Sözelden bölüm okumalı mıyım?

BlackCaT

Kilopat
Yer
İstanbul
Liseyi 5 sene okudum (hazırlıkla birlikte) bu sene Online eğitim vs. EA'dan hazırlandım olmadı 160 puan sözelden 175 puan aldım. OBP 86.35 2. ek yerleştirmelerde 550bin küsurde olacağım. Her türlü vakıfta okuyacaktım. Ailem 1 sene daha hazırlan dershaneye verelim düzgün bölüm oku diyor. Ben de kaldıramam diyorum 1 senem daha çöpe gitsin istemiyorum. Bölüm olarak halkla ilişkiler ve görsel iletişim tasarımı var. İngilizce ile okuyacağım 5 sene. Tarih, radyo televizyon da var da, tıraş. 5 ay sonra 20'ye gireceğim. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Açıktan da işletme vb. bölüm okumayı düşünüyorum. İngilizce ve Almanca'da öğreneceğim. İş bulamaz mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence bir daha hazırlanın ne kadar çalıştınız bilemem ama puanınız çok düşük o puanla düzgün bir okulda düzgün bir şekilde okumanız zor gözüküyor. Ben sizin yerinizde olsam 1 sene daha hazırlanırdım.

Bölüme göre değişir aslında. Ben görsel iletişim tasarımı istiyordum uzun zamandır, grafik tasarımın dijial hâli ve geleceği olan bir meslek. Sözel veya EA, MF olarak değil de meslek olarak değerlendirmek lazım bu konuları.

Bence bir daha hazırlanın ne kadar çalıştınız bilemem ama puanınız çok düşük o puanla düzgün bir okulda düzgün bir şekilde okumanız zor gözüküyor. Ben sizin yerinizde olsam 1 sene daha hazırlanırdım.
İstanbulda 3 tane vakıfa yetiyor evimede yakın istedigim üniler sadece bölüm farklı
Bölüme göre değişir aslında. Ben görsel iletişim tasarımı istiyordum uzun zamandır, grafik tasarımın dijial hâli ve geleceği olan bir meslek. Sözel veya EA, MF olarak değil de meslek olarak değerlendirmek lazım bu konuları.
Okudunmu peki benimde aklımda görsel İT var

Bir sene daha hazırlanmanızı tavsiye ederim.
Sözelde düşük puanla ünversiteye girmek 4 yıl işsizlik için okumak demektir.
Örneğin sözelde işsizlik vardır, evet ama Sakarya Üniversitesi ve benzerleri için işsizlik vardır. Daha iyi sıralamayla öğrenci alan iyi üniversite kazanırsanız önünüz de açık olur.

Sözelde en iyi üniversiteyi hedeflemek sayısalda Medipol hedeflemek kadar zor da değildir velhasılkelam.

Sosyal bilimlerin hakkını verirseniz emeğin karşılığını da seneye hayli hayli alırsınız.

@483544, 3 edebiyat netiyle ilk 30K'da olan sayısalcı görmüştüm, matematiğin gücü.
Sözelde aslında ilk 50k-30k çok gülünç sıralamalar. Sayısaldaki gibi değerli sıralamalar değil. İlk bine girmek için gereken netleri MF, TS, sayısal olarak ayırdığımızda sözelin ne kadar az net istediğini de görüyoruz.
Mesela adam kendisine ben sözelciyim diyor ama AYT edebiyattan 10 net çıkaramıyor. Sayısalın başarısızları sözele yumuluyor. AYT sözeli neredeyse 70 net yapan adam matematikten 10-15 net fenden 8-9 net çıkarsa boğaziçine hayli hayli yetiyor. Matematiği adam akıllı yapan adamın zaten sözelde çok işi olmaz. Eğer hayali Tarihçi, Edebiyatçı olmak değilse.

Gerçek bir sözelcinin çalışarak AYT'den en az 60-65 net yapması gerekir. Bu da ilk 5 bin veya 10 bini garantiler. TYT'den 50 net çıksa yeter... Çok da MAT kasmaya gerek yok sosyal bilimlere yatkınlık varsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı