SLA 3D Yazıcı mı FDM 3D Yazıcı mı?

@Siyah Martı @RasmuS
En başta film figürleri basmak için yola çıkan biri olarak araştırmalarım ve tavsiyeleriniz sonucu SLA'nın daha doğru olabileceğini düşünüyorum.
Örnek olarak bu figürleri çıkartmak istediğimde FDM ile çıkartırsam pürüzsüzleştirmek için belki macun zımpara falan yapacağım ve belki yüzleri belli olmayacak çok.
SLA ile yaparsam alkol banyosu ve UV ışınları ardından sadece boyayacağım.
Bana daha kolay ve mantıklı gelmeye başladı. Bilmiyorum sizin bilgileriniz bu dediklerimi çürütür mü?

Bu figürlerin her biri çay bardağı kadar olacaksa evet SLA ama daha büyük olacaksa FDM rahatlıkla işinizi görecektir diye düşünüyorum. Siyah Martı'nın paylaştığı görseldeki 3-4 figürün birleşmiş hali gibi düşünürseniz orada da görürsünüz ki her bir karakter çay bardağı kadar FDM burada yetersiz kalacaktır.

Bu SLA için iyi bir örnek sayılmaz aslında, detay olarak çok zayıf. Çok ufak basacaksan evet SLA, aşırı detaylı ise evet SLA.

Detay diyorsak bu tip bir şey olmalı, FDM ile o dişleri basmak oldukça neşeli olur.

Eki Görüntüle 1875655

Yoksa bu tarz baskılar kolay ve işçilik pek istemez. (Ender 3 V2)

Eki Görüntüle 1875656

Boya yok, parçalayıp farklı renkte bastım.
Aslında çok ufak basmasam da detayları çok iyi veremeyeceğim sanırım.
Örnek yine bu görselde kaplumbağanın yüzü, kabuğu falan 10k küsürlük cihazlarda çok mümkün gözükmüyor sanırım.

Siz neden sla'ya bu kadar karşısınız benim araştırmalarım sonucundan reçine biraz daha pahalı ama 1 kg filament ile basılacak parçayı 1 kg reçine ile de basabiliyoruz.
Extra was and cure işlemi ve boya kalıyor sadece.
FDM'de zımpara, macun vs daha çok uğraştırıyor gibi.
Wash and cure işlemi de diy olarak ilk etapta yapılabilir gözüküyor o cihazı almadan.
Güneş ışığı veya prize takılan uv ışıklarıyla vs.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    40,2 KB · Görüntüleme: 26
SLA da da zımpara işlemi yapılacak elbette. Ayrıca uğraş olarak FDM den daha fazla işlem gerekiyor, tepsinin temizlenmesi gibi.

Karar elbette sizin.

SLA'ya karşı olma durumu yok, farklı yorumlamışsın; SLA printer siparişini ve birkaç baskı görselini bekliyoruz. 👍
En kısa sürede araştırmalarımı bitirip çalışmalara başlayacağım.

@RasmuS
Ben tarafsız olarak en verimlisini araştırıyorum ama iki zıt fikir ortaya çıkıyor.
Sanırım kişisel tercihler veya bazı tecrübeler buna sebep oluyor.

Benim görüşüm şu şekilde şu an;
FDM ile zımpara yapmak ve macun işlemi yapmak özellikle detaylı figürlerde epey zor ve zaman alıyor. Belki de detaylardan dolayı bu işlemler mümkün olmuyor dolayısıyla figür daha kötü gözüküyor.
SLA'da ise baskı sonrası belki ddiğiniz gibi ufak bir zımpara işlemi ve yıkama kürleme var. Bunların ardından elime çok daha güzel gözüken figür çıkabilir.
Fakat tepsinin temizlenmesini de ilk defa sizden duydum. Bana UV görmediği sürece kuruma yapmaz kalabilir dendi. Bu veya bunun gibi yanlış yönlendirildiğim hangi konular var sizce?

Neyi bilip bilmediğiniz hakkında bilgim olmadığı için şu da var bu da var diyemiyorum ne yazık ki.
FDM de detayların çıkmıyor gibi düşünülmesi yanlış bence. Kürdan gibi yapıları yaparken bazen sıkıntı yaşayabiliyor fakat bunu da zamanla tecrübe ile çözebilirsiniz. Ayrıca SLA ile FDM arasındaki çözünürlük farkını görebileceğiniz çok fazla ücretsiz figür bulabileceğinizi düşünmüyorum.

Elbette son karar sizin bizler sadece kendimize göre düşüncelerimizi ve tecrübelerimizi iletiyoruz.

Geri
Yukarı