Sizin veya ailenizin kullandığı araçlar?

Uzun süreli kullandıklarım ve bana ait olmuş olanları yazıyorum sadece. Arkadaşlarımın olup kullandığım araçları dahil etmek saçma olur. Benim sahip olduklarım:

2009 Audi S3 2.0 TFSI Quattro; çok kısa bir süre kullanabildim. Sonrasında 3 yıldır çalıştığım şirkette giden eski ortak yerine ortak oldum, aylar sonra ortaklar bölündü ve anlaşmazlık yüzünden el birliğiyle şirketi batırdık. Hacizde gitti... Gerçek anlamda sevdiğim, bağ kurduğum tek arabamdı diyebilirim.

2010 Toyota Corolla 1.6 benzinli; zaten 4 yıldır aile evinden uzak olduğum dönemde üniversitede arabaya çok ihtiyacım vardı. Kız arkadaşım gerektiği zaman veriyordu ama kendi arabasını bana bırakıp evine ringle dönmesi içime sinmediği için o sıralarda kendisine daha yeni Volvo S60 alan babamdan kullanmadığı bu arabayı istedim. Küfredip geri çevirdi, ben de annemi görme bahanesiyle İzmir'e gelip geri dönerken izinsiz olarak arabayı alıp döndüm. Babam beni ihbar etti, arabayı çalıntı statüsüne soktu ve yolda enselendim... Sonrasında bir şekilde hallettim de araba 2012 yılına kadar bende kaldı.

2012 Toyota Auris 1.6 benzinli ; 2 yıl Corolla'yı kullandıktan sonra o dönemde aramın çok çok az düzeldiği babamın izniyle arabayı sattım ancak kendi biriktirdiğim para ancak yeni bir Toyota ya da daha alt markalardan birine yetiyordu. Hâlâ hatırlarım, Corolla'yı 33,500 TL'ye satmıştım, Auris'i de 47,000 TL'ye almıştım. 2016 Ağustos ayına kadar kullanmaya devam ettim.

2016 Opel Astra K 1.4 Ecotec; aslında bu arabayı almadan önce 2016 bütçesiyle bile 400,000 TL para ayırmıştım ancak birkaç arkadaşım arabaya o parayı verip ne yapacaksın diye sorunca düşünme sürecine girdim. Sonra o bütçeyi arabaya aktarmak yerine kenarda tutmaya karar verip 100,000 TL altı olan arabalara bakındım. C sınıfı HB arabaların hepsini test ettim, fiyat/performans olarak bana Astra K mantıklı geldi ama aslında motoru zayıf olmasaydı Mazda 3 almak istemiştim. BMW 1 de yüksek donanımla 135 bin TL'ye çıkınca çok iyi donanımlı Astra K almaya karar verdim.

2020 Volkswagen Tiguan 1.5 TSI; kız arkadaşım ve arkadaşlarım bir yere giderken biraz daha geniş araba ve daha konforlu bir seyahat istediği için tekrar araba değiştirdim. Aslında Astra K değiştirme nedenlerimden biri de kaplama sonucunun istediğim gibi olmamasıydı, bahanelerden biri oldu. Kız arkadaşımın gazına da gelip senin cüssende birine SUV yakışır dediği için HB değil SUV baktım. Aralık/Ocak aylarında neredeyse tüm C sınıfı HB/SUV ve D sınıfı sedanları test ettim, ihtiyaçlarımı ortalamada en çok karşılayan Tiguan oldu. Bagajı çok geniş, iç mekanı geniş, arka koltukta seyahat rahat, araba çok konforlu, yol tutuşu da iyi olunca arka yaşam alanı farkı nedeniyle 3008 değil Tiguan aldım. Yalnız ömrü çok değil, iç mekanı da kaliteli olan daha yüksek 4 çeker bir SUV bulursam değişecek. Bulamazsam da 508 GT gelebilir yerine.

3. ailemdeki babamın kullandıklarının listesini çıkaramadım, 1965-1996 yılları arasında Almanya'da mühendis/yüksek mühendis ve yönetici olarak çalıştığı için maddi durumu da üst düzeydeydi. Her yıl araba değiştirdiğini anlatır annem.

@Melissa. Soru sorabilirsiniz demişsin merak ettiğim bir sual var. Dacia Sandero sanırım 2009 model olandı kullanmıştım yağ gibi akıyordu lakin arkadaş çok güçlü bir araba değil dedi. Bu araba hakkındaki görüşün nedir? Biriktirip almayı düşünüyorum tabi şuan ki piyasa sıkıntısı geçtiğinde.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı