Sizce LGS bahsedildiği kadar önemli mi?

Bir insan meslek lisesine gidiyorsa o adamın hedefleri bellidir. Ancak çabalayıp gene de iyi yerler kazanabilir tabikide ayrıca meslek lisesi okuyan kimse tıp hedeflemez mühendislik hedefler çoğu ve meslek lisesi mezunu olup, mühendislik okuyan kişiler çok daha avantajlı oluyor. İş gene kişide bitiyor yani.

Bir insan meslek lisesine gidiyorsa o adamın hedefleri bellidir. Ancak çabalayıp gene de iyi yerler kazanabilir tabikide ayrıca meslek lisesi okuyan kimse tıp hedeflemez mühendislik hedefler çoğu ve meslek lisesi mezunu olup, mühendislik okuyan kişiler çok daha avantajlı oluyor. İş gene kişide bitiyor yani.
Hocam haykırıyorum şuan, ben ozman bilgisayar mühendisliği bölümü hedefi için nie fen lisesine gittim. mesleğe giderdim bunuda cevaplayın.

%85-90 orantılı, etrafında ne kadar çalışkan, dersleri iyi olan insan varsa sen de psikolojik olarak o seviyeye gelmek istiyorsun, çalışkan, dersleri iyi olan bir insanı kötü bir okula yerleştirirseniz çok büyük ihtimalle ders notları düşecektir. Kişinin etrafından ne kadar etkilendiği önemli tabii burada ama etrafından etkilenmeyen insan da çok çok azdır herhalde. Üniversite sınavında iyi yapabilmek için güzel bir liseye gitmek çok önemli.
İyi bir okul her zaman daha iyidir fakat benim için en başta kişinin istemesi geliyor. Kişinin içinde yoksa isterse en iyi liseye gitsin yine güzel bir bölüm kazanamaz, ya da istediği bir bölümü kazanamaz. Lise, insanların ergenlik çağının zirvesi oluyor. Kişinin neye dönüşeceği, ne yapacağı belli olmuyor.

Bana kalırsa burada en önemli etken çevre değil, aile. Aile çocuğuna destek oluyor mu? Onun için imkanları zorluyor mu? Bu önemli. Lise kısmına geçince ortalamanın düşmesinin genel bir şey olduğunu düşünüyorum. Kimden duysam ortaokula giderken ortalama şuydu diyor, şimdi şöyle şöyle düştü diyor.

Bak dostum, okula gittiğinde arkadaş ortamında boş adamlarla takılıyorsan, hocalardan azar yiyorsan, öğretmenlerinin verdiği boş ödevlerden sıkılıyorsan, geç kardeşim açık öğretime.

Annem beni ders konusunda sıkmaz, çünkü ağabeyimden belirli tecrübeleri var. Açıktan okumanın güzel yanı sana ödev veren, azarlayan, vaktini boşa harcayan, 40 dakikaya 1 konuyu sıkıştırmak için tam otomatik tüfek misali ders anlatan, seni boş işlere sürükleyen arkadaşlar olmayacak.

Kısaca kafan rahat, otur evinde, al kitabını çalış dersini. Vakit mi? Sen ne zaman istersen kanka. İster sabah çalış, ister gecenin köründe. Sana ödev veren de olmayacak. Başla bir konuya, ne zaman öğrenirsen o zaman bırak.

Sınavlara gelecek olursak 170 kredi alırsan okulu bitiriyorsun dostum. Bir sınavdan en fazla 35 kredi alabiliyorsun. Ayrıca sınavlar çevrimiçi yapılıyor. Okula gitmene gerek yok.
Discord'dan ekle dersleri güzel olan birini, adama ekran aç, çözün beraber soruları.

Ben 70 kredi ile başladım sanırsam. 1 sınav kaçırdım. İlk girdiğim sınavdan yardım ile 25 kredi almıştım sanırsam. Şu an 100 kredim mevcut.

Tercih senin, ben olsam örgün eğitim sistemi ile vaktimi boşa harcamazdım.

Eğer ki "yok ben nefsime hakim olamıyorum Zula giricem, LOL oynayacağım" diyorsan, "derslerimi düzenli çalışamam, insanlar ile konuşamıyorum, soru sorarken çekiniyorum"culardansan, örgün eğitime devam kardeşim.

Hocam haykırıyorum şuan, ben ozman bilgisayar mühendisliği bölümü hedefi için nie fen lisesine gittim. mesleğe giderdim bunuda cevaplayın.
Hocam meslek lisesinde EEM dallarından birini okuyan adam üniversite'de EEM okursa iyi bir üniversite de sizden daha avantajlı oluyor derece felan yapmadıysanız.

Geri
Yukarı