Sizce yeni bir işletim sistemi çıkmalı mı?

Hayır. Çıkmaz. Sebebiyse gereksiz yatırım. Yeni bir işletim sistemi demek, yeni platform demek. Yeni platform demek, uygulama geliştiricileri için ekstra yük demek. 10 kişinin kullandığı bir platforma kimse yatırım yapmak ve uygulama yayınlamak istemez.

Alternatif işletim sistemleri sadece kapalı sistem isteyen büyük firmalara yarayabilir, onlarda zaten linux kerneli kullanarak kendilerine bir işletim sistemi geliştiriyor. Yada piyasadaki var olan diğer linux işletim sistemlerini tercih ediyorlar.

Yapılsa bile tutulmaz. Linux dağıtımı yapılırsa tutulabilir ama.
Valla hocam bu hiç belli olmaz.Nokia zamanında Symbian ile ortalığı kasıp kavuruyordu.Rekabet edebilen elit olarak BlackBerry vardı.Sonra bir ihtiyaç giderilme ve performans olarak İos çıktı ve sonrada Android.Gelecekte bizim hangi ihtiyacımızı ne giderir bilemeyiz.Biri bir ihtiyacımızı fena giderir ve tutabilir.

uygulama geliştiricileri için ekstra yük demek
Ekstra pazar da olabilir ve yeni yaptığınız uygulama ilk orada yayınlanırsa kalabalıktan bile kurtulup fark edilebilir.

Windows 10/11 saçmalığından bıkanlar için başka bir seçenek olabilirdi...
Yok, Linux değil arkadaşlar; Linux, gelişmişlik konusunda Windows'dan gayet geri.

Linux, gelişmişlik konusunda Windows'tan gayet geri.

Kimin ve nerede kullanıldığına göre değişir. Bakınız: Bilimsel veri hesaplamaları, Gömülü sistemler, Teknik cihazlar, Düşük sistemli bilgisayarlar, Kodlarını görmek isteyen ve kendine göre değiştirmek hatta bir şeyler eklemek isteyenlere göre tercihte bulunanlar vsvs uzar.Ayrıca Windows ve Macos'da kernel'i kullanacak kadar program yazamazsınız ama Linux'da bu şansınız da var.Yani kim kullanacak ne yapacak.Son kullanıcı için ise evet bir miktar katılıyorum ama son kullanıcı olsam Mac os alırdım.

Ekstra pazar da olabilir ve yeni yaptığınız uygulama ilk orada yayınlanırsa kalabalıktan bile kurtulup fark edilebilir.
Alternatif uygulamalar 10 durumdan 9unda başarısız olurlar. Yeni bir şeyle, yeni bir platforma çıkarsan ilgi çekersin. Yılda 10 tane Facebook/Instagram alternatifi çıkıyor. Hangi birini kullanıyor insanlar? Her sene Discord alternatifi bir çok mobil ve PC uygulaması çıkıyor. Kimse dönüp yüz vermiyor. WinRAR ve 7Zip alternatifi zibilyon tane uygulama var. Yine kimse dönüp gram ilgi göstermiyor.

Nokia zamanında Symbian ile ortalığı kasıp kavuruyordu.
Symbian, Nokia'nın pazarda tek el olduğu dönemlerde başarılıydı. Sonrasında alternatif firmalar, Symbian ile piyasaya çıkmak istediklerin de Nokia onlara lisans vermediği için Android kullanmaya başladılar. Linux kerneli kullanan bu işletim sistemi için uygulama geliştirmek geliştiriciler için kolaydı, dolayısıyla Symbian'dan daha çok ilgi çekti. Buna ek olarak Symbian pazarda tek başınayken piyasaya çıkan tüm telefonlar Android denen ücretsiz işletim sistemiyle çıkıyorlardı. Yani piyasaya çıkan 10 telefondan 8'i Android kullanıyordu o dönem.

Son olarak Symbian döneminde mobil piyasası böyle değildi. Mobilde bu kadar uygulama yoktu. Çoğu insan telefonu gerçekten "Alo demek" için kullanıyordu.

Son düzenleme:
Winzip i hatırlarmısın Winrar'dan daha çok kullanılır ve popülerdi.

Symbian, Nokia'nın pazarda tek el olduğu dönemlerde başarılıydı
O arada başka telefon firmaları da vardı tekel değildi,.Hatta benim ilk telefonum Panasonic'tir.Motorola,Ericcson,Sony,Blackberry ama en çok tercih ve alınmak istenen bir BlackBerry tarzı vardı.Çünkü mesajlaşma kısmı çok iyiydi.Ve iş yaşamınızda Nokia'nın hantal yazılımı ile uğraşmıyordunuz.Yukarıdaki saydığın program,site,yazılım vs daha çok ihtiyaç gidermediği ve benzerini yaptığı için olabilir.Hep geçiş süreçlerine bak.Devrim yapan ya da farklı ihtiyaç gideren kabul edilir.Mesela Technopat'tan başka önce ve sonra bir sürü forum sitesi var peki biz niye burdayız.Çünkü kafadengi insanlar ve fikirlerimizi sunabileceğimiz bir ortam var.Peki ileride Technopat VR veya daha gelişmiş bir ortama geçti ve uzaktan herkes istenildiği takdirde gözlük kamerasına bağlanılarak sorun çözülecek bir sistem sunuyor.Çoğu kişi buna hayır demeyecektir.

Alternatif uygulamalar 10 durumdan 9unda başarısız olurlar. Yeni bir şeyle, yeni bir platforma çıkarsan ilgi çekersin
Ben de bundan bahsediyorum.1'i tutsa ve hayatımızı kolaylaştırsa.İlla pc olmasına da gerek yok.İşletim sistemi donanımın arayüzü sadece.Donanımın ne olduğunu kimse umursamaz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı