Siz de maskeye takmaya bağımlı oldunuz mu?

Siz de takmayın olsun bitsin. Ben size silah dayamıyorum ille de takacaksınız diye. Ayrıca sizin solunumla alakalı rahatsızlığınız olmayabilir ama herkes de siz değil.
Benim solunum yolu hastalığım var bu yüzden makine kullanmak zorundayım. Olay bu değil sizin ya da benim başkasının sağlığını riske atmak gibi bir lüksümüz yok. Toplum olarak yaşıyoruz başkalarını düşünmek zorundasın.

Ya sizin gibilerin dilinde de hep bu söz var; "sorsam bilime inanmıyorum dersiniz" vs. saçmalamaktan başka bir şey yaptığınız yok. Maskenin zararlarını oturduğun yerden araştırmaktan acizsin, bana burada masal anlatıyorsun. Sen takmaya devam et, ben takmayacağım.

Bu arada maske taktığım dönemlerde de zaten COVID atlattım ben. COVID'e yakalanmanın maske takıp takmamakla alakası yok.

Sizin COVID'e yakalanma sebebiniz karşınızdaki kişinin maske takmaması olabilir. Düşünün. Siz birine COVID bulaştırıyorsunuz ve o kişi ölüyor. Ailesine bakıyorsunuz perişan. Annesi babası çökmüş... Hiç mi üzülmeyeceksiniz? Ben şahsen bunun sorumluluğunu alamam.

Maske beni korumuyor, karşımda olan kişiyi koruyor. O da maske takıyor ve beni koruyor. Bunu anlamayacak ne var? İki dakika fikir yürütseniz internete ihtiyaç duymadan bile maskenin çalışma prensibini anlarsınız. Nefes alırken kolayca alıyoruz ancak veremiyoruz. Yani virüs içeri giriyor ancak dışarı çıkamıyor.

İki kişi maske takarsa virüslü olan kişi ile olmayan kişi arasında hastalık alışverişi olmaz. Sadece hasta olan insan takıyorsa ikisi arasında yine alışveriş olmaz ama yine de düşükte olsa daha az korunur. Hastalıklı olan kişi maske takmazsa ve temiz olan kişi maske takarsa virüssüz olan kişi yüksek ihtimal ile virüs kapacaktır. Anlatabildim mi?
Benim solunum yolu hastalığım var bu yüzden makine kullanmak zorundayım. Olay bu değil sizin ya da benim başkasının sağlığını riske atmak gibi bir lüksümüz yok. Toplum olarak yaşıyoruz başkalarını düşünmek zorundasın.
Çok doğru. Karşılıklı olarak birbirimizi koruyoruz.

Kimse kusura bakmasın. Benim bağışıklığımı zayıflatan, bana hiçbir fayda sağlamayan ve hatta astım rahatsızlığımı ilerleten bir şeyi ben kullanmam. Siz kullanabilirsiniz...

Astımım var ve aşı oldum ancak hala maske takmaya devam ediyorum ve edeceğim. Birçok arkadaş başkalarının sağlığından "banane" gibi söylemlerde bulunmuşlar. Kamusal alanda hareket ettiklerinin farkında değiller sanırım. Toplum ilişkiler bütünüdür ve başkalarının hastalanması sizin hayatınızı hastalıktan daha fazla etkiler. Sonra efendim mekanlar kapalı, ekran kartı stokları yok, kargolar gelmiyor, üretim durdu, yeni bir şey çıkmıyor, banane kamu kurumlarındakiler çalışsın, banane işlerine devam etsin gibi söylemlerle devam eder gider bu. Yapmayın etmeyin. Bencilce davranmak insan hayatına, insanlığa yakışır bir durum değil. İnsan örgütlülükle günümüze kadar geldi.

Kimse kusura bakmasın. Benim bağışıklığımı zayıflatan, bana hiçbir fayda sağlamayan ve hatta astım rahatsızlığımı ilerleten bir şeyi ben kullanmam. Siz kullanabilirsiniz...
Senin gibi maske takmayanlar yüzünden ailemden biri Covid olursa dava edeceğim. Takmayın bakalım. Kuralları delmek için yer arıyorsunuz.
Astımım var ve aşı oldum ancak hala maske takmaya devam ediyorum ve edeceğim. Birçok arkadaş başkalarının sağlığından "banane" gibi söylemlerde bulunmuşlar. Kamusal alanda hareket ettiklerinin farkında değiller sanırım. Toplum ilişkiler bütünüdür ve başkalarının hastalanması sizin hayatınızı hastalıktan daha fazla etkiler. Sonra efendim mekanlar kapalı, ekran kartı stokları yok, kargolar gelmiyor, üretim durdu, yeni bir şey çıkmıyor, banane kamu kurumlarındakiler çalışsın, banane işlerine devam etsin gibi söylemlerle devam eder gider bu. Yapmayın etmeyin. Bencilce davranmak insan hayatına, insanlığa yakışır bir durum değil. İnsan örgütlülükle günümüze kadar geldi.
Çok haklısın toplum içinde yaşadıklarının farkında değiller.

Senin gibi maske takmayanlar yüzünden ailemden biri Covid olursa dava edeceğim. Takmayın bakalım. Kuralları delmek için yer arıyorsunuz.
Kimi dava edeceksin? Beni mi? Virüsün benden bulaştığını kanıtlayabilirsen dahi dava edecek bir şey yok ortada. Çünkü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Açık havada 2 metre mesafeyi koruduğunuz taktirde maske takma zorunluluğunuz yoktur." diye açıklama yaptı. Yani hiçbir hakkınız yok.

Takmak istemiyorsun ve başka sebepleri bahane ediyorsun.

Kimi dava edeceksin? Beni mi? Virüsün benden bulaştığını kanıtlayabilirsen dahi dava edecek bir şey yok ortada. Çünkü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Açık havada 2 metre mesafeyi koruduğunuz taktirde maske takma zorunluluğunuz yoktur." diye açıklama yaptı. Yani hiçbir hakkınız yok.
Sizi değil. Aileme maske takmayıp Covid bulaştıran kişiyi. Ayrıca açık havada etrafımda biri yokken ben de takmıyorum. Olay kapalı ortam.

Büyük ihtimalle biraz daha takarım. En azından yolda yürürken kendi kendime konuştuğumda millet bana deli gibi bakmıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı