Söylemek isteyip söyleyemediğiniz şeyler var mı?

İlk önce haykırmak istediğim şey "Önünüze gelen her PSU'yu 'bU gAlİtElİdİr aGaM' diye önermekten vazgeçin." olurdu. Yahu High Power Element BR güç kaynağı yeni çıkmış. Ne yerli ne yabancı incelemesi var ama bizim Profesör Doçent doktorumuz anında "gAlİtElİ" diye damgayı basıp öneriyor. Aynı şey FSP HV Pro için de geçerli. Bir ara da Zalman atıp duruyorlardı. 600-650 TL bütçeye Corsair VS ve CM White V2 atıyorlar. İşin komik tarafı ne kadar inkâr etseler de tek yaptıkları markasına, verimlilik sertifkasına ve 12V kanalına bakmak. Yahu PSU öyle ekran kartı önermeye benzemez. PSU elektrik işidir, iyi veya kötu demek için ciddi teknik bilgi lazım. Nerenden atıp tutuyorsun iyi diye?

"200-350 TL'ye mekanik klavye alamazsınız artık anlayın şunu!" diye klavye öneri konularına haykırmak istiyorum ancak konu sahibi dahil olmak üzere bazı insanlar anında atlayıp linç etmeye çalışıyorlar. Daha sonra JD, Gamepower öneriyorlar. Kalitesiz deyince de "pArAmIz yOk, hErKeS mArKa üRüN aLaMaz" diyorlar. Yahu paran yoksa o zaman Membran alacaksın. Gidip merdivenaltı ürünlere para vermeyeceksin. Marka zarlı klavyeler bile artık 300-350 TL olmuş. Sen o fiyata nasıl bir mekanik klavye almayı planlıyorsun? Artık klavye konularından uzak duruyorum açıkcası. Hayır kanıtlayamayacağımdan değil, millete açıklasam da anlamak istemiyorlar.

"JD, Gamepower, Rampage, PowerBoost gibi markalar çöp, almayın artık!" dememize rağmen "bEn kUlLaNdIm 2 yIl hİç bİr şEy oLmAdI" diyenler çıkıyor ya, kafayı sıyırıyorum yahu.

Bir örneği de SSD konuları. PSU'daki gibi hemen atlıyorlar kaliteli diye. Yahu neye göre kaliteli kime göre kaliteli? "bEn kUlLaNıYoRum hİç sOrUn yOk" diyen biri çıkınca artık ekrana kafa atasım geliyor. Yahu NAND yongalarına, kontrolcüsüne,, TBW değeri ve garanti süresine, IOPS değerlerine, Firmware'ine, MTBF'ye ve diğer özelliklerine bakmadan atlıyorlar direk kaliteli diye. Hayır bir de bu bilgileri aynı fiyattaki iki SSD için bilmen lazım ki karşılaştırma yapasın. Ama bizim profesörlerimiz hemen damgayı yapıştırıyorlar.

Bilgisayar bölümüne yazmak istediklerimin küçük kısmı bunlar. Düşünsem daha bir sürü şey gelir de...

Elimde yetki olsa insanların en az yarısı psikolojik testi geçip de çocuk yapma lisansı alamaz. Geçemeyenleri sokak hayvanlarına yapıldığı gibi kısırlaştırırım, hiç acımam. Onların yetiştireceği çocuklardan hayır gelmiyor işte, görüyoruz.

Bununla uğraştırma bizi diyorsanız verin elime yetkiyi, ben de dahil 7.3 milyar insanı (en son kendimi) ortadan kaldırayım. 300 milyonluk nüfus neyinize yetmiyor? :D

Hayatta kalma kriterleri: En az 100 IQ, hiçbir suça (hız cezası bile) karışmamış olmak, kötü hiçbir alışkanlığı olmamak, sağlıklı nesiller için hastalıklara dayanıklı genlere sahip olmak gibi daha bir sürü şey sayarım. Zaten en az 100 IQ kısmından dolayı 5 milyar insan güme gitti bile. :D
Sizin dediğiniz daha önce Mussolini, Hitler gibi liderler tarafından öjeni adında gerçekleştirildi ve başarılı olmadı. İki tane temiz anne ve babadan hastalıklı çocukta gelebiliyor, sizin dediğinizi yaparsak insanlar arası çeşitlilik yok olmuş olur. Fakirler neden fakir çünkü zenginlerle fakirler arasında kuşak farkı var, fakriler evrimin birazcık daha gerisinde, ama fakirler olmazsa zenginlere kim hizmet edecek?

Sizin dediğiniz daha önce Mussolini, Hitler gibi liderler tarafından öjeni adında gerçekleştirildi ve başarılı olmadı.
Böylesi daha önce görülmedi. Elimde öyle bir güç olsa bırak Hitler'i, Thanos'u mumla arar herkes. 😈

Fakirler olmazsa zenginlere kim hizmet edecek?
Zenginler hayatta kalsın diye bir şey demedim, ayrıca birkaç meslek hariç gerisi benim gözümde aynı düzeyde. Statü farkı göremiyorum zaten mecburiyetten bu saçma statü sistemi de şimdiki kadar acımasız olmaz.

İki tane temiz anne ve babadan hastalıklı çocukta gelebiliyorlar, sizin dediğinizi yaparsak insanlar arası çeşitlilik yok olmuş olur.
Bundan önceki buzul çağında insan (homo sapien türünden) nüfusunun 10 bin kişinin altına düştüğünü biliyoruz, şu anda nasıl çeşitlilik oluyorsa 300 milyonluk gen havuzundan o farklılığın oluşması zor olmaz. 300 milyon insan zaten şu anda sahip olunan tüm gen havuzunun %90'ından fazlasını genlerinde barındırıyor. Bu arada 300 milyon az bir nüfus değil, 1. yüzyıldan itibaren insan nüfusunun 300 milyonu aşması için 1100 yıl geçmesi gerekti ki homo sapien tarihine göre 200 bin yıldan uzun süre oluyor toplamda. 1900 yılından beri olan artış ise 6 milyar! Çok gereksiz şekilde ürüyoruz ve bu eninde sonunda zaten duracak. Kaynaklar bitiyor, az sayıda kaynak kaldığı zaman ne olacak? Sayısı fazla olduğu için değeri düşen her kaynak gibi insan kaynağı da o savaşlarda harcanacak. Bunun olmasındansa 7.3 milyarı tek seferde götürelim (ben de dahil) kalan Dünya mis gibi yaşasın.

Not: Kriterlerimde elendiğim kısım yasa dışı olmamak şartı... 4 hız cezam, 2 park yeri cezam, birkaç tane de büyük kavga durumu var. Bana da bu kriterden yazık oldu yapacak bir şey yok. :D

Son düzenleme:
Casper, General Mobile ve Vestel markalarına gerekli değerlerin verilmediğini düşünüyorum.

Yerli bir firma yeni bir telefon çıkarıyor ve hemen kullanıcılar gidiyor Samsung ile karşılaştırıyor. İki firmanın gücü aynı mı? Samsung en büyük üretici her alanda parmağı var diğer firma ise yeni yeni çıkıyor ki artık yavaş yavaş o firmaların telefonları ile kapışacak düzeye geliyorlar. Özellikle General Mobile kesinlikle bir takdiri hak ediyor. Özellikle GM9 Pro modeli çok güzel. Yeni çıkan GM20 Pro modeli de çok iyi bence.

Gelelim yerli telefonlar ile ilgili diğer şeye. Parçalar. İlk önce ülkemizde telefon konusunda böyle bir hata var. Kim telefonunu %100 yerli üretebilmiş? Ben hiç göremedim her alanda parmağı olan Samsung bile %100 kendi imkanları ile üretemiyor. İlk önce yerli bir telefon çıktığında çok fazla "Ama bunun bilmem nesi yerli değil.", "İşlemcisini niye kendisi yapmıyor." gibi saçma sapan yorumlar görüyorum. Dedim ya Samsung bile %100 yerli yapamıyor. İşletim sistemi olarak Android, işlemci olarak Qualcomm kullanıyor. Eğer isterse kendi imkanları ile yapabilir o büyüklükte ama yaşamayaz o telefon. Tizen işletim sistemi dışlanabilir Windows Phone gibi. Exynos zaten performans olarak geride.

Diğer bir olay ise güncelleme ve destek. Burada haklılar çünkü yerli markalar berbat. Özellikle Casper bu işin zirve noktasını yaşıyor. Çıkardığı telefonun 1 ay reklamını yapıp sonra unutuyor güncelleme bile yok. Burada yine en iyisi General Mobile. Android One kapsamına girdi güncelleme yayınladı. Tabi yine gecikmeleri oldu. Hatta en son GM9 güncellemesini yayınlayamıyordu.

Burada asıl olay bu firmaları büyük firmalarla kapıştırmak. Siz destek olun telefonlarını, cihazlarını satın alın zaten firmalar bu sorunları çözer. Arçelik Asista diye bir akıllı asistan çıkmış. Evet ilk prototip kötü ama ilk siri çok iyiydi sanki. Biz destek verirsek gelişirler ama destek vermezsek hemen "KÖTÜ" damgası yapıştırırsak o firmalardan en azından ortalama bir kalite beklemeyin. Kendi kendilerine çelişiyorlar. Vestel çok güzel telefonlar çıkarıyordu ne oldu satamayınca yurt dışından model alıp marka basmaya başladı böylesi daha iyi diye. Haklılarda. O kadar Ar-Ge yaptılar destek çıkamayınca bıraktılar.

Burada bence Devletinde bir şeyler yapması gerek. Mesela Türkiye'de üretilen modellerin vergisini düşürmek. Telefondan %100 vergi almak yerine %20 vergi alsa ne güzel olur. Hem F/P oranı artar satışları yükselir hem de satışlar yükselince yerli firma kazanacağından devlet %60'lık zararı geri alır.

Kısacası. Biz markaya destek verirsek zaten o marka kendini geliştirir. Ama markaya dandik damgası yapıştırıp destek vermez isek o markanın gelişmesini beklemeyin. Önemli olan markanın yurt dışından model alıp marka basması değil. O markanın "Yerli" olmasıdır. Sen o ürünü alınca paran yerli bir üreticiye gidiyor.

Kısacası. Biz markaya destek verirsek zaten o marka kendini geliştirir.
Göz ardı ettiğin bir konu var, bu ülkenin alım gücü bir firmaya "destek" olacak durumda değil. Yıllar boyu kullanabileceği tek bir cihaza para verebiliyor insanların %90'ından fazlası, o parayı da satış sonrası destek alamayacağı bir markaya neden versin?

Ayrıca Samsung bir telefon üretirken telefonun önemli bir yüzdesini (en kritik parçaları) kendisi yapabiliyor. İşlemci, kamera, depolama, bellek, kart, ekran gibi bir sürü şey kendi bantlarından çıkıyor. Batarya gibi diğer şeyler de gene aynı ülkede başka bir firmadan gelebiliyor. Türk bir firma bunlardan hangisini "kendisi" yapıyor? Belki ekran var sadece o da Vestel'de vardır ancak. Teknoloji ve patent gene yabancı...

Biz destek verirsek bir gün neden olmasın diyorsun da, insanlarda destek verebilecek durum yok. Destek verecek yerleri ağrıyor. :D Sonrasında doğru düzgün destek alamayacağı bir markaya, ellerindeki çok kısıtlı parayı vermek istemiyorlar haklı olarak.

İlk önce haykırmak istediğim şey "Önünüze gelen her PSU'yu 'bU gAlİtElİdİr aGaM' diye önermekten vazgeçin." olurdu. Yahu High Power Element BR güç kaynağı yeni çıkmış. Ne yerli ne yabancı incelemesi var ama bizim Profesör Doçent doktorumuz anında "gAlİtElİ" diye damgayı basıp öneriyor. Aynı şey FSP HV Pro için de geçerli.
PSU incelemesi bulmak çok zor bir şey bunu da düşünmek lazım. FSP HV Pro kendim önermedim ama alanlara baktığım zaman kaçak sorunları yaşamları ilginç geldi.

Element BR konusu bir zamanlar çok uyguna satıldığı için MWE-VS-CV gibi serilere göre daha mantıklı yapıyordu tabi gidip Performance GD parasına alınmaz.

Bunun sebebi mesaj sayısı yüksek birisi önerdiği zaman direkt olarak tüm konulara yazma çabası.

200-350 TL'ye mekanik klavye alamazsınız artık anlayın şunu!" diye klavye öneri konularına haykırmak istiyorum ancak konu sahibi dahil olmak üzere bazı insanlar anında atlayıp linç etmeye çalışıyorlar. Daha sonra JD, Gamepower öneriyorlar. Kalitesiz deyince de "pArAmIz yOk, hErKeS mArKa üRüN aLaMaz" diyorlar. Yahu paran yoksa o zaman Membran alacaksın. Gidip merdivenaltı ürünlere para vermeyeceksin. Marka zarlı klavyeler bile artık 300-350 TL olmuş. Sen o fiyata nasıl bir mekanik klavye almayı planlıyorsun? Artık klavye konularından uzak duruyorum açıkcası. Hayır kanıtlayamayacağımdan değil, millete açıklasam da anlamak istemiyorlar.
O paralara membran klavye almak çok saçma açıkçası. O tarz konulara kaç mesaj yazdım hatırlamıyorum ama çoğu kişiye mekanik önerdim.

Sizin belirttiğiniz bütçe aralığına Redragon modelleri mantıklı.

Casper, General Mobile ve Vestel markalarına gerekli değerlerin verilmediğini düşünüyorum.
Birkaç sene önce evdeki beyaz eşyaların çoğunu yeniledik. Kuzenim Arçelik firmasında çalışıyordu ve bize şu şu ürünler güzel, bunları almanızı tavsiye ederim dediğinden çoğu beyaz eşyayı Arçelik markasından tercih ettik. Klimayı da Vestel'den tercih ettik. Ufak tefek sorunlar çıktığında (yazılım ve bazı donanım hataları) ben az çok anladığımdan düzelttim, genel olarak memnunuz diyebiliriz.

Ödediğimiz fiyatlarda Samsung, LG, Bosch, Siemens gibi kendini kanıtlamış markalar olsaydı tercihimi bu markalardan yana kullanırdım zira markalar arasındaki kalite farkı elbet ki hissediliyor. İşte bu fark yüzünden arada fiyat farkı da oluyor, olması gereken budur.

Örneğin 1 milyona Passat mı alırsın yoksa 1 milyona Volvo, Mercedes, BMW, Audi gibi markalardan mı muadil bir model alırsın? Tabii ki premium bir marka tercih ederim. Eğer kalite farkı varsa, bu fiyatlara yansımalıdır. Aksi taktirde kimse Türk markası diye gidip belki 5, belki 10 yıl kullanacağı ürün için kumar oynamaz.

Söylemek isteyip ama, linç yemek istememeniz ya da utandığınız gibi sebeplerden söyleyemediğiniz şeyler var mı?
Böyle haykırmak istediğiniz şeyler falan. Buraya dökülün var ise.

Dip not: Cinsel bir şey yazmayın, geçen o yüzden benzer bir konum ben cevap yazamadan kitlenmişti.

Var. Linç yiceğimide düşünmüyorum. Sevdiğimi.

PSU incelemesi bulmak çok zor bir şey bunu da düşünmek lazım. FSP HV Pro kendim önermedim ama alanlara baktığım zaman kaçak sorunları yaşamları ilginç geldi.

Element BR konusu bir zamanlar çok uyguna satıldığı için MWE-VS-CV gibi serilere göre daha mantıklı yapıyordu tabi gidip Performance GD parasına alınmaz.

Bunun sebebi mesaj sayısı yüksek birisi önerdiği zaman direkt olarak tüm konulara yazma çabası.
İyi de PSU incelemesini bulmanın zor olması onların yaptıklarını geçerli kılmıyor. Eğer inceleme bulmak zorsa, inceleme bulamadıysa ve PSU’dan anlamıyorsa önermeyecek. Neden başkaları üzerine kumar oynattırıyor? Ayrıca yukarıda yazdığım PSU modelleri sadece örneklerdi. Durumu kavratmak için söylemiştim.
O paralara membran klavye almak çok saçma açıkçası.
Değil. Her şeyin fiyatı 2'ye katladı. Buna klavyeler de dahil. 300 TL veriyorsun diye mekanik alacaksın diye bir şey yok maalesef. O paraya alınacak ancak membran klavyeler var. PSU meselesindeki ile aynı durum. Adam diyor ki "Yahu 400 TL'ye Corsair PSU aldım, nasıl kalitesiz olabilir?" ama aslında giriş seviyesi PSU aldığının farkında değil. Klavyede de öyle. 300-350 TL'ye mekanik almayı aklınızdan çıkarın. Redragon K568 Dark Avenger bile 330 TL olmuş. Mekanik istiyorsa en az 380 TL'ye Redragon K511 Vara veyahut K553 Usas alacak. Bunun altında membran almak zorunda. Gidip merdivenaltı ürünlere para vermenin neresi mantıklı?

Geri
Yukarı