Sözel bölümlerin hiçbir işe yaramaması

• Konuyu başlatan lty
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 31
  • Görüntüleme 819
Ben de şöyle diyeyim o zaman, neşterle insan parçalamaktan başka ne işe yarıyorsun?

Düşünme kapasitene göre cevap verdim.
Doktor hayat kurtarır, mühendis hayat kolaylaştırır; sözelci partiler, ortamlara akar.

Yunus Emre döneminin masonuydu da ben mi bilmiyorum?
Yunus Emre medeniyete nasıl bir katkıda bulunmuş?

Sözel bölümlerin hiçbir işe yaramıyor. Sözel bölümlerin ne insanlığa katkısı var ne de ülkeye gerçekten tamamen vakit ve bütçe kaybı. Zaten bu bölümlere matematikten anlamayan görece işe yaramaz insanlar gidiyor. Medeniyet bu kadar geliştiyse tamamen sayısalcılar sayesinde. Sözelcilere ise sayısalcıların nimetini kullanan parazitler denebilir. Hobi olarak yapılacak işlerin üniversitelerde ne işi var anlamıyorum.
Şiir ezberi ödevini yapamayınca benim kafada geçen fikirler.

Hiçbir işe yaramayan 2 bölüm. Bir getirisi de yok zaten. Edebiyatta iyi bilgisi olan adam max fular fötr şapka takıp ortamlarda takılır.
İşte edebiyatı batıcılık veya ona benzer bir durum olduğunu, fötr ve fular takan kişilerden ibaret sanacak kadar bilgisizsin. Bir Nef'î bir Nedîm fular mı takar? İslam için edebiyat ayrıdır, toplumdan topluma edebiyat ayrıdır, edebiyat toplumu toplum da edebiyatı şekillendirir. Edebiyat kıyafet kuşanıp ortamlarda takılmak değildir.

Kısa özet edebiyatın önemi toplumu şekillendirmesidir, toplumu toplum yapan şey edebiyattır, Ata'nın sözünü de unutma.

Doktor hayat kurtarır, mühendis hayat kolaylaştırır; sözelci partiler, ortamlara akar.

Yunus Emre medeniyete nasıl bir katkıda bulunmuş?
Bilimin temelini çoğu felsefe düşünürü attı, neden bahsediyorsun sen?

Yunus Emre'ye laf atacak kadar düştüysen yazık. Celal Şengör programı kovala sen.

"İlim Çin'de olsa git al."

@lty Bu arada, bilim bilim diye kıvranıyorsun, medeniyetin bilimle alakası ne söylesene sen bakayım?

Ülkede böyle kişiler olduğu için zaten bu haldeyiz. Git Avrupa'da, hatta 250 yıllık tarihi olan ABD'de tarihlerine ne kadar önem veriyorlar bir bak. Türkiye'de ise gelip böyle sözel bölümlere laf atıyorlar. Edebiyat, tarih, coğrafya, felsefe... Bunların hepsi sosyal bilimdir ve her şeyden önce ülkelerin milli değerlerini oluşturan bilimlerdir. Siyaset olmasa tarih olmasa sen bu yorumları yapabilecek misin acaba?
ABD bu hale silikon vadisi ile mühendisleri ile geldi. Onlar da sayısalcılar. ABD'yi süper güç yapan şovmen tarihçiler değildir.

İşte edebiyatı batıcılık veya ona benzer bir durum olduğunu, fötr ve fular takan kişilerden ibaret sanacak kadar bilgisizsin. Bir Nef'î bir Nedîm fular mı takar? İslam için edebiyat ayrıdır, toplumdan topluma edebiyat ayrıdır, edebiyat toplumu toplum da edebiyatı şekillendirir. Edebiyat kıyafet kuşanıp ortamlarda takılmak değildir.
Nedim oğlanlarla ortamlara akmak için şiir yazan adamdır, insanlığa hiçbir katkısı olmamıştır.
Nedim Divanı’ndan;

"İzn alıp cuma namazına deyu mâderden
Bir gün uğrulayalım çerhi sitemperverden
Dolaşıp iskeleye doğru nihan yollardan
Gidelim servi revânım yürü Sadabâd’a."

(Cuma namazına diye izin alıp anneden
Bir gün uğurlayalım sitemkâr yüzleri
İskeleye doğru dolaşıp ıssız yollardan
Gidelim servi boylum yürü Sadabad’a)

İşte edebiyatı batıcılık veya ona benzer bir durum olduğunu, fötr ve fular takan kişilerden ibaret sanacak kadar bilgisizsin. Bir nef'î bir nedîm fular mı takar? İslam için edebiyat ayrıdır, toplumdan topluma edebiyat ayrıdır, edebiyat toplumu toplum da edebiyatı şekillendirir. Edebiyat kıyafet kuşanıp ortamlarda takılmak değildir.

Kısa özet edebiyatın önemi toplumu şekillendirmesidir, toplumu toplum yapan şey edebiyattır, Ata'nın sözünü de unutma.

İşte bu yüzden edebiyat toplum içindir görüşü ortaya çkmıştır.

Geri
Yukarı