Sizce en stabil Windows sürümü hangisidir?

Sizce en stabil Windows sürümü hangisidir?

• Oy verenlerin toplamı
    91
  • Anket kapandı .
Bunca övgüden sonra sırf deneme amaçlı win 8.1 pro kurdum. Nacizane fikrim. Hiç beğenmedim bana göre win 10 un yanında windows 8 resmen çöp. win 10 bana göre micronun bugüne kadar çıkarmış olduğu en mükemmel işletim sistemi.

Bunca övgüden sonra sırf deneme amaçlı Windows 8.1 Pro kurdum. Hiç beğenmedim bana göre Windows 10'un yanında Windows 8 resmen çöp. Windows 10 bana göre Microsoft'un bugüne kadar çıkarmış olduğu en mükemmel işletim sistemi.
Ben şimdi Windows 10 Pro 2004 ile birlikte Windows 8.1 Pro'yu Dual Boot olarak kurdum. Windows 8.1, Windows 10'a göre daha tepkisel çalışıyor ve daha hızlı açılıyor. Hatta birazdan bir mesaj yazdığımda solda işletim sistemi olarak "Windows 8.1" gördüğün zaman şaşırma derim :)
Sen beğenmediysen kullanmana gerek yok. Ancak Windows 10'un HDD'li sistemlerde çok yavaş çalıştığı da bir gerçek. Ayrıca Windows 8.1 boşta sadece 1 GB RAM yerken Windows 10 en az 2 GB RAM yiyor.

Windows 3.1 ve Windows XP Sp2 kullanırken hiç sorun yaşamamıştım. :)
XP cidden efsane bir işletim sistemi. Hatta hala bazı eski bilgisayarlarda (512 MB RAM, Pentium 4 işlemci) Windows XP kullanılıyor. XP'nin en büyük eksisi 5-6 ayda bir şişmesi ve format atana kadar yavaş çalışması. Her sistemde olmuyor belki ama çoğu bilgisayarda XP 5-6 ayda bir şişiyor. Windows 7 ve sonrasının ise çok şişip çok ağırlaşması için 2 yıl boyunca sürekli yüklenmek (program yüklemek, sürekli Windows ayarlarıyla oynamak gibi) veya bilgisayardaki sabit diskin ölmeye başlaması gerekiyor. Fakat XP sağlam ve sağlıklı bir diskte bile bir süre sonra yavaşlayabiliyor.
O yüzden XP kullanıcıları format atmaya alışmış oluyor genelde. Windows 7 ve sonrasını kullananlar (özellikle de 8.1 ve 10 kullanıcıları) eğer çok bilgisayar konusunda tecrübeli değillerse format atmaya üşeniyorlar.

Şahsen ben senelerdir Windows 3.0 döneminden beri aktif bilgisayar kullanıcısıyım. Bir çok garip sürümünü kullandım Windows'un hala aralarından bana göre en stabili XP. XP o dönemler çok devrimseldi. Çünkü XP'den önce çıkmış tüm Windows sürümleri görsellik olarak hiç değişmemişti. XP luna temasıyla cezbetmişti şahsen beni o dönem. Tabii sonra vista çıkınca XP'de görsellik anlamında söndü. Ha bir de en stabil 2. sürüm bence Windows 7. çünkü ne 10 gibi arka planda ne olduğu belirsiz servisler çalıştırıyor ne de selefi Vista gibi gereksiz özellikler barındırıyor. Sade bir işletim sistemiydi Windows 7. ama işte vadesi doldu artık 7'nin bu saatten sonra da kullanmanın pek faydası yok. Windows 7 ve XP huzur içinde uyusun diyelim. Ama unutmayalım bir gün gelecek Windows 10'da ölecek.

Şahsen ben senelerdir Windows 3.0 döneminden beri aktif bilgisayar kullanıcısıyım. Bir çok garip sürümünü kullandım Windows'un hala aralarından bana göre en stabili XP. XP o dönemler çok devrimseldi. Çünkü XP'den önce çıkmış tüm Windows sürümleri görsellik olarak hiç değişmemişti. XP luna temasıyla cezbetmişti şahsen beni o dönem. Tabii sonra vista çıkınca XP'de görsellik anlamında söndü. Ha bir de en stabil 2. sürüm bence Windows 7. çünkü ne 10 gibi arka planda ne olduğu belirsiz servisler çalıştırıyor ne de selefi Vista gibi gereksiz özellikler barındırıyor. Sade bir işletim sistemiydi Windows 7. ama işte vadesi doldu artık 7'nin bu saatten sonra da kullanmanın pek faydası yok. Windows 7 ve XP huzur içinde uyusun diyelim. Ama unutmayalım bir gün gelecek Windows 10'da ölecek.
Keşke XP 6 ayda bir şişen ve format isteyen bir işletim sistemi olmasaydı :D
Hala XP kullananlar var, Pentium 4 işlemci ve 512 MB RAM'li bilgisayarlarda XP kullanılması gayet normal.
Ayrıca SSD barındırmayan, 2-3 GB RAM ve 1. nesil Intel işlemci barındıran bilgisayarlarda da Windows 7 kullanılması gayet normal.
Lakin SSD barındıran ve en az 2. nesil Intel masaüstü işlemci veya 4. nesil mobil Intel işlemci ve en az 6 GB RAM barındıran bilgisayarlarda çoğu insan (istisnalar hariç) Windows 10 kullanıyor.
Bazı insanlar da Windows 10'un gereksiz hizmetlerinden nefret ettiğinden dolayı Windows 8.1 kullanıyor. Tamamen tercih meselesi aslında.
Benim için en stabil işletim sistemleri:
1. Windows 8.1
2. Windows 7
3. Windows XP
Stabilitesi en kötü olan işletim sistemleri derseniz 1. sistem Windows Vista, 2. sistem ise Windows 10 derim ben.

Keşke XP 6 ayda bir şişen ve format isteyen bir işletim sistemi olmasaydı :D.
hala XP kullananlar var, Pentium 4 işlemci ve 512 MB RAM'li bilgisayarlarda XP kullanılması gayet normal.
Ayrıca SSD barındırmayan, 2-3 GB RAM ve 1. nesil Intel işlemci barındıran bilgisayarlarda da Windows 7 kullanılması gayet normal.
Lakin SSD barındıran ve en az 2. nesil Intel masaüstü işlemci veya 4. nesil mobil Intel işlemci ve en az 6 GB RAM barındıran bilgisayarlarda çoğu insan (istisnalar hariç) Windows 10 kullanıyor.
Bazı insanlar da Windows 10'un gereksiz hizmetlerinden nefret ettiğinden dolayı Windows 8.1 kullanıyor. Tamamen tercih meselesi aslında.
1. Windows 8.1.
2. Windows 7.
3. Windows XP.
Stabilitesi en kötü olan işletim sistemleri derseniz 1. sistem Windows vista, 2. sistem ise Windows 10 derim ben.

Hocam vista yine SP1 ve SP2 ile düzelmişti stabilleşmişti (Windows 7 yüzünden bunun pek bir anlamı kalmamıştı.) ama Windows 10 hala tam stabil olmuş değil en azından eski sistemlerde. Çünkü bir test ekibi yok Microsoft test ekibini işten çıkarmıştı hatırlarsanız. Adam akıllı test ekibi olmayınca güncellemeler sorunlu sorunlu sürülüyordu piyasaya.

Hocam vista yine SP1 ve SP2 ile düzelmişti stabilleşmişti (Windows 7 yüzünden bunun pek bir anlamı kalmamıştı.) ama Windows 10 hala tam stabil olmuş değil en azından eski sistemlerde. Çünkü bir test ekibi yok Microsoft test ekibini işten çıkarmıştı hatırlarsanız. Adam akıllı test ekibi olmayınca güncellemeler sorunlu sorunlu sürülüyordu piyasaya.
Kesinlikle haklısın. Insider çıktıktan sonra test ekibini de dağıttı Microsoft. Bugünün "stabil" Windows 10 derlemeleri Windows 10 öncesi dönemlerdeki Preview sistemler gibi çalışıyor (özellikle de eski sistemlerde). Hele yeni sisteminiz yoksa ve tecrübeli değilseniz sakın Insider Fast Ring sürümlerini kurmayın, kanser olma ihtimaliniz çok yüksek. Sırf onu bildikleri için Insider sürümlerde mavi ekran hatası yeşil olarak çıkıyor ve "Kişisel bilgisayarınız" değil "Windows Insider Derlemeniz" yazıyor.

4 GB RAM ve daha fazla RAM varsa: Windows 10.
4 GB RAM ve 3 GB RAM varsa: Windows 8-8.1.
2 GB RAM varsa: Windows 7.
2 GB RAM'den azsa: Windows vista veya XP.
Kulanın.
Benim RAM 6 oldugundan dolayı Windows 10 kullanıyorum cok seri ama Windows 7'de iyi.

Keşke XP 6 ayda bir şişen ve format isteyen bir işletim sistemi olmasaydı :D.
Hala XP kullananlar var, Pentium 4 işlemci ve 512 MB RAM'li bilgisayarlarda XP kullanılması gayet normal.
1. Windows 8.1.
2. Windows 7.
3. Windows XP.
Stabilitesi en kötü olan işletim sistemleri derseniz 1. sistem Windows vista, 2. sistem ise Windows 10 derim ben.

Bende de HDD ve 6 GB RAM var ama seriiii calısıyor. 2.nesil bilgisayarım.

Geri
Yukarı