Türkiye'de Kürt olmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam Türkçe konuşsan evde Kürtçe konuşsan çünkü yanlış anlaşılmalara sebep olabiliyor. Türk ve Müslüman biriyim ama asla Kürtlere ırkçılık yapmam. Kürtlerde ne kadar PKK destekçisi varsa Türklerde de var. İş yani Kürt meselesi değil terör meselesi.

Ben de bir şey soracağım o zaman bütün kürtler PKK'lı düşüncesi doğru ise Müslümanlar'ı da IŞİD'li diye genellemeleri lazım değil mi?

Ben de bir şey soracağım o zaman bütün kürtler PKK'lı düşüncesi doğru ise Müslümanlar'ı da IŞİD'li diye genellemeleri lazım değil mi?
"Bütün Kürtler PKK'li düşüncesi doğru ise" bu düşünce doğru değil ve suç. Çünkü insan haklarını kısıtlıyor. Yani bu bir düşünce olamaz.

Zaten ağır şekilde öyle bir genelleme var. Türkiye'de çoğunluk Müslüman olmasına rağmen, Müslümanlar, Türkiye'de bile ağır şekilde teröristlik ile suçlanıyor. Yabancı ülkelerde bu durum çok daha kötü durumda. Yanlışa yanlış ile cevap vermek hiç doğru değil.

"Bütün Kürtler PKK'li düşüncesi doğru ise" bu düşünce doğru değil ve suç. Çünkü insan haklarını kısıtlıyor. Yani bu bir düşünce olamaz.

Zaten ağır şekilde öyle bir genelleme var. Türkiye'de çoğunluk Müslüman olmasına rağmen, Müslümanlar, Türkiye'de bile ağır şekilde teröristlik ile suçlanıyor. Yabancı ülkelerde bu durum çok daha kötü durumda. Yanlışa yanlış ile cevap vermek hiç doğru değil.
Ben zaten doğru ise dedim doğru demedim.

Konunun tüm mesajlarını tek tek okudum. Mağdur olan arkadaş ne şanslı ki devir teknoloji devri her türlü imkan olanak mevcut olup derdini buradan dile getirme ihtiyacı duymuş. Peşin hükümlü olmaması takdir edilecek bir tutumdur.

Öyle ki insanın başından geçen böylesi talihsiz olaylar hayatlarının en büyük kırılma noktası olabilir. Kendisine karşı yapılan insafsızlıktan sempatizan devşiren terör odaklarına malzeme vermelerine olanak tanıyan dolmuştaki rahatsız olan kişi her kimse nazarımda herhangi terör örgütü sempatizanından hiç bir farkı yoktur.

Sonuçta birbirini kutuplara sokmaktan yıllardır rant sağlayan iki ırkçı kesime faydaları dokunmaktadırlar. Biz görmeyiz belki ama insanlık bir gün elbette kazanacaktır.

PKK'ya destek veren tek ırk Kürt ırkı değil. Ayrıca aynı şekilde Türkiye'de dinsizlere ve Müslümanlık harici başka dine mensup olan insanlara da aşırı şekilde baskı var. Örneğin; dinsizlere veya başka bir dine mensup insanları vatan hainliği ile suçlamak. "Müslüman olmayan adam Türk bayrağına düşmandır." demek gibi. İşin özü, bizim milletimiz kendinden farklı bir topluluk görmek istemez. Topluluğu geçtim, kendinden farklı bir insan görmek istemez. 'Ben mavi gömlek giyiyorum, sende aynı gömleği giyeceksin.' dercesine, kendilerinden farklı olan insanlara baskı kurar. Yani siz, bazı Kürtler yüzünden bu muameleyi görmüyorsunuz. Bizimle aynı ırktan olmadığınız için böyle zor şeyler yaşıyorsunuz.

Telefonda babasıyla konuşurken Kürtçe konuştuğu için, toplumda Türkçe kullanmak zorundasınız gibisinden bir kaç cümle kurulmuş. O zaman Kürtçe şarkı da söylenmesin ? Gerçekten toplumda Türkçe konuşmak zorundasınız diyen insanlar çok yanlış konuşuyor. Telefondaki kişinin Türkçe bildiğini nereden bileceğiz ? Belki telefondaki babası yerine, çok uzaktan bir arkadaşı olabilir. Ki verdiğim örneğin gerçekleşmemesi, yinede arkadaşımızın haklarını kısıtlamak için geçerli bir sebep değildir. Zaten hiç bir şekilde hakları kısıtlanamaz.

"Türkiye'de yaşıyorsan Türkçe bilmek zorundasın." konusuna gelecek olursak, bu bir düzendir. Silah kullanmasını bilmeyen bir asker hayatta kalabilir mi ? Kalamaz. Türkiye'de ki büyük iş adamlarının İngilizce bilmediğini düşünelim, o zaman o şirketler anında biter. Çünkü dünya dili İngilizcedir. Yani Türkiye'de yaşıyorsan Türkçe bilmek baskı değil, yaşam için gereklidir. Aksi takdirde hiç bir işini halledemezsin.

NOT: Son yazdığımı sana cevap niteliğinde yazmadım. 'Türkiye'de yaşıyor diye Türkçe bilmek zorunda değil.' diyecek olan sözde hümanistlere yazıyorum.

Sadece bu nedenden yola çıkarak ülkenizi değiştirmek mantıklı değildir. Başkalarının doğruları veya yanlışları ile hayatınızı şekillendirmeyin. Kendi doğrularınız ve yanlışlarınız ile hayatınızı şekillendirin. Diğer insanların hayatınız üzerinde söz sahibi olma hakkı yok.Dünyanın her hangi bir yeri cennet değil. Buradaki ırkçılar gibi, bütün ülkelerde de ırkçılar vardır.

Özetle, Türkiye'de her insan kanunlar karşısında eşittir. İstediğini yer, istediğini içer, istediğin gibi konuşabilir. Kendi aranızda Kürtçe konuşmanız suç veya yanlış değildir. Bu nedenle size saldırmaya çalışan insancıklarda haklı değildir. Lütfen bu tarz saçmalıkları kafanıza takmayın. Dertleşmek iyidir. Her derdinizi yazmakta, bizimle paylaşmakta özgürsünüz. Ancak aşırı şekilde kafanıza takarsanız derslerinizde başarı olamayabilirsiniz. Size Kürtçe konuşuyorsunuz diye sataşan dayıların bu devlete hiç bir katkısı olmadığına adım gibi eminim. Sizde emin olun, okumak bile bu devlete çok büyük derecede katkıdır. Ama o dayıların bu katkıyı yapmadığına bile eminim. Selamını bile almak istemeyeceğiniz insanları kafanıza takmayın.
Çok doğru konuşmuşsunuz katılıyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı