Skyrim Special Edition Modlama

Buglardan kaçış yok,herşeyi doğru da yapsanız az ve öz modlar da kursanız bazen bir mamut bazen bir geyik gökten düşücek. :D Bethesda'nın özürlü oyun motoru sağolsun.
Keşke gökten mamut düşse sadece. Görevlerde sıkıntı çıkarıyor ya o beni bitirdi işte. Ulfric'in yanına gidiyorum görev bitiricem bug olduğunu yarım saat dene-yanıl ile anladım.

Ah o güzel eski Skyrim anıları.

Öncelikle kesinlikle ve kesinlikle oyunu ilk başta vanilla (modsuz) bir şekilde bitirmeni öneririm. Eğer kuracaksan da SkyUI gibi modları kur.

İlk olarak, program olarak Nexus Mod Manager öneriyorum. Eğer fazla fazla mod kurmayı düşünüyorsanız Türkçe yamayı kurmayın, kurduysanız silin. Çok fazla sıkıntıya sebebiyet veriyor Türkçe yama. Çakışan mod var mı falan diye kontrol etmek için LOOT da kullanmalısınız.

SKSE'yi Steam üzerinden kurabilirsin. Unutma ki SKSE gereken modlar için oyuna SKSE üzerinden girmen gerekecek. İlk olarak kesinlikle SkyUI'yi kur, o oyun arayüzünü tamamen bilgisayar dostu bir hâle getiriyor. Oyunun vanilla arayüzü daha çok konsollar için.

4K doku paketlerine hemen bulaşma, bu performansını bayağı düşürecektir. 2K gayet yeterlidir ve performansa çok bir etkisi yoktur.

Oyunu okçu veyahut büyücü olarak oyna. Oyunun vuruş hissi berbat, vuruş hissini tamamen güzel bir seviyeye getirecek bir mod bulamadım ben. Bu sıkıntı okçulukta veyahut büyücülükte çok etkilemiyor.

Yine kesinlikle kurulu olması gereken modlardan biri Unofficial Patch'tir. Skyrim buglarla dolu bir oyun, bu resmî olmayan "yama" bu sorunların çoğunu çözecektir. Yoksa oyuna kanser olabilirsin.

"A Quality World Map" modunu kur, bu oyun haritasını bayağı güzel bir hâle getirecektir. Oyuna gerçekçilik katacak Run For Your Lives modunu unutma, bu mod sayesinde oyun içi NPC'ler ejderha saldırılarında vs. daha gerçekçi hamlelerde bulunacaklardır.

Open Cities modunu kurabilirsin, şehirlere girerken yükleme ekranlarından kurtulacaksın.

Aklıma şu anlık bu modlar geliyor.

Keşke gökten mamut düşse sadece. Görevlerde sıkıntı çıkarıyor ya o beni bitirdi işte. Ulfric'in yanına gidiyorum görev bitiricem bug olduğunu yarım saat dene-yanıl ile anladım.
Modları kurup oyuna başlayınca genelde öyle oluyor.kurduğunuz modları uzunca süre test etmelisiniz.modlar birbiriyle çakışmamalı dikkat etmeli,her modun uyumluluk patch'i var mı yok mu kontrol etmeli, ve mümkün olduğunca script modlardan uzak durmalısınız.

Ah o güzel eski Skyrim anıları.

Öncelikle kesinlikle ve kesinlikle oyunu ilk başta vanilla (modsuz) bir şekilde bitirmeni öneririm. Eğer kuracaksan da SkyUI gibi modları kur.

İlk olarak, program olarak Nexus Mod Manager öneriyorum. Eğer fazla fazla mod kurmayı düşünüyorsanız Türkçe yamayı kurmayın, kurduysanız silin. Çok fazla sıkıntıya sebebiyet veriyor Türkçe yama. Çakışan mod var mı falan diye kontrol etmek için LOOT da kullanmalısınız.

SKSE'yi Steam üzerinden kurabilirsin. Unutma ki SKSE gereken modlar için oyuna SKSE üzerinden girmen gerekecek. İlk olarak kesinlikle SkyUI'yi kur, o oyun arayüzünü tamamen bilgisayar dostu bir hâle getiriyor. Oyunun vanilla arayüzü daha çok konsollar için.

4K doku paketlerine hemen bulaşma, bu performansını bayağı düşürecektir. 2K gayet yeterlidir ve performansa çok bir etkisi yoktur.

Oyunu okçu veyahut büyücü olarak oyna. Oyunun vuruş hissi berbat, vuruş hissini tamamen güzel bir seviyeye getirecek bir mod bulamadım ben. Bu sıkıntı okçulukta veyahut büyücülükte çok etkilemiyor.

Yine kesinlikle kurulu olması gereken modlardan biri Unofficial Patch'tir. Skyrim buglarla dolu bir oyun, bu resmî olmayan "yama" bu sorunların çoğunu çözecektir. Yoksa oyuna kanser olabilirsin.

"A Quality World Map" modunu kur, bu oyun haritasını bayağı güzel bir hâle getirecektir. Oyuna gerçekçilik katacak Run For Your Lives modunu unutma, bu mod sayesinde oyun içi NPC'ler ejderha saldırılarında vs. daha gerçekçi hamlelerde bulunacaklardır.

Open Cities modunu kurabilirsin, şehirlere girerken yükleme ekranlarından kurtulacaksın.

Aklıma şu anlık bu modlar geliyor.
A Quality World Map modu sadece M'ye bastığımızda çıkan haritayı mı yoksa tüm skyrim haritasını mı düzeltiyor acaba?

Arkadaşlar yanlış anlaşıldıysam kusuruma bakmayın egoyla falan bir alakası yoktu yazdığımın sadece kendi tecrübelerime dayanarak değmeyeceğini anlatmak istemiştim.

Modlama işi başlarda çok zevk veriyordu bana hatta hala zevk veriyor ama 1 hafta modlamakla uğraştığınız, aman patlamayım aman şöyle olmasın diye ince ince elediğiniz oyun saçma sapan yerlerde alakasız sebeplerle patlıyor. Her şey halloldu diyorsunuz oyun 60 FPS çiçek gibi çalışıyor birkaç saat deneyip kapatıyorsunuz. Ertesi gün bilgisayar başına oturduğunuz bir yerlerden sıkıntı çıkıyor çözemeyince deli oluyorsunuz.

Her adımda yedekleseniz, oturup test etseniz aha bu sefer bitti deseniz oyunun %70'inde stabil çalışan mod görev icabı girdiğiniz bir mekanda patlıyor mesela deli ediyor insanı.

Oyunun grafiklerinin tatmin etmediğinden bahsetmişsin ama 1650 kartın ile ağır modlara girişemeyeceksin enb ile birlikte FPS yerlerde olacak. M330 kullanırken sorun çıkarmayan Grass modu RX 570'de patlıyordu bende.

Etrafta dolaşan devriyeler eklemiştim oyuna modun adını hatırlamıyorum. Nereye gitsem 15-20 kişi birbiriyle savaşıyor oluyordu ve devasa bir ceset/loot çöplüğü oluyordu. Bazı yerlerde sorun çıkarıyordu arada ben de patates oluyordum. Oyun zevkimi mahvetmişti.

Sonuç olarak tekrar kusura bakmayın yanlış anlaşıldıysam.

Modları Nexus'da indirirken mutlaka ama mutlaka açıklamaları okuyun. Requirements kısmına göz atmadan modu indirmeyin.

Grafik modlarında aman kaştan bıyıktan ne olur sanki diyip 4k dokulara falan yönelmeyin sakın diğer grafik modları da işin içine girince 1650 ile patlarsınız.

Türkçe yama modlarla birlikte başa bela oluyor ve çoğu zaman yazılar yarı Türkçe yarı İngilizce kalıyor. Oynayabiliyorsanız İngilizce oynayın. İlla Türkçe oynarım diyorsanız Nexus'da mod sayfasında modların çevirileri oluyor onları modu kurduktan sonra kurun.

Sık sık yedek alın saatlerce verdiğiniz emek hiç olmasın. Yedekleri de hemen silmeyin nolur nolmaz bir kenarıda dursun.

Ağaçları, çiçekleri, çalıları çok fazla şişirmeyin. Evet çok güzel gözüküyor ama hepsi birikince sisteme çok yükleniyor. Dokularını çok yüksek çözünürlükle kurmayın.

Şehirleri ve yaratıkları değiştiren modlara çok elleşmeyin.

Sık sık Loot çalıştırın. Hatalara dikkat edin umursamamazlık yapmayın.

Wyre Bash nedir, nasıl kullanılır araştırın.

Mod tavsiyesi için şu linklere bakabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

CBBE ve onunla beraber çalışan modları iyi araştırın. Doğru ayarlar ve mod kombolarıyla muhteşem ortaya harika karakterler çıkıyor.

İmmersive Weapons/Armors, JaySuS Swords, Leanwolf's, Cloaks Of Skyrim, SMIM, karakterin cildini, gözlerini, kaşlarını değiştiren modlar ve daha hoş animasyonlar sağlayan modlar oyuna ayrı bir tat katıyor. Mutlaka göz atın.

Bunları yüklerken birbiriyle çakışmadıklarından emin olun.

CBBE kurmayıp da CBBE isteyen bir mod kurarsanız, veya CBBE'de karakterleri zayıf, diğer modda balık etli yaparsanız patlarsınız. Modların sıralamalarına, (sadece çalıştırma sırası değil hangi sırayla kurduğunuz da önemli.) gereksinimlerine ve modcunun notlarına çok dikkat edin.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Eğer modlama işine giriyorsan, bence en az bi 30 saati test ederek geçireceksin. O yüzden her oluşturduğun karakteri ana karakterin olarak düşünme. Muhtemelen patlayacak, bir daha o save'e giremeyeceksin. Benim sevdiğim modlar genelde yetişkinler için. O yüzden tam listemi yazamayacağım direkt ama önerdiğim ve herkes için uygun modlar şöyle:
1- Unofficial Skyrim Special Edition Patch
2- SkyUI
3- XP32 Maximum Skeleton Special Extended
4- Fores New Idles in Skyrim SE - FNIS SE
5- Racemenu
6- JContainers SE
7- UIExtensions
Şimdi bu üsttekiler modların çalışması ve hata almaman için gerekli modlar. FNIS kullanmayı youtube'den bakabilirsin. Animasyonları aktifleştiriyor. Her animasyon içeren mod yüklediğinde FNIS'i açıp taratmalısın.
ENB olarak SkyrimSE Re-Engaged ENB kullanmaktayım. Fazla ENB tecrübem yok, istersen youtube'den karşılaştırmalara bak. Hava modu olarak Obsidian weathers and seasons kullanıyorum.

Başka önermek istediğim modlar:
0- Achievements Mods Enabler (Kesin yükle, başarımları kazanmanı sağlıyor.)
1- Improved Eyes Skyrim
2- Immersive Weapons, Immersive Armors
3- Enhanced Blood Textures
4- Rich Skyrim Merchants (Tüccarlardaki para belli bi süre sonra yetmiyor, lazım)
5- Alternate Conversation Camera (Sanırsam Witcher 3'te kullanılan diyalog kamera efektini kullanmışlar. Çok beğendim.)
6- Better Dialogue Controls
7- Alternate Start - Live Another Life - SSE (Sürekli başlangıç sahnesinden başlamak mideni bulandıracak. Bu mod hayat kurtarır.)
8- Pretty Jump Animations SSE (Kadın karaktere iyi gidiyor bu mod)
9- AddItemMenu - Ultimate Mod Explorer (Bu mod sayesinde eklediğin zırh modlarını hemen erişim sağlayabiliyorsun. Veya bir eşya lazımsa hiç cheat yazmadan burdan alabiliyorsun falan.)
10- KS Hairdos SSE (Çöp saçlar yerine bunu kullan.)
11- Bijin (Toplam 3 tane bijin mod var, warmadiens, npc ve waifu falandı galiba. Üçünü de indir. Npc kadınların tiplerini efsane yapıyor. Orjinallerin yüzüne bakmazsın.)
12- Beden modu olarak CBBE kullan.
13- Skyrim Immersive Creatures Special Edition (Bol bol yeni yaratık ekliyor. %100 tavsiyem değildir tabii ama eğer çeşitlilik arıyorsan buyur.)
14- Expressive Facial Animation (Hem erkek hem kadın için olanını da indir. Yüz animasyonlarını iyileştiriyor.)
16- Cloaks of Skyrim SSE (Modlama hayatıma bu mod yüzünden girdim. Ya bu skyrim'de niye pelerin yok? diyerekten araştırırken oyunu bambaşka bi hale getirdim. :D
17- Convenient Horses (Atlarla olan seçenekler, Zırh ekleme veya etkileşimlerini düzenleyebiliyorsun.)
18- Fair Skin Complexion (Güzel görünen kadın karakter oluşturmak istiyorsan öneririm. Karakterimi aşağıda görebilirsin.)

Merak ettiğin her şeyi sorabilirsin.
20200716182635_1.jpg

20200713223636_1.jpg
20200715210340_1.jpg

20200810204059_1.jpg

Geri
Yukarı