Sokak hayvanları için daha fazla barınak yapılmalı

Köpeklerin yaptığı şey aynı değil, eğitimsiz ve saldırgan olmalarını ''kaza'' ile bir tutmamalısın.
Kaçırdığın bir nüans var. Sen bir insan başka bir insana bilerek zarar verdi diye "tür" olarak tehlikeli görüp herkesi mi içeri tıkıyorsun? Yoksa tehlike yaratan kişiyi mi?

Bu hayvanların da tıpkı bizler gibi kişilikleri var. Bir bölgedeki bir ya da birkaç hayvan zararlıysa onları toplarsın, barınakta güzelce bakarsın. Ottan şeylere milyarlar harcayacaklarına çok daha azına bunu gayet yapabilirler. Bunu savunanlar ise "hepsinin" hapsedilmesini ya da öldürülmesini istiyorlar. Bunda bir empati var mı peki?

Bilişsel gelişmişlik düzeyi bizden daha üstün bir tür burada yaşasaydı ve bizden bir grubun onlara zarar vermesi sonucu "hepimizin" içeri tıkılması ya da katledilmesi için çalışma yapılsaydı ne olurdu mesela?

Bu hayvanların da tıpkı bizler gibi kişilikleri var. Bir bölgedeki bir ya da birkaç hayvan zararlıysa onları toplarsın, barınakta güzelce bakarsın.
Güzel ülkemde bunu yapabilecek kapasitede yöneticiler ve yetkililerin olduğunu düşünüyorsan haklısın diyeceğim. Ben düşünmüyorum, düşünmediğim için de ''kesin çözüm'' sunuyorum.
Bunu savunanlar ise "hepsinin" hapsedilmesini ya da öldürülmesini istiyorlar. Bunda bir empati var mı peki?
Vahşice yaklaşmak doğru değil ancak sevdiğim insana bir zarar geldiğinde vahşileşmemek de benim doğama aykırı. Hayatında karıncayı incitmemiş bir insanın bu şekilde ölmesi ve bunun için hiçbir şey yapılmaması ne kadar etik size göre?

Bu hayvanların yararı yok, zararı var. Daha iyi şartlarda yaşamalarını savunuyorum. Sokakta çöp karıştırıp, açlıktan sürü psikolojisi ve gücü ile millete musallat olmalarının bir anlamı yok.

Kimse çıkıp da kediler için, güvercinler için bunu konuşuyor mu? Hayır. Çünkü bir zararları YOK!

Son düzenleme:
Hayatında karıncayı incitmemiş bir insanın bu şekilde ölmesi ve bunun için hiçbir şey yapılmaması ne kadar etik size göre?
Hayatında bir karıncayı bile incitmemiş büyük orandaki hayvanı, azınlığın yaptığı şey yüzünden yargılayıp cezalandırmak ne kadar etikse o kadar etik.

Bu hayvanların yararı yok, zararı var. Daha iyi şartlarda yaşamalarını savunuyorum. Sokakta çöp karıştırıp, açlıktan millete musallat olmalarının bir anlamı yok.
Şehir hayvanlarının yararı zararı üzerine çalışma yapmadığım için çok fazla bir yorum yapamayacağım ancak yıllar önce Paris'teki sokak kedilerinin toplatıldığı dönemin ardından artan kemirgen nüfusu ve karşılığı olan hastalıkların ne kadar arttığını oradakilerden çok duydum. İstersen araştırabilirsin.

Yalnız hayvanların sokakta aç ve susuz gezmelerini ben de istemiyorum, bundan dolayı da sokağa kedi ve köpekler için kendi çabamızla büyük 2 tane barınak kurduk. Çok sayıda kişi düzenli olarak temiz su ve mama götürüyor. 40 civarı kedi ve 7 köpekten oluşan bir sürü oralarda yaşıyor. Aç değiller, susuz değiller ve buradaki herkes gayet iyi davranıyorlar. Şu ana kadar ne bir saldırı ne de insanın alanını işgal etme sorunuyla karşılaşmadık. Gayet mutlu oldukları zaman bu hayvanların ne birbirlerine ne de başkalarına karşı bir zararı yok. Zarar vermeye çalışanlar olmadıkları için kendilerini koruma içgüdüleri bile yok. Aşıları tam ve ben pek istemesem de kısırlaştırıldı hepsi.

Bir söz vardı ama tam olarak sözü de söyleyeni de hatırlamıyorum ancak şöyle bir şeydi; bir mahallede nasıl insanların yaşadığını anlamak isterseniz sokak hayvanlarına nasıl davrandıklarına bakın. Ben bu konuda katı bir tutumdayım, zamanında nasıl ki bu hayvanlar sayesinde varlıklarımızı sürdürdüysek şu anda da bilişsel açıdan gelişmiş tür olarak onlarla yaşamayı öğrenmeliyiz. İşin etiği budur.

Maalesef ben de katıyım bu konuda. Vefa borcunuz olduğunu düşünüyorsanız bunu mama ve maddi destek yaparak gösterirsiniz. Vefa borcu doğal yaşam alanı sokak olmayan bu hayvanların hem kendilerine hem de insanlara gösterdiği eziyetlerle ödenmez kanımca.

İnsanın insana daha çok zarar verdiğini söylemişti yukarıda arkadaş, bu haberleri biraz daha yakından takip etmesini öneririm.

Tekrar söylüyorum, kediler de sokak hayvanı ama kediler için şikayetçi olan tek insan bile yok. İnsanlar keyiflerinden şikayetçi olmuyor, hayat da yaşadığımız yerden ibaret değil maalesef.

İnsanın insana daha çok zarar verdiğini söylemişti yukarıda arkadaş, bu haberleri biraz daha yakından takip etmesini öneririm.
O söylenilen şeyin doğru olduğunu ikimiz de biliyoruz. İnsandan daha rezil başka bir mahlukat mı var bu gezegende de bize kendimizden fazla zarar versin? :D

Seninle sebep/sonuç bağlantılarına bir göz atalım.

1- Bu hayvanların doğal yaşam alanı sokaklar mı? Hayır. Bu hayvanlar kendileri mi sokakta aç ve susuz yaşamaya çalışmak istediler? Hayır. Bu hayvanların sokakta yaşamalarının asıl nedeni yavruyken "eşya" gibi satın alınıp birilerine hediye edilmeleri ve büyüdüklerinde bakımı zor geldiği için sokağa bırakılmaları. Onların sokakta yaşamasının asıl suçlusu kimler? İnsanlar. Hadi bir şekilde sokakta yaşamak zorunda kaldılar, bu rezil şartlarda yaşamak zorunda bırakanlar kimler? Gene insanlar.

2- Bu hayvanlar neden bazı durumlarda saldırganlaşabiliyorlar? Seni ya da beni aç susuz bıraksak, üstüne önüne gelenin tekmelemesinden kaçmak için kendimizi koruma içgüdüsüne tutunmak zorunda kalsak biz de saldırgan olurduk. Bu hayvanları bu zihin yapısına girmeye iten sebep ne? İnsanlar. Kendisini korumak zorunda olmasalar bu zihin yapısında olurlar mı? Hayır. Suçlu kim? Gene bizler.

Yani bu oranladığında "az sayıdaki" saldırının da, bu hayvanların sokakta aç ve susuz gezmelerinin de, kendilerini koruma içgüdüsüyle saldırganlaşmasının da suçlusu kimler? Bizleriz. Bu durumda sen diyorsun ki suçlu olan tür her durumda bizdendir, suçsuz olan ve seçim şansı olmayan hayvanlara da kendimizi korumak adı altında hapis yoluna gitmeliyiz. Sence bunun doğru olan bir tarafı var mı? Hem suçlu olan tür biziz hem suçsuz türlere bedel ödeten de biziz. Bunda büyük bir bencillik ve ikiyüzlülük yok mu? Ben senin başka bir konuda daha tür olarak ne kadar bencil ve zalim olduğumuzu söylediğini okudum, şu anda zalimlik kısmı olmasa da bencilliği savunuyorsun. Kendi hatalarımızı düzeltmek ya da bedelini ödemek yerine bunun bedelinin başka hayvanlara ödetilmesi gerektiğini söylüyorsun.

Son düzenleme:
İnsanlar ve bizler diyerek genelleme yapıyorsun. Ben kendimi anlattığın kişilerin içine sokmuyorum. Zevkim doğrultusunda hiçbir hayvanı sokağa atmadım. Saldırganlaşmaları için bir faaliyette bulunmadım. Önlerindeki mama kabına tekme atmadım ya da sularını alıp ağaç dibine dökmedim. Ben kendimi o gruba sokmuyorum.

Dışarıda yediğim yemeğin kırıntılarını çöpe atmak yerine uygun bir yere döküp karıncaların tek tek yuvalarına taşımasını seyreden (denk gelirse) incelikte bir insanım. Evimin hemen yanındaki parka gelen aç köpek ve kedilere mama veya o gün yemekte kemikli bir şey varsa kemiklerini saklayarak akşam götürüp ellerimle teslim eden biriyim. Neden kendimi o vahşilerin yerine sokayım?

''Azınlık'' insanın yaptığını çoğunluk insan çekmek zorunda mı? Bazılarının hataları yüzünden çoğunluk saat 10'dan sonra sahilde köpek konvoyları var diye sokağa çıkamamak zorunda mı? Kapısının önünde oturmamak zorunda mı? Saldırıya uğrayıp yaralanmak veya ölmek zorunda mı?

Gereksizler dışında kimse köpekler aşağılansın, öldürülsün demiyor. Ama kimse aşırı hayvan severler sokakta köpek görüp mutlu olsun diye tehlike ve korku içinde yaşamak zorunda değil.

Az sayıdaki diye küçümsediğin saldırılar hemen hemen her gün Türkiye'nin her bölgesinde oluyor, bunlar kayıtlara geçen. Kayıtlara geçmeyen ya?

'Azınlık'' insanın yaptığını çoğunluk insan çekmek zorunda mı?
Azınlık insanın (ki azınlık değiller) yaptıklarını hayvanlara ödetmek yerine "tür" olarak kendin ödersin. Ödenecek bir bedel de yok bu arada, basitçe o hayvanlara yeterince değer verip iyi şartlarda yaşamalarını sağlarsan şehirler onlar için de bizler için de daha güzel yer olur. Burada suçsuz olan tek "şey" onlar, suçlu olan tek bir tür var o da bizleriz. Bir hayvana basitçe sevgi göstermek ya da sevgi göstermesen bile ilgisiz davranıp kendi haline bırakmak bu kadar zor mu?

İşi sadece kedi köpek olarak ele almayalım, yola çıkan diğer hayvanlar nedeniyle ölen çok kişi var. O zaman o hayvanları da mı toplatalım? Nasıl bir bencillik bu? Hem gezegeni işgal ediyoruz hem hayvanları kendi çıkarımız için kullanıyoruz hem de bir şey oldu mu suçlu olan ve buna neden olan türe değil başka türlere yaptırım uyguluyoruz.

Azınlık insanın (ki azınlık değiller) yaptıklarını hayvanlara ödetmek yerine "tür" olarak kendin ödersin. Ödenecek bir bedel de yok bu arada, basitçe o hayvanlara yeterince değer verip iyi şartlarda yaşamalarını sağlarsan şehirler onlar için de bizler için de daha güzel yer olur.
Bu şekilde bir çözüm gelmeyeceğine yemin edebilirim ama kanıtlayamam. Gerçi kanıtlanır ancak biraz zaman ihtiyacımız var. :D Eğer her insan söylediğin gibi kusursuz olsaydı dünyada ne kötülük, ne suç olurdu. Sen çok iyi niyetli yaklaşıyorsun ve kusursuz bir sistem yaratıyorsun. Ben ise kusursuzluğun olmadığını, bu düzene birilerinin (özellikle bizim türümüzün) uymayacağını söyleyerek bir çözüm getirmeyeceğini söylüyorum.

İşi sadece kedi köpek olarak ele almayalım, yola çıkan diğer hayvanlar nedeniyle ölen çok kişi var. O zaman o hayvanları da mı toplatalım? Nasıl bir bencillik bu?
Böyle bir yorum beklemezdim. Dağlık ve ormanlık alanda yola atlayan hayvan ile sokakta milleti kovalayan 10-20 köpeği bir tutmanın örtüşen hiçbir yanı yok.

Bu şekilde bir çözüm gelmeyeceğine yemin edebilirim ama kanıtlayamam. Gerçi kanıtlarım da ama biraz zaman ihtiyacımız var.
Çözüm gelmeyecek çünkü çoğu kişi işine gelen kolay olan yöntemi istiyor. Başka türle "ihtiyacımız için kullanmak dışında" birlikte yaşamaya adapte olmak yerine "virüsler" ile aynı yayılım modelini tercih ediyoruz. Kusursuzluğun olmadığını biliyorum ama imkanlarımız en azından bu konuda bu adımları rahatça atmamızı sağlayacakken umursanmamasını kabullenemiyorum. En azından kendi yaşadığım yerde ideale yakın bir düzeni kurdum, sağ olsunlar mahalledeki diğer insanlar da vicdanlı oldukları için destek oldular. Birkaç kişilik ufak bir kaynakla değil, mahallenin büyük kısmının az az el atmasıyla iyi bir şeyler yaptık. Dediğim gibi burada o hayvanların kendilerini koruma iç güdüsü bile yok. Seni zalim olarak adlandırdıklarımla aynı kefeye de koymuyorum ama daha önceki bir konuda dediğinle "bencillik" konusunda çelişkili bir şeyi savunduğunu söylüyorum.

Dağlık ve ormanlık alanda yola atlayan hayvan ile sokakta milleti kovalayan 10-20 köpeği bir tutmanın örtüşen hiçbir yanı yok.
Bugün vefa borcunu "en azından şu anda hayatta olan" hayvanlara karşı ödemeyen bir tür sence bunun bir sonraki adımında bu dediğimi yapmayacak mı? :) Bir yerde insanlara ve diğer hayvanlara karşı saldırganlık gösteren birkaç köpek varsa "onları" toplarsın. Bir yerde en azından hem onu hem başkalarını güvende tutacak şekilde bakarsın. Bir yerde birkaç köpek saldırgan davranış gösteriyor diye gördüğü insanın önüne yatıp göbeğini açan ya da bir şevkat gördüğü zaman mutlu olan çoğunluğun toplanmasına karşıyım. Dersen ki çok büyük alanlar yapılsın, izole de olsa iyi şekilde bakılsınlar bak ona da karşı değilim fakat sermayeyi kontrol edenler kendi ceplerine baktıkları sürece bunun olmayacağını biliyoruz.

Geri
Yukarı