agzini izole etmeden bizlerin kanini emmeye geliyor.:D bilim insanlari bile corona virusu hakkinda fikir ayriligina dusmus vaziyette herkes farkli telden caliyor.:D. Bu konuyu acmamim nedeni odama sivri girmis ve onu corona suphesi ile hakladim.:D.

@creative01 Bulaşabildiğine dair de bir kanıt yok, bulaşsa da dolaşım sisteminin içindeyken zarar verebileceğine dair de bir kanıt yok. Sen her durumda sivrisineği öldür tabi sonuçta dolaşım sistemi yoluyla bulaşmaya yatkın olan başka virüsleri yayabiliyor. Fakat Corona dolaşım sistemi değil, yayılım ve tutunma bakımından solunum sisteminde etkisi olan bir virüs olarak kan içindeki dolaşımda etkisiz olması çok muhtemel.

Tabi yarın öbür gün bir laboratuar çıkıp da bunu yapabildiğini kanıtlarsa o zaman tüm Dünya olarak altımıza yaptık demektir... Birden fazla sistemde etkili olabilecek bir virüsü önlemlerle sonsuza kadar kontrol altına alamazsın.

@creative01 bulaşabildiğine dair de bir kanıt yok, bulaşsa da dolaşım sisteminin içindeyken zarar verebileceğine dair de bir kanıt yok. Sen her durumda sivrisineği öldür tabii sonuçta dolaşım sistemi yoluyla bulaşmaya yatkın olan başka virüsleri yayabiliyor. Fakat corona dolaşım sistemi değil, yayılım ve tutunma bakımından solunum sisteminde etkisi olan bir virüs olarak kan içindeki dolaşımda etkisiz olması çok muhtemel.

Tabi yarın öbür gün bir laboratuar çıkıp da bunu yapabildiğini kanıtlarsa o zaman tüm dünya olarak altımıza yaptık demektir... Birden fazla sistemde etkili olabilecek bir virüsü önlemlerle kontrol altına sonsuza kadar alamazsın.

Aynen kardesim.

Geri
Yukarı