Sizin hic Kürt arkadasiniz yok mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Milliyetçiliğin her türlüsü kötüdür demiş arkadaş. Acaba milliyetçiliğin neyi kötü açıklayabilir misin?
100 yil onceki milliyetcilik kalmadi. Gunumuzde artik cikar milliyetciligi var. Otobuste kurt biri kurtce telefonda konusursa ters ters bakarlar. Ama bir Ingiliz Ingilizce konussa herkes zevkle izler. Halkimizin kafa yapisindan :)

Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin. (49/HUCURÂT-10)

Acaba milliyetçiliğin neyi kötü açıklayabilir misin?

Nasil tanimladiginiza bagli milliyetciligi. Vatani sevmek ise milliyetcilik iyidir, kafatascilik ise kötüdür.

Evlerimizi Kürtler yapıyor sözüyle eleştirdiği kesim gibi sınıf ayrımına sebep olduğunun farkında mıdır?

Olaya bu kadar ince bakmayin. Karpuzumuzu Kürtler yetistiriyor deseydi yine ayni elestiriyi mi yapacaktiniz? :)

Bilimsel araştırmalar cahil insanların ırkçılığa daha yatkın olduğunu göstermektedir. Ne yazık ki biz de cahil bir toplum olduğumuz için yıllardır kendi içimizde kendimize sorun yaratıyoruz. İnsanlar gibi toplumlarda enerjisini neye harcarsa o yönde ilerlerler. Bu basit şeylere takılmayıp daha güzel şeylere enerji harcamak lazım.

İnsanları doğuştan gelen, saçma sapan bir mevzudan yargılamak kadar saçma bir mevzu yoktur! Çoğu insan bizim ülkemizde ırkçılığın olmadığını söyler. Bunun sebebi Amerikan kültürünün dünyaya yayılmasıdır. İnsanlar ırkçılığı fiziksel özellikmiş gibi algılıyuor. En azından benim çevremde böyle düşünen bir çok insan var.

Ankara'da yaşıyorum. Büyük bir şehir ve toplumun her köşesinden inssan var bir yerlerde. Bu sebeple her türlü düşünceden insan ile karşılaşmak, her türlü etnik kimliği görmek mümkün. Zaten büyük şehirlerin hepsinde ve ülkemin her köşesinde bu geçerli ama büyük şehirlerde bu daha çok belli oluyor.

İnsanlar aslında birlikte yaşadıkları halde siyasi etmenler yüzünden birbirleri ile düşmanmış gibi görünüyorlar. Medyanın büyük etkisi ile de bu gerçek olmaya başlıyor. Yani aynı binada oturan komşular etnik sebepler yüzünden birbirlerini yargılamaya başlıyorlar. Düşman kesilip görüşmüyorlar en sonunda.

Benim düşüncem şu. Biz farkında olmasak da bir arada yaşıyoruz. Yasal olarak kimsenin bir diğer kişiye üstünlüğü yok çok şükür ülkemizde. Fakat bu durum sosyal açıdan bakınca değişiklik gösteriyor. Kimi terör örgütleri yüzünden Kürt halkı yargılanıyor özellikle çocuklar tarafından. Onlar farkında değiller çünkü aileleri farkında değil. Aileler farkında olsa bile benim gözlemlediğim kadarıyla 10-15 yaş aralığındaki çocuklarda hızlıca artan bir ırkçılık söz konusu. Sosyalde bulunup günlük hayatında oyun oynayan çok fazla arkadaşımız vardır diye düşünüyorum. Her online oyunda da küçük çocuklara denk gelmişsinizdir. Ben sürekli kendi tartışmalarında ırkçı söylemler duyuyorum. Birbirlerini ırk olarak kötüleyip, kendilerini de "ben şuyum bunu sen belirleyemezsin" gibi söylemler ile tartışırlarken görüyorum.

Kısaca gelecekte bu tartışmalar daha katı, daha ürkütücü olacak diye korkuyorum. Hepimiz bu topraklarda yüz yıllardır yaşıyoruz. Hiç birimizin ailesi saf kan değil! O kadar yüz yıl içerisinde gerçekten ailenizden herkesin evlendiği kişinin, onun ailesindekilerin evlendiği kişilerin, Türk veya başka bir ırktan olduğunu zannedenler varsa onlara diyecek söz kalmamıştır!

Bizim yapmamız gereken şey insanları yargılamamak. Çok zor bir şey değil. Birisi ile tanıştığınızda onun ırkını düşünmeyin. Tipinden nereli olduğunu çıkartıp ona göre değerlendirmeyin yeter.

Kusura bakmayın fazlaca dolu olduğum bir konu. Yazdıkça yazdım öyle. Beynimden klavyeme aktı bütün kelimeler aniden. Buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim. :D Ayrıca yazım hatam olduysa kusura bakmayın lütfen. Gözden kaçırdığım bir şeyler olabilir. :D

@Neşeli Enginar Aynısını yapardım. Bir taraftan etnik ayrımı eleştirip diğer taraftan bir etnik kimliği belli başlı vasıflarla ön plana çıkarırsan konuştuklarının hiçbir ehemmiyeti kalmaz. Dünya vatandaşı olmak isteniyorsa etnik ayrımcılığın her türlüsüne karşı olmak gerekir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı