SLA 3D Yazıcı mı FDM 3D Yazıcı mı?

SLA kullanmadınız, kullanmayı düşünmüyorsunuz anladığım kadarıyla.
FDM'de çok önermiyosunuz figür için.
Sanırım Ender 3 S1 ile bu işlere başlayacağım.
Tavsiyeleriniz altın niteliğindeydi ama yine de kararsız sayılırım.

@RasmuS Siz figürlerinizi 3D ile aldıktan sonra extra pürüzsüzleştirmek için bir şey yapıyor musunuz hocam?

Eğer katman izi gibi şeyler olursa zımparalama işlemi yapıyorum. Boşluk veya birleşim yerleri varsa macunlama yapıyorum ve daha sonra tekrar zımparalama yapıyorum. Ama her figürümde zımpara ihtiyacı duymuyorum.

Bunları nereden temin edebilirim sorusuna da thingiverse, cult3d, printables gibi siteleri tavsiye ederim.

Çok teşekkür ederim hocam çok yardımcı oldunuz.

Hocam instagram sayfalarında güzel figürler görüyorum.
Ama baktığımda ücretli gözüküyor thingeverse'te falan aynısı.
Bunları ücretsiz edinme şansımız var mı?
Her model için dolar vermek çok pahalıya patlar gibi.
Rica ederim.

Ücretli ürünleri ücretsiz edinme şekli normal şartlarda yok. Ancak arada bir birileri ücretli bazı modelleri izinsiz olarak Thingiverse vb. sitelerde yayınlayabiliyor, görünce direkt anlarsın o tip ürün olduğunu, beklemeden indir. Bazıları ücretli modelleri sıfırdan kendi dokunuşuyla yapıp ücretsiz yayınlayabiliyor. Öte yandan ücretsiz pro seviyede modelleri başka platformda ücretli satmaya çalışanlar da yok değil. O durumda orijinal ücretsiz olanı arayıp bulma şansın da var.

Mesela bu yayınlanmıştı Thingiverse'de, dizden yukarısı.

Son düzenleme:
Eğer katman izi gibi şeyler olursa zımparalama işlemi yapıyorum. Boşluk veya birleşim yerleri varsa macunlama yapıyorum ve daha sonra tekrar zımparalama yapıyorum. Ama her figürümde zımpara ihtiyacı duymuyorum.

Bunları nereden temin edebilirim sorusuna da thingiverse, cult3d, printables gibi siteleri tavsiye ederim.
Hocam konu hakkında danışmak istediğim birkaç şey daha var. Modellerinizi de görmek isterim. Ulaşabileceğim ve modellerinizi görebileceğim bir sosyal medya var mı?

Hocam konu hakkında danışmak istediğim birkaç şey daha var. Modellerinizi de görmek isterim. Ulaşabileceğim ve modellerinizi görebileceğim bir sosyal medya var mı?

Elbette bilgim dahilinde cevaplayabildiğim kadarıyla cevaplama çalışırım. Hobi olarak yaptığım için herhangi bir sayfa kullanmıyorum ama ilerleyen zamanlarda sırf yaptıklarımı göstermek için bir instagram sayfası açacağım.

Edit: Soru bana sorulmuş gibi cevaplamışım, sildim. 🙂
Hocam estağfirullah sizin cevabınız varsa onu da görmek isterdim :)
Ben burada sayfalarca soru sorarım ama sizin vaktinizi aldığım için sormaya çekiniyorum daha :)

@RasmuS
Ender 3 S1 alıyım da figür basıyım die çıktığım bu yolda.
creality halot one mı alsam yoksa anycubic photon mono x2 mi alsam?
Wash and cure almadan elle halledebilri miyim gibi bir sürü sorunun içine daha düştüm

Edit: Soru bana sorulmuş gibi cevaplamışım, sildim. 🙂
Eminim senin deneyimlerin en az benim deneyimlerim kadar önemlidir.
Bu Kategoride önde gelenlerdensin 😎
Hocam estağfirullah sizin cevabınız varsa onu da görmek isterdim :)
Ben burada sayfalarca soru sorarım ama sizin vaktinizi aldığım için sormaya çekiniyorum daha :)

@RasmuS
Ender 3 S1 alıyım da figür basıyım die çıktığım bu yolda.
creality halot one mı alsam yoksa anycubic photon mono x2 mi alsam?
Wash and cure almadan elle halledebilri miyim gibi bir sürü sorunun içine daha düştüm

Zamanımız oldukça cevaplamaya çalışırız. Yeter ki bilgimiz olan bir soru olsun 😁
Yeni başlıyorsanız eğer FDM'den başlayıp daha sonra yetersiz görürseniz SLA yazıcılara geçmenizi tavsiye ederim. Çünkü tüketiciye ulaşan SLA yazıcılar bence hala boyutsal olarak küçük ve ekonomik açıdan pahalı durumdadır.

Bence @Siyah Martı da benimle aynı fikirdedir.

Teşekkürler.

Nette o kadar çok baskı videosu var ki karar vermek için yeterli gelmeli ama tekrarlayacak olursak büyük basılacaksa FDM de olabilir, çok ufaklar zaten kulvarı değil FDM'in.

fdmslaa.jpg

@Siyah Martı @RasmuS
En başta film figürleri basmak için yola çıkan biri olarak araştırmalarım ve tavsiyeleriniz sonucu SLA'nın daha doğru olabileceğini düşünüyorum.
Örnek olarak bu figürleri çıkartmak istediğimde FDM ile çıkartırsam pürüzsüzleştirmek için belki macun zımpara falan yapacağım ve belki yüzleri belli olmayacak çok.
SLA ile yaparsam alkol banyosu ve UV ışınları ardından sadece boyayacağım.
Bana daha kolay ve mantıklı gelmeye başladı. Bilmiyorum sizin bilgileriniz bu dediklerimi çürütür mü?

Dosya Ekleri

• Capture.PNG
    Capture.PNG
    1,2 MB · Görüntüleme: 34

Bu SLA için iyi bir örnek sayılmaz aslında, detay olarak çok zayıf. Çok ufak basacaksan evet SLA, aşırı detaylı ise evet SLA.

Detay diyorsak bu tip bir şey olmalı, FDM ile o dişleri basmak oldukça neşeli olur.

SLAd.jpg

Yoksa bu tarz baskılar kolay ve işçilik pek istemez. (Ender 3 V2)

yy.jpg

Boya yok, parçalayıp farklı renkte bastım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı